беларускі садок

letty

New member
Хто ведае, ці варта ісці ў беларускі садок на Матусевіча 59? Наколькі там беларускае выхаванне?
 

Накида

Тонкая штучка
letty,
в яслях с ними разговаривают на русском. Начиная с младшей группы появляются белорусские слова. Ребенок ходит в группу с углубленным изучением, там воспитатели общаются с ними все время по белорусски.
Ну а начет белорусского воспитания , как его разделить на русское или белорусское...
 

letty

New member
letty,
Ну а начет белорусского воспитания , как его разделить на русское или белорусское...
ну я мела на ўвазе менавіта беларускасць персанала і заняткаў, бо наведвала і нешта беларускай мовы не чула... а ўвогуле, матэрыяльная база, якасць заняткаў - добрыя? як выхавацелькі?
 

Накида

Тонкая штучка
QUOTE=letty]бо наведвала і нешта беларускай мовы не чула..[/QUOTE]

Когда с ними говоришь на мове они тоже отвечают на мове...

QUOTE=letty]а ўвогуле, матэрыяльная база, якасць заняткаў - добрыя? як выхавацелькі?[/QUOTE]
Могу сказать только про нашу группу, т.к. о других не знаю. Одна воспитательница мне нравиться , а вторая нет, ребенку кстати, тоже. Занятия ведутся на белорусском: математика, рисование, знакомство с окружающим миром. Иногда спрашиваю , что вы рисовали, отвечает : "Мы малявалi, а не рисовали".Качество занятий нормальное .За полгода что мы ходим, ребенок освоил много белоруссих слов. иногда ловлю себя, что надо словарик брать переводить. Насчет мат.базы-игушек достаточно, бассейн, хорошая площадка- вдали от всяких дорог.
 

letty

New member
QUOTE=letty]бо наведвала і нешта беларускай мовы не чула..

Когда с ними говоришь на мове они тоже отвечают на мове...

QUOTE=letty]а ўвогуле, матэрыяльная база, якасць заняткаў - добрыя? як выхавацелькі?[/quote]
Могу сказать только про нашу группу, т.к. о других не знаю. Одна воспитательница мне нравиться , а вторая нет, ребенку кстати, тоже. Занятия ведутся на белорусском: математика, рисование, знакомство с окружающим миром. Иногда спрашиваю , что вы рисовали, отвечает : "Мы малявалi, а не рисовали".Качество занятий нормальное .За полгода что мы ходим, ребенок освоил много белоруссих слов. иногда ловлю себя, что надо словарик брать переводить. Насчет мат.базы-игушек достаточно, бассейн, хорошая площадка- вдали от всяких дорог.[/quote]
а як там з ежай?
 

Yascherka

Gledam nad vama
эээээ....группа в нашем садике с сентября...я про 565

если есть вопросы, то могу дать девочку с форума, кот. водит туда ребетенка
 

Mrs_yanf

Well-known member
Добры дзень! Падкажыце, калi ласка, хто абазнаны, як трапiць менавiта у беларускамоўную групку, што рабiць? Калi я прыеду у РАНА за накiраваннем, яны абавязаны даць яго нам у беларускамоўную групку цi просто туды, куды захочуць?
 
Последнее редактирование:

Mrs_yanf

Well-known member
Mrs_yanf, а чаго б на дзетках не запытацца? Там народ дасведчаны ў такіх пытаннях. Параіць, пракансультуе...Я б там спытала.
Не атрымлiваецца зарэгiстравацца на Дзетках, я ўжо i адмiнам лiставала, спрабавалi - i нiяк:(:(:(
 

Mrs_yanf

Well-known member
Mrs_yanf, о як...у мяне былі пытанні, але адміністратарка такі іх вырашыла...Можа яшчэ паспрабаваць? Хочаце, я адміністратарку спытаю?
Дзякую, напэўна не трэба. Не ўпэўнена, што i зараз атрымаецца, я тады з адміністратаркай cпiсвалася, яна не змагла нiчога зрабiць:( Я пакуль змiрылася са сваёй роляй чытача:)
Вы неяк акцэнтавалі ўвагу на бел. мове ці пэўных садочках, калі на чаргу станавіліся?
Паводле закону Вам мусяць прадаставіць магчымасць атрымліваць дашкольную адукацыю па-беларуску. Таму варта настойваць...Толькі папярэдне няблага хаця б збольшага сітуацыяй, ІМХО, валодаць, дзе ёсць групка, як там з месцамі і падобнае. Нават з загадчыцай і выхавацелькамі паразмаўляць...Бо ў рэальнасці большасць белмоўных груп такімі з'яўляюцца адно на паперы...
Я не акцентавала, калi станавiлася на чаргу, дый чарга наша толькi ледзь большая за год (як пачалi будаваць кватэру), а iншыя, вядаю, з нараджэння ў чарзе на садок. Блiжэй за ўсе ДДУ №473 (Ясеніна, 6/4) (тры прыпынкi ад нас), там ёсць беларускамоўная групка менавiта такога ўзросту як нам трэба, але там ужо ёсць 23 чалавечкi, i з гэтай прычыны нам адмовiлi (я размаўляла з намеснiкам загадчыка ДДУ). Калi i ў iншых садках паблiзу цi па зручнаму транспарту нiчога белмоўнага не знойдзем, то прыдзецца iсцi ў рускамоўны каля дома. Нажаль нi я, нi мае дзiця - мы зусiм не героi i здолеем едзiць праз увесь горад не часцей аднаго разу на тыдзень (хiба толькi на заняткi да сп. Святланы:)), кожны дзень надта цяжка:(
 
Сверху