Завяршэнне тандэма

  • Автор темы Незарегистрированный
  • Дата начала
Н

Незарегистрированный

Guest
Вітаю! У мяне 3 дзетак : 4,2 г, 2,4 і 9 месяцаў. І я пяты год кармлю грудзямі, прычым другі раз наважваюся на тандэм. Але цяпер мне стала псіхалагічна цяжка карміць сярэднюю. Я даю ёй грудзі толькі на сон, дзённы і ночны, і ўначы. І вось начныя кармленьні мяне вельмі раздражняюць, дзіцё можа прачынацца ад 4 да 7 разоў за нач і пачынае крычаць "Мама!" і плакаць, пакуль я да яе не падпаўзу, а зрабіць я гэта адразу не заўжды магу, бо кармлю малодшую. Муж дапамагчы супакоіць сярэднюю ня можа, яна яго адганяе і пачынае крычаць яшчэ больш. У выніку мяне ўжо раздражняюць не проста начныя пад'ёмы, а сам факт ГВ з сярэдняй. Укладаючы яе спаць, я спяваю ёй калыханку і пасля прашу адпусціць грудзі. Яна не слухаецца, я папярэджваю, што забяру сама, і праз хвіліну забіраю, яна ў крык, я даю, зноў прашу адпусьціць самой, яна не слухае, я зноў забіраю. І так ідзе па коле разы 4, пакуль яна сама не адпусьціць. Тады яна задаволеная, мы абдымаемся, я зноў спяваю і яна засынае. Я стамілася ад такога развіцця падзей, ад уласных раздражненняў і прымусаў. Я спрабавала перавесці дачку на бутэлечку, першы дзень ёй было цікава, пасля бутэлечка ляцела куды-падалей. Я спрабавала максімальна бавіць з дачкой час, але ўсё адно "вясёлыя" ночы працягваліся. Я спрабавала даваць ёй грудзі на сон не абмяжоўваючы, але ўночы яна ўсё адно ўскоквала з крыкамі. Я спрабавала з ёй дамовіцца, але безвынікова, да таго ж яна асабліва не гавора яшчэ, а на ўсе мае прапановы адказвае толькі "не". Як можна выйсці з гэтай сітуацыі? як завершыць гв з сярэдняй?
 
Здравствуйте. Надеюсь, я все верно поняла из вашего рассказа. К сожалению, я не знаю белорусского языка настолько, чтобы говорить или писать на нем. Поэтому отвечать буду на русском.
Чтобы изменить ситуацию, нужно узнать, что к ней привело. И отлучение о груди, в данном случае, это изменение в отношениях с ребенком, выстраивание новых видов взаимодействия. Если говорить о причинах такого поведения, то их может быть множество, это очень индивидуально в каждой семье и каждого ребенка.
Часто таким образом ребенок пытается получить свою долю внимания от мамы, которое не получает иначе. Обычно в таких ситуациях есть недостаток положительного опыта в том, чтобы справляться без груди - утешаться, засыпать. Мамино напряжение ведет к тому, что ребенок чувствует попытку мамы дистанцироваться, и в тревоге начинает "висеть" еще больше.
Где-то в ранних темах я писала о том, какие шаги можно предпринимать. Но хорошо бы в такой ситуации заручиться поддержкой кого-либо из близких, кто занимает взрослую позицию по отношению к ребенку, чувствует себя уверенно (или взращивает в себе эту уверенность), не теряется от детского плача, а готов помочь ребенку справиться с напряжением и успокоитсья. Один из важных элементов - предсказуемый, выстроеный режим дня, поддерживающий природные ритмы детского организма и соответствующий возрасту и развитию. Еще один - привычные ритуалы, сопровождающие ключевые моменты режима (еда, отход ко сну...), помогающие детке настроиться на то, что будет происходить дальше.
Это основные моменты, если говорить о мягком завершении
Более подробно способы изменения лучше обсуждать индивидуально, сейчас мало информации, можно лишь предполагать, что может быть для вас лучшим вариантом. Зависит от того, чего бы хотели вы и на что есть желание и ресурс.
 
Сверху