Общеобразовательные лицеи Беларуси - часть 2

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Я была перакананая, што гісторык у школе - гэта якраз у тым ліку выпускнік гістфака, матэматык - матфака, фізік - фізфака.
Ну так там ( у БДУ, напрыклад, ёсць пед.сьпецыяльнасьці, як на мехмаце "Матэматыка. Навукова-педагагічная дзейнасьць", ці проста сьпецыяльнасьці кшталту ""Гісторыя айчынная і сусьветная", у якіх кваліфікацыя "Гісторык. Выкладчык гісторыі і сацыяльна-гуманітарных дысцыплін"
 

GingerBread

Well-known member
Ну так там ( у БДУ, напрыклад, ёсць пед.сьпецыяльнасьці, як на мехмаце "Матэматыка. Навукова-педагагічная дзейнасьць", ці проста сьпецыяльнасьці кшталту ""Гісторыя айчынная і сусьветная", у якіх кваліфікацыя "Гісторык. Выкладчык гісторыі і сацыяльна-гуманітарных дысцыплін"
а тыя хто вучыўся на навуковай дзейнасці выкладаць ў школе не могуць, хаця курс педагогікі ў іх быў...
ну вось непатрэбны яны як настаўнікі, дрэнныя для мінаду...
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
а тыя хто вучыўся на навуковай дзейнасці выкладаць ў школе не могуць, хаця курс педагогікі ў іх быў...
ну вось непатрэбны яны як настаўнікі, дрэнныя для мінаду...
За мехмат са 100% не скажу, бо так наўскідку ня памятаю, каб хто з маіх ліцэйскіх сяброў пайшоў на "пед.паток", як тады гаварылі. А вось гісторыкі знаёмыя як раз з БДУ.
МГУ Куляшова, які і страціў прыстаўку "пед", але выпускае як раз настаўнікаў
 

GingerBread

Well-known member
За мехмат са 100% не скажу, бо так наўскідку ня памятаю, каб хто з маіх ліцэйскіх сяброў пайшоў на "пед.паток", як тады гаварылі. А вось гісторыкі знаёмыя як раз з БДУ.
МГУ Куляшова, які і страціў прыстаўку "пед", але выпускае як раз настаўнікаў
ва універы курс педагогікі быў абавязковыя ў соцгум частцы..

і на фпмі можна было праслухаць яшчэ методуку выкладання 2 месяцы і атрымаць корку настаўніка... але жадаючых асоба не было...
 

checheck

Active member
ва універы курс педагогікі быў абавязковыя ў соцгум частцы..

і на фпмі можна было праслухаць яшчэ методуку выкладання 2 месяцы і атрымаць корку настаўніка... але жадаючых асоба не было...
у нас как раз полтора года было в мои времена.
я лично знаю человека, которого отчислили с ксиса за неуд по истории
 

GingerBread

Well-known member
у нас как раз полтора года было в мои времена.
у нас было меньше, и ничего полезного...


я лично знаю человека, которого отчислили с ксиса за неуд по истории
но это ж не проблема школьных знаний, а просто забил, а препод принципиальный...
 

k_ja_ra

Well-known member
Не ну почему же.
Таму што, калі ў чалавека сёння ёсць жаданне вучыць, трэба яго падхопліваць пад белы ручанькі, аблізваць з усіх бакоў і маліцца, каб не перадумаў. А ў нас коркі, ты ж бачыш, не хапае. І было б яшчэ якой коркі. Але гэта ўсё з той жа серыі, што і інфарм.профіль. Нам не трэба добра, нам трэба, каб ціха і каб ваду ніхто не баламуціў.
 
Последнее редактирование:

Джулиана

Время чудес
Могу только по гуманитарному профилю сказать (1 лицей). Слабо, очень слабо. Единственные два плюса - балл мы хорошо подняли (с 8.7 школьного до 9,4 лицейского), дети мотивированные, все учились. Но знания по профильным предметам очень слабые были, ходили на курсы по подготовке ЦТ по трем предметам...
в то же время на вручении аттестатов очень много было медалистов с физмата и химбио. Видимо там все хорошо все таки )
 
Последнее редактирование:

ermilka

Well-known member
О, Ливянт снова пишет про закрытие общеобразовательных лицеев. Утверждает, что никогда не публикует непроверенную ниформацию) Но я все же помню прошлый год)
 

GingerBread

Well-known member
О, Ливянт снова пишет про закрытие общеобразовательных лицеев. Утверждает, что никогда не публикует непроверенную ниформацию) Но я все же помню прошлый год)
Опять проект готовят.. и опять его слили нужному человеку для публичности…
 

Patricia

Well-known member
Зеркало уже ищет сотрудников лицеев для интервью, что слышно у них
 

ermilka

Well-known member
Опять проект готовят.. и опять его слили нужному человеку для публичности…
Если решение принято, то никакой нужный человек и публичность уже не спасут. В нынешние времена это уже бесполезно(
 

Coraline

Jones
Ну кто его знает.. вот что он пишет:

"Лицеи – всё?!
Об очередной попытке закрыть общеобразовательные Лицеи (все или значительную часть) мне уже несколько дней говорят и пишут учителя и родители учеников.
Закрытие будет происходить под видом реорганизации и оптимизации. У учеников, которые поступили и сейчас учатся в Лицеях, возможность доучиться будет, но новых наборов учеников, судя по всему, уже не будет.
Напомню, что весной этого года уже предпринималась аналогичная попытка и на сайте 1 Лицея уже висело объявление о том, что нового набора учеников не будет. После того, как я опубликовал информацию о закрытии Лицеев, минобр ответил, что это фейк, что сайт 1 Лицея был взломан неизвестными (естественно, чушь!) и никаких планов по закрытию Лицеев у минобра нет.
Теперь понятно, что эти планы никуда не делись, а их реализацию весной 2021 года отложили на некоторое время, но сейчас к ним вернулись.
На мой взгляд, не существует никаких рациональных причин уничтожать лучшие школы страны – Лицеи." (с - из фейсбука Ливянта).

В принципе, вполне возможно, что они эту идею отложили на год. А теперь опять хотят к ней вернуться.
 

кокча

Active member
А я слышала, что из изменений во вступительной в лицеи кампании в 2022 году - это единые для всех лицеев даты экзаменов и единые задания от РИКЗ (оттуда и инфа)
 

GingerBread

Well-known member
А я слышала, что из изменений во вступительной в лицеи кампании в 2022 году - это единые для всех лицеев даты экзаменов и единые задания от РИКЗ (оттуда и инфа)
Так и сейчас единый день для всех, кроме лицея БГУ
 

k_ja_ra

Well-known member
Па мне якраз гэта і крытычна. Праходзілі ўжо з гімназіямі. Ураўнілаўка - ужо проста манія нейкая. Зараз зноў будуць спаборнічаць, хто меней памарак зробіць і правільней аформіць. Плюс і ліцэй бду і астатнія сутыкнуцца з непатрэбнай канкурэнцыяй. Раней у бду кожны мог абсалютна безбалюча паспрабаваць здаць экзамены. Дзеці рыхтаваліся, імкнуліся. А потым, калі не, разыходзіліся па астатніх ліцэях. А зараз...згубяць і адзін і другія. Размажуць раўнамерным слоем і ўгробяць і тое, што ёсць. Вось тут рызыкі рэальныя, у адрозненне ад ʼʼнібыта закрыццяʼʼ ліцэяў.
 

GingerBread

Well-known member
Па мне якраз гэта і крытычна. Праходзілі ўжо з гімназіямі. Ураўнілаўка - ужо проста манія нейкая. Зараз зноў будуць спаборнічаць, хто меней памарак зробіць і правільней аформіць. Плюс і ліцэй бду і астатнія сутыкнуцца з непатрэбнай канкурэнцыяй. Раней у бду кожны мог абсалютна безбалюча паспрабаваць здаць экзамены. Дзеці рыхтаваліся, імкнуліся. А потым, калі не, разыходзіліся па астатніх ліцэях. А зараз...згубяць і адзін і другія. Размажуць раўнамерным слоем і ўгробяць і тое, што ёсць. Вось тут рызыкі рэальныя, у адрозненне ад ʼʼнібыта закрыццяʼʼ ліцэяў.
паглядзім. іспыты па РЫКС меньшае гора, чым увогуле замок на дзверы..
я к з 1 ліцэем планавалася...
 
Сверху