Вернуться   По-семейному обо всем - Форум semeistvo.by > Учебные учреждения > Школы, колледжи и лицеи
Регистрация Справка|Правила Дневники Социальные группы Поиск Сообщения за день Все разделы прочитаны

Школы, колледжи и лицеи Всё о вышепречисленном.

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Старый 12.10.2019, 15:33   #76
k_ja_ra

Сообщение от Luida Посмотреть сообщение
Расскажите как учиться? Тяжело? Загруженность детей высока? А сами ребята как? Нравится им?
усім па-рознаму, напэўна, як і паўсюль. Канкрэтна маёй нялёгка, ёсць сур'ёзныя складанасці і з няпрофільнымі прадметамі, з замежнай мовай у прыватнасці (узровень дзяцей, патрабаванняў і матэрыяла, з якім працуюць, вельмі высокі для яе), і тыя-сія цяжкасці з профільнымі і паўпрофільнымі (інфарматыкай). Але дзіцяці падабаецца вельмі. Вельмі. З серыі "сам сабе зайздрошчу".
Я пераканалася ў сваім меркаванні, што самы галоўны скарб ліцэя - гэта дзеці. Быць, вучыцца, камунікаваць у такім асяроддзя - гэта сапраўднае шчасце. Такой канцэнтрацыі імклівых, зацікаўленых, разумных, шырока развітых падлеткаў/маладзёнаў, безумоўна, няма і не будзе ужо болей нідзе. Ім усім усё трэба, як кажа дзіцё. Менавіта так - усім і ўсё. Дзіцё пакуль ніяк не можа да гэтага прывыкнуць.) Да пары ім і настаўнікі. Большасць настаўнікаў. Самае лепшае ўражанне пра іх ствараюць запісы тамтэйшых канцэртаў. Ну і плюс са слоў дзіцяці, такой любові да таго, чым займаюцца, якую проста няможна не бачыць, бо чалавек проста свеціцца гэтым, дзіцё яшчэ раней не сустракала. Былі ў яе і настаўнікі годныя і людзі з любоўю да прадмета, але каб ТАК... Ну і мажлівасці, якія да паслуг дзяцей у ліцэі (і адукацыйныя, і развівальныя і проста прыемна правесці час) - яны амаль бязмежныя. Майму дзіцяці, на якога гэтыя мажлівасці ў такім аб'ёме раптам зваліліся і якое зроду нават 10-й долі такога не бачыла і не мела, гэта проста рве дах. Дзіцё марыць зараз толькі аб тым, каб у сутках нейкім чынам павялічылася колькасць гадзін, і каб можна было знаходзіцца хаця б ў 2-х месцах адначасова, бо іначай упускае столькі бясцэннага, што проста не можа гэтага перажыць.
Карацей, дзіцё шчаслівае, на крылах прам, а я ўсё яшчэ неяк не веру, што гэта з намі здарылася. Так не бывае.)

А как кому подготовка на курсах "заходит"??
а ваша дзіцё пайшло на курсы ў выніку?
k_ja_ra вне форума   Ответить с цитированием
Благодарных пользователей: 8
filalana (13.10.2019), Glory (12.10.2019), Kalinka (12.10.2019), Luida (16.10.2019), mania-k (12.10.2019), Naya (14.10.2019), Suntea (13.10.2019), Юлллса (12.10.2019)
Старый 12.10.2019, 15:42   #77
Iliada
Счастье есть

k_ja_ra,вы прямо мои мысли один в один написали)
Я счастлива, что ребенок получил шанс и попал в такую среду. Поначалу он очень настороженно ко всему относился и скептически, а теперь я просто не узнаю своего сына. Он раскрывается с разных сторон, и, безусловно, причина этого - лицей с его атмосферой и отношением детей и учителей.
Загруженность большая, но мой как-то справляется, благо половина предметов любимые. Приходит по будням поздно, но не потому что учится до вечера, а потому что в лицее много интересного По субботам тоже туда летит - записался в клуб дебатов, чем тоже меня сильно удивил )) Правда, все воскресенье делает уроки - сразу на несколько дней (чего в гимназии никогда не было)

Недавно сетовал, что на каникулах в лицее не будет никаких занятий, потому что ремонт планируется. В общем, правильно сказали на дне открытых дверей - учащиеся сами не хотят оттуда уходить и тусят там до вечера)

Даша, 07.03.2010

Последний раз редактировалось Iliada; 12.10.2019 в 17:38.
Iliada вне форума   Ответить с цитированием
Благодарных пользователей: 2
mania-k (12.10.2019), Naya (14.10.2019)
Старый 12.10.2019, 19:45   #78
k_ja_ra

Я яшчэ скажу, што вельмі баялася канкурэнцыі і "звездності" моцных дзяцей-алімпіяднікаў-пераможцаў. Мае страхі не спраўдзіліся. Дзеці з таго, што чую ад дзіцяці , вельмі-вельмі душэўныя, дружныя, добразычлівыя і з гатоўнасцю дапамагчы адно аднаму (могуць і паясніць і растлумачыць штосьці, калі да іх з пытаннем па тым ці іншым прадмеце звярнуцца, застацца пасля ўрока расказаць і падобнае). Звёзднасці таксама не назіраецца, як мінімум, таму, што ніхто не ведае, хто ёсць хто. У сэнсе самі пераможцы, напэўна, адно аднаго ведаюць, бо перасякаліся, але іншыя дзеці - не. Прынамсі ў нашых так. Дзеці могуць толькі здагадвацца з таго, што частка яўна выдзяляецца большымі ведамі і разуменнем. Але гэта ўсё адно ніяк не адбіваецца ні на стасунках паміж сабой, ні на стаўленні настаўнікаў.
Дзеці робяць усё самі. Усе віншаванні настаўнікаў, невялікія падарункі, пазакласныя мерапрыемствы - гэта ўсё самі. Самі купляюць, самі скідваюцца, самі прыдумляюць, самі арганізоўваюцца. Бацькоўскага камітэта ў нашым класе ўвогуле няма. Яго ніхто не выбіраў дый не збіраўся выбіраць.
Яшчэ адметнасць - "вертыкальныя" стасункі. Дзеці-11-класнікі, якія ў тамтэйшай тэрміналогіі завуцца бацькамі (родітелямі) носяцца з 10-класнікамі, як з пісанымі торбамі. Заходзяць да іх на парах, дапамагаюць рыхтаваць розныя пазакланыя мерапрыемствы, камунікуюць з імі ў сумесных групах ВК (там пішуць і больш старэйшыя, да слова, так званыя 12-13-14 і г.д.класнікі) дзе дапамагаюць, раяць, паясняюць, і ўсё такое. Гэта штосьці надзвычайнае, і то, ад чаго маё дзіцё балдзее не меней, чым ад мажлівасцяў. Увогуле, яны там дзіўныя ўсе. Ненармальныя) У самым лепшым сэнсе гэтага слова. Так не бывае.)
Ну і яшчэ асаблівасць - гэта як сказала наша класная, там усё толькі па любві. ) Ніхто нікога ні да чога не прымушае. Калі табе не трэба - то і не трэба. Хоць вучыцца, хоць удзельнічаць у тым ці іншым. Менавіта таму, напэўна, іх з гэтага ліцэя за вушы не выцягнуць.)
Благодарных пользователей: 4
J07 (15.10.2019), mania-k (14.10.2019), Naya (14.10.2019), Suntea (13.10.2019)
Старый 13.10.2019, 00:10   #79
имя-как-имя

k_ja_ra, я смотрю, в полку лицейнутых прибыло. Чтд)). Очень рада за вас с дочкой.
Благодарных пользователей:
k_ja_ra (13.10.2019)
Старый 13.10.2019, 09:46   #80
k_ja_ra

Сообщение от имя-как-имя Посмотреть сообщение
в полку лицейнутых прибыло
) хутчэй у палку тых, хто крыху паспеў адчуць плюсы ліцэя на сабе, каго (мажліва пакуль) не закранулі мінусы, і каму, мяркуючы па ўсім, вельмі пашанцавала з класам. Палку тых, хто прыкладна ведаў, чаго чакаць (вельмі спадзяваўся, што ведаў), хто не хапае з неба зорак, і не прэтэндуе на подзвігі. Тых, карацей, чые запыты супалі з прапановай. Прынамсі пакуль.
Разам з тым, ад дзіцяці ведаю, што ёсць незадаволеныя нагрузкамі (дзеці там у агульных ліцэйскіх групах камунікуюць), ёсць настаўнікі, на якіх масава скардзяцца, ёсць моманты, якія канкурэнцыю і звёздность, на мой погляд, правакуюць і падштурхоўваюць, нават калі яе першапачаткова не было (на іншых профілях, гэта я выключна па расповедах ведаю, маё дзіцё з такім не сутыкалася), ёсць моманты, якія не спадабаліся канкрэтна мне - на першым бацькоўскім сходзе, на якім, дарэчы, я не адчула абсалютна нічога асаблівага, пра што пісалі значна вышэй, і ніякай там атмасферы ў тым ліку. Сход вельмі нагадаў сходы Юніцэнра, у якім апроч "слава нам" асабліва нічога і не гучыць. Не спадабалася, на мой погляд, грэблівасць, з якой цяпер ужо дырэктар, на той момант в.а., сам фізік, пракаментаваў амаль поўную адсутнасць паступленняў ліцэістаў на фізфакі і мехмат. У норме там прынята, як я зразумела, выключна на фпмі паступаць. Ёсць перагібы, на мой погляд, з "ідэалогіяй" - тэма так званай атмасферы мусіруюцца там вельмі актыўна, што па мне, залішняе. Дзеці адчуваюць і бачаць усё на свае вочы, і нашто штораз на ёй так акцэнтавацца - мне няясна.
І яшчэ. З асабістых уражанняў (яны ў мяне ёсць), і на падставе расказаў дзіцяці, склалася адчуванне, што матпрофіль у ліцэі - своеасаблівая зона выжывання. У тым сэнсе, што сёлета там 10 толькі рэсп.пераможцаў, + тыя, хто пераможцамі не сталі па чыстай выпадковасці, ну і астатнія, калі не пераможцы, то ўдзельнікі. Дзецям, якія проста добра напісалі і паступілі, не будучы ў гэтай тусоўцы, як разумею, веееееельмі цяжка. Гэта мякка кажучы. Што, дарэчы, часткова пацверджваецца расповедамі адной з фарумчанак вышэй. Так што...тыя, хто збіраюцца на мат.профіль, хай добра думаюць, з чым звязваюцца. )
Гэта я крыху дёгцю. Для раўнавагі.
Пры гэтым, усё сказанае ў папярэдніх постах таксама ў сіле. І канрэтна маё дзіцё лятае на крылах, што само сабой, не можа мяне не цешыць. Спадзяюся, так будзе і надалей.)
Благодарных пользователей: 4
J07 (15.10.2019), mania-k (14.10.2019), Naya (14.10.2019), Марфа Васильевна (13.10.2019)
Старый 16.10.2019, 12:23   #81
Luida

k_ja_ra, здравствуйте. Да в итоге пошли на курсы. Но после 2х занятий точно понял, что физмат не его. А на мат англ. уже не попали. В итоге ходим только на математику. Может во втором полугодии получится перейти на мат англ, хотя даже не знаю стоит ли ходить во втором полугодии.
Luida вне форума   Ответить с цитированием
16.10.2019, 12:23
Реклама
Объявления
Старый 16.10.2019, 12:34   #82
k_ja_ra

Но после 2х занятий точно понял, что физмат не его.
прабачце, клск, за цікаўнасць. Як зразумеў? чаму зразумеў? менавіта катэгарычна не падабаецца фізіка? гэта можна праз 2 заняткі адчуць? А ў школе як з гэтым?
Я для сябе (дзяцей) цікаўлюся, калі што. Цікава, як гэта бывае.

В итоге ходим только на математику.
а з аплатай як? Плаціце за цэлы курс?

========================

Раскажыце, калі хто ведае, што, як і ў якім аб'ёме цяпер на інфарматыцы на падрыхтоўчых курсах вучаць? паскаль? школьную праграму? штосьці іншае?
Старый 16.10.2019, 12:48   #83
punto

Записей в дневнике: 423

Сообщение от k_ja_ra Посмотреть сообщение
Цікава, як гэта бывае.
Присоединяюсь.
Вообще странно. Luida, может просто препод не подошел? Или, ничего обидного не подразумеваю, но мб это просто способ "гармонизировать нагрузку"? Потому что физика... ну она по сущности своей обладает некоторой увлекательностью, в отличии от математики, из которой извлечь интеллектуальное удовольствие еще надо суметь/быть обученным. А в результате.... весь поезд жизни может свернуть на другой путь. Гм.... это ведь серьезно.
Старый 16.10.2019, 14:10   #84
k_ja_ra

не, ну падабацца ўсім матэматыка і асабліва фізіка не можа, дый не павінна.
Мне цікавы іншы момант, як можна за 2 заняткі зразумець, што штосьці не тваё? Зноў жа, тое, што штосьці дакладна не тваё, звычайна бывае ясна і без 2-х дадатковых заняткаў, уражанняў у школе цалкам дастаткова, але напэўна, калі чалавек збіраецца на курсы, ён усё ж хаця б крыху ўласныя цікавасці/перавагі/схільнасці ўлічвае? Месяц-два-тры спроб і ў выніку разуменне, што ўсё ж з перавагамі памыляўся - гэта адно, а каб вось так... У сэнсе гэта не кепска, адмоўны вынік - таксама вынік, сам факт цікавы, як так бывае.
Іншая рэч, што Luida вышэй пісала, што дзіцё ўвогуле на гісторыю з англійскай напачатку хацела. Як тады на фізмаце апынулася? Дыяпазон пошукаў нармальны такі выходзіць.)
Старый 16.10.2019, 14:54   #85
Катя_Катина
HEELYS в Минске

Записей в дневнике: 4

про физику... ну, можно пофантазировать, что ребенок окунулся в незнакомое и скис. возможно, что стало непонятно и страшно. а когда непонятно, то становится неинтересно.
а в каком формате проходят занятия на подготовительных курсах? изучают школьную программу, или "выше, шире, глубже"?

впечатления моего мальчика от полутора месяцев учебы в лицее неоднозначные
Атмосфера, общение, карапузы-родители, формат пар, одноклассники - это кул и круть
некоторые учителя активно не нравятся
некоторые нравятся
завышенные ожидания про математику (уж не знаю, что деть нарисовал в своей голове ) не оправдались
Карпук нравится
два остальных математика пока не очень
ходит на спецкурс и на олимпиадные допы (кстати, туда могут ходить все желающие, независимо от места учебы, о чем мы раньше, к сожалению, не знали)
хочет в что где когда, но катастрофически не хватает времени
уходит детка из дома в полвосьмого, возвращается к девяти...
суббота тоже в лицее
в гимназию обратно не хочет
выкопал ракетки для пинг-понга и прикупил шарики
Катя_Катина вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.10.2019, 14:54   #86
evva

Моя дочь тоже на ФМ на подготовке. Пошла вынуждено, собиралась на ИМ, но там подготовка только по субботам. В субботу другие курсы, пожертвовать коими ребенок отказался. В итоге диаметрально развернуло на физику. Прям любовь всей жизни, к информатике остыла. Но это пока, я допускаю, что к маю ещё раз может переколбасить планы.
evva вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.10.2019, 15:11   #87
k_ja_ra

Сообщение от Катя_Катина Посмотреть сообщение
изучают школьную программу, или "выше, шире, глубже"?
іспыты, як вядома, не выходзяць за межы школьнай праграмы. Адпаведна, нібыта школьную праграму, але значна "выше, шире, глубже" і складаней, чым тое, што ў школе.

Сообщение от Катя_Катина Посмотреть сообщение
некоторые учителя активно не нравятся
па чым, якім прадметам, каб без прозвішчаў абысціся? Цікава.)

Сообщение от evva Посмотреть сообщение
В итоге диаметрально развернуло на физику. Прям любовь всей жизни
о, дачка не ў Багдановіча часам?)

Сообщение от evva Посмотреть сообщение
собиралась на ИМ
вы не цікавіліся, што там і як? што вучаць? на інфарматыцы, маю на ўвазе. На курсах.
Старый 16.10.2019, 15:56   #88
evva

вы не цікавіліся, што там і як? што вучаць? на інфарматыцы, маю на ўвазе. На курсах.
У него
Купили книгу испытаний по информатике, там тоже в основном школьная программа, как проходят сами занятия, спросить не у кого. Может кто-нибудь на форуме поделится.
evva вне форума   Ответить с цитированием
Благодарных пользователей:
k_ja_ra (16.10.2019)
Старый 16.10.2019, 17:58   #89
имя-как-имя

Этот может
Благодарных пользователей: 2
evva (16.10.2019), k_ja_ra (16.10.2019)
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме