Общеобразовательные лицеи Беларуси - часть 2

МОлька

Well-known member
Так вопрос уже не о вступительной кампании. А будет ли куда поступать. Как я понимаю.
 
  • Like
Реакции: NaNi

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
@МОлька, ну вон кьяра считает, что все эти слухи о закрытии - для отвода глаз от уравниловки на вступительных экзаменах.

лично я считаю, что не закроют. закроют через год! :) я ванга. на моей старшей дочке закончились экзамены в гимназию, на ней же и лицеи свернутся.
 

МОлька

Well-known member
@МОлька, ну вон кьяра считает, что все эти слухи о закрытии - для отвода глаз от уравниловки на вступительных экзаменах.

лично я считаю, что не закроют. закроют через год! :) я ванга. на моей старшей дочке закончились экзамены в гимназию, на ней же и лицеи свернутся.
у тебя личные приметы))) Я думаю, что набор закроют уже. Нам может и дадут доучиться.
 

Dafna

Active member
В 1 лицее детям учителя говорили о закрытии, пару недель назад
 

k_ja_ra

Well-known member
Пытанне - а настаўнікам хто кажа? Калі ўсе ўсё ведаюць, чаму інфа на ўзроўні чутак? Дырэктар? А яму хто? Ці гэта ўсё таямніца і таму ўсе толькі шэпчуцца, а толкам сказаць не могуць? Дзіцячы садок нейкі. Ужо ж за гэта, як за бчб, не садзяць пакуль.
 

GingerBread

Well-known member
Пытанне - а настаўнікам хто кажа? Калі ўсе ўсё ведаюць, чаму інфа на ўзроўні чутак? Дырэктар? А яму хто? Ці гэта ўсё таямніца і таму ўсе толькі шэпчуцца, а толкам сказаць не могуць? Дзіцячы садок нейкі. Ужо ж за гэта, як за бчб, не садзяць пакуль.
вось такія чуткі.
Лицей №2 закрывают тоже. В четверг по этому поводу в лицей приезжает руководство Ленинского управления по образованию для встречи с учителями.
чакаць засталося 2 дні...
 

Dafna

Active member
Пытанне - а настаўнікам хто кажа? Калі ўсе ўсё ведаюць, чаму інфа на ўзроўні чутак? Дырэктар? А яму хто? Ці гэта ўсё таямніца і таму ўсе толькі шэпчуцца, а толкам сказаць не могуць? Дзіцячы садок нейкі. Ужо ж за гэта, як за бчб, не садзяць пакуль.
На педсовете, наверно, обсуждали. Потом пришли и детям рассказали. Кто-то из учителей еще с сентября говорил, что лицей закроют, т.к. подготовительных курсов в этом году нет. В прошлом году, когда пытались закрывать, тоже учителя рассказывали - и детям, и родителям.
 

eva-78

Well-known member
Пытанне - а настаўнікам хто кажа? Калі ўсе ўсё ведаюць, чаму інфа на ўзроўні чутак? Дырэктар? А яму хто? Ці гэта ўсё таямніца і таму ўсе толькі шэпчуцца, а толкам сказаць не могуць? Дзіцячы садок нейкі. Ужо ж за гэта, як за бчб, не садзяць пакуль.
потому что "вы только никому не говорите"
 

k_ja_ra

Well-known member
Такі сертыфікаты. Нічёсе. Цікава, як гэта будзе працаваць. Да уж...мінаду няўёмнае проста. Столькі ідэй, столькі ідэй...
 

Караул

уплыла
Тогда надо сдавать по 3 экзамена. В лицей бгу так было, у примеру, физику, математику, информатику. Правда, не понятно, как подавать
 

k_ja_ra

Well-known member
Тогда надо сдавать по 3 экзамена
баюся, лавачка з 3-ма экзаменамі прыкрыецца. Гэта быў эксперымент лбду, і наўрад ці гэта распаўсюдзяць на ўсіх. І профілі тады, атрымліваецца, уніфікуюць ва ўсіх ліцэях. Ці як тады будуць працаваць гэтыя сертыфікаты?

Яшчэ. У наступным жа годзе будзе выпуск 9-х класаў, якія не паступалі ў гімназіі. І калі экзамены ў гімназіі адмянялі, гучала, што потым, пасля 9-га гэтыя дзеці будуць здаваць экзамены, на падставе якіх будуць ужо паступаць ў 10-я класы гімназій. Дык вось. Можа яны сёлета на абітурыентах ліцэяў і будуць будучыя экзамены для ўсіх 9-х абкатваць?

А ў цэлым усё адно незразумела, чаго ім так тут свярбіць. Уся энергія на "чаго б гэта яшчэ з экзаменамі навыдумляць" і "чаго б гэта яшчэ закрыць" сыходзіць. 30 год сістэма набора ў ліцэі бездакорна працавала. Дык не, і тут трэба свой хобат усунуць. Іх бы рвенне ды ў разумнае рэчышча...
 

GingerBread

Well-known member
А как будет реализовано исключение дублирование профилей и Общаги???
 

zavtra

Well-known member
Тогда надо сдавать по 3 экзамена. В лицей бгу так было, у примеру, физику, математику, информатику. Правда, не понятно, как подавать
Это интересно.
Я имею ввиду, сдавать три и подавать три. Отбирать по сумме трёх. Так можно отобрать более подготовленных. Чтоб как-то компенсировать уравниловку.
 

k_ja_ra

Well-known member
@zavtra, фіз-мат-інф профілі тэарэтычна можна 3 экзамены. Дый тое, сэнс здаваць інфу туды, дзе яна на каленцы потым 1 гадзіну на тыдзень выкладаецца?
А розныя хім і біё? Ім што ў якасці трэцяга прапанаваць? А эканамістам? Фізіку, каб не расслабляліся?
 

GingerBread

Well-known member
@zavtra, фіз-мат-інф профілі тэарэтычна можна 3 экзамены. Дый тое, сэнс здаваць інфу туды, дзе яна на каленцы потым 1 гадзіну на тыдзень выкладаецца?
А розныя хім і біё? Ім што ў якасці трэцяга прапанаваць? А эканамістам? Фізіку, каб не расслабляліся?
як што? працу і фізру як галоўныя прадметы у школе.. :ROFLMAO:
 

GingerBread

Well-known member
А што гэта? Пра інтэрнаты нешта яшчэ вясной гаварылі. Хаця нашто інтэрнаты ў гарадскіх ліцэях - няясна. А што за дубляванне?
Так вот, в этом году Минобразования знатно так перепроверило лицеи. Инспектировали для недопущения дублирования профилей в лицеях, расположенных в одном городе. Также министерство беспокоил вопрос предоставление возможности обучения в лицеях учащимся, проживающим на селе, ну и прочие моменты, связанные с повышением качества образовательного процесса и укрепления материально-технической базы лицеев.
з адказу Лівянту...
ну і інтернаты для сяла, а ня будзе інтэрнату ня будзе і ліцэю...
 

k_ja_ra

Well-known member
Кшталту таго, каб кожны ліцэй спецыялізаваўся на нейкім адным-двух профілях? Ну...тэарэтычна можна, напэўна. Праўда, ці ёсць у гэтым такі ўжо глабальны сэнс? Каб адпачатку так стваралася - гэта адно. А зараз...людзей перакідваць з аднаго ліцэя ў іншы? А абласныя павінны поўны спектр профіляў мець. Іначай, нашто яны зусім?

Ладна, застаецца толькі купляць папкорн і назіраць, напэўна. Вось толькі дзяцей шкада з такімі ʼаптымізацыяміʼ
 
Сверху