Системы навигации и работа в них

Parole

Well-known member
Решила создать тему. Думаю что не только мне одной будет полезно.

И сразу вопрос. Как перекинуть маршрут из карт гугл. мапс на мобильный в мапс.ме
на гугл карте нажимаете 3 точечки выбираете их меню экспортировать в KML/KMZ.
потом полученный файл с расширением kml отправляете по вайберу на планшет.

Если не получится, могу видео записать :)

З.Ы.
Я не подумала. Я работаю со своего гугловского эккаунта.
Создаю СВОИ карты в google maps. Он позволяет сохранять их на драйве и экспортить.

все таки я записала видео. За качество заранее прошу прощение. Смотреть лучше в 720

https://youtu.be/pw7lFhbhJHg

Взяла на себя смелость скопировать ответ из другой темы.

Magda, смотрю я видео и понимаю что у меня карты гугл выглядят не так. И, соответственно, кнопок таких вообще нет.

Почему у меня не такие карты? Вопрос риторический )))
 

k_ja_ra

Well-known member
О-о-о-о, Parole, вялікі вам чалавечы дзякуй! Я толькі сядзела і думала, як бы набрацца смеласці і такую тэму стварыць. Для чайнікаў. Поўных. Вы, праўда, ужо не чайнік. Таму я пакуль у чытачы. Калі пачну хоць што-небудзь у гэтым цёмным лесе разумець, можа што і сама спытаю.
Відэа Магды раз 15 прагледзела. Сказаць, што адчуваю комплекс непаўнавартасці - нічога не сказаць. Нічога не разумею ўвогуле... :(
 

Magda

Well-known member
Дамы, объяснитель из меня аховый.
Сервис Гугл карты и гугл МОИ карты - чуток разные сервисы.


Magda, смотрю я видео и понимаю что у меня карты гугл выглядят не так.
Вы работаете в хроме? У вас есть гугл эккаунт? Вы залогинены в гугл эккаунте?

Если нет, то
Я бы создала гугл эккаунт. Это очень удобно. :) Ваши файлы доступны вам в любой точке мира. Все сервисы гугла будут вам доступны. Гугл диск, гугл Мои карты, g-mail почта...

1) как создать гугл эккаунт
https://support.google.com/accounts/answer/27441?hl=ru
будет нужен телефон

2) перейти на гугл драйв
https://drive.google.com/drive/my-drive,
залогиниться в него, если на предыдущем шаге этого не было сделано.

Это сервис гугла, который позволяет хранить ваши файлы в облачном хранилище гугла. Это могут быть фото, документы, карты, видео. Что угодно.
Эта папка будет доступна вам с любого компа, андроид планшета или телефона, где вы залогинены в гугл
И дальше уже попробовать сделать как в видео.

===
Если же вы залогинены, то будем думать :)


====
И в любом случае попробуйте открыть мою карту

https://www.google.com/maps/d/edit?...I&ll=50.20273520986512,16.032643450000023&z=9
у меня даже без гугл эккаунта, есть эти самые 3 точечки и там есть скачать kml.
 
Последнее редактирование:

Караул

уплыла
Гугл карты можно сохранить в офлайне, выше написано, а в мэпс ми гугл не сохранишь.
Пользуемся Osman, mapsme, а муж как привык к igo
 

Magda

Well-known member
Караул, в maps me загружаются свои сохраненные точки и треки своих гугл карт в формате kml. Все отлично работает. Никакой проблемы нет.
 

Караул

уплыла
Magda, не экспортирует гугл мэпс мои сохраненные места. У меня все в аккаунте в моих метках. Не мои карты, не гугл земля.
 

Magda

Well-known member
Вы можете выложить ссылку на вашу сохранённую карту? Нужно дать к ней доступ по ссылке.

У вас моя карта по ссылке выше открывается? Экспортится в kml?
 

Караул

уплыла
Magda, нет в приложении моем гугл карты экспорта. Карта ваша открывается, в слоях есть, нет экспорта кнопки.
Османд кстати тоже треки импортирует. Но не удалось мне их сделать из сохраненных моих мест. А заново нет возможности создавать карту

Ссылка https://www.google.com/maps/@/data=...Sw4mAFvRN8T3Ioorq5Kq0#istate=lrl:mlt&rlmlel=1
 

Караул

уплыла
Magda, с телефона приложение гугл мэпс и полная версия с хрома - однаково. С компа не заходила
 

k_ja_ra

Well-known member
Знайшла спасылку, як дадаваць месцы: https://support.google.com/mymaps/a...6237530246238-978264721&p=lite_addplaces&rd=1
мне пакуль мала дапамагла, але можа каму іншаму прыдасца.
Magda, што такое "слой"?

А можна я ад печкі? Тэма ж і для гэтага ў тым ліку, так?
Я правільна разумею, што мэпс ме працуе толькі на месцы? У сэнсе нельга паглядзець, што робіцца ў Празе, седзячы пры гэтым у Мінску?
Я, напэўна, у прынцыпе не так уяўляла яе працу. Думала, што задаю, прыкладам, кавярні, і яна мена паказвае найбліжэйшыя значыкамі. Менавіта так спрабавала дома. Але мне вылез нейкі спіс з кавярнямі за 8 км, пры тым, што найбліжэйшая ў суседнім са мной доме. На гэтым першы падыход да знаёмства скончыўся.
Праблема яшчэ ў тым, што ў мяне на тэлефоне з прычыны беларускага інтэрфейса, большасць праграм (зрэшты, не большасць, а ўсе) усталёўваюцца па-англійску. А я ж знаўца англійскай той яшчэ...
Пракласці маршрут нібыта ўжо навучылася. Ад месца цяперашняга знаходжання да нейкага горада, прыкладам. Ці тыцнутай кропкі на мапе. А па адрасе там можна шукаць?
Што яшчэ яна можа рабіць карыснага, раскажыце, клск, чайніку.


Яшчэ пытанне ўсё ж пра гугл карты. Для тых, каму нескладана паясніць. Рамонты дарог у прыватнасці, якія гугл нібыта паказвае.
У суседняй тэме пытала: чалавек піша, што 40 км рамонта (дый спасылка на польскі сайт, ласкава параеная адной з фарумчанак, пра гэта ж кажа), а я гляджу мапу (маршрут пракладзены) а рамонта няма! Гляджу гэта ж раніцаю - не паверыце, ёсць! Потым гляджу альтэрнатыўны маршрут - рамтнтаў няма, пакуль падыходзіць муж і старонка абнаўляецца - ёсць! Гэта што за фокусы? Рамонт то ёсць, то няма? Чаму так дзіўна адлюстроўваецца інфармацыя? У чым тут цымус?
І яшчэ я пытала ў суседняй тэме. Калі альтэрнатыўны маршрут занадта нязручны і дае вялікае кола, выходзіць, інфа пра рамонты мала чым дапамагае? Проста маральна рыхтуе да згубленага часу? Ці якія варыянты? Па падрабязнай друкаванай маеп тэарэтычна можна рызыкнуць аб'ехаць, але ты ж не ведаеш дакладных межаў рамонта, можаш так паехаць, што і ўвогуле потым на трасу не выедзеш, не?
 

Magda

Well-known member
што такое "слой"?
когда на карте много точек неудобно все впихивать в 1 кучку. Делаешь слой озера. слой отели и кафе, слой музеи, слой парки.

k_ja_ra, я бы на кафе на maps me вообще бы не рассчитывала. Мне кажется, она для стационарных пунктов больше... Ну например, водопад там или музей. То, что не открывается и не переезжает.

Аналогично карты и ремонты. Т.е. что они может и показывают, но уже точно не гарантия.
 

k_ja_ra

Well-known member
п.с.
Magda, ты нармальны паясняцель. Ты проста не ўяўляеш маштаба невалодання пытаннем асобных карыстальнікаў. Я пра сябе, калі што.) І менавіта таму апошнім вар'яцкі складана разумець.) Дзякуй, што тлумачыш.)
 

Parole

Well-known member
Кстати, может быть кто то еще не знает, хочу порекомендовать аудиогиды бесплатные

https://izi.travel/ru

Дико удобно. Закачиваешь на телефон дома нужный аудиогид. Потом на месте уже включаешь его и просто, гуляя по городу, когда подходишь к нужному месту телефон начинает говорить ))). И так далее.
Кстати, вроде бы даже по Минску так можно гулять
 

Papa Vlad

Member
Вот так подстава от Гугла! Сохраненные места на Картах (когда ставишь звездочку на Save) перенести в "Мои карты" без танца с бубном не получится. Еще не проверял сам, но путь такой:
1. Отсюда https://takeout.google.com/settings/takeout?pli=1 выгружаем Maps (your places)
2. Здесь http://nearby.org.uk/convert-saved-places.php конвертим файл полученный на шаге 1 в формат KML
3. В mymaps.google.com делаем новую карту, загружаем KML

MyMaps со слоями реально удобнее, но и сохраненных мест на обычной карте как правило много - сохраняешь постоянно когда на карту пришел по какой-нибудь ссылке. Почему нет интеграции между этими сервисами - загадка.
 

k_ja_ra

Well-known member
Вярнуліся мы з вандроўкі па Еўропе маршрутам Мінск-Друскенікі-Варшава-Прага-Цепліце (на мяжы з Нямеччынай, будзь яны няладныя)-Берлін-Калабжэг-Аўгустоў-Друскенікі-Мінск. 3 тыс. км агулам.
Так я і не вызначылася, якая з навігацыяй найлепшая.)
Карысталіся ў выніку ўсім, што змаглі атрымаць пад рукой.): мапс ме, гугл-карты, друкаваныя мапы (Зах. Еўропа і Польшча асобна), навітэл.
Мае высновы. Навітэл цалкам сабе неблагі. Шчыра не разумею, што з ім не так у Еўропе. Адзінае, ён, па-мойму, не ўлічвае таго факту, што паміж Беларуссю і астатняй Еўропай ёсць мяжа, якую нельга перасякчы ў любым прыемным месцы, а можна толькі на пераходах. Дый увогуле адчуванне, што з Беларуссю ён не сябруе. :crazy: Бо заблукалі мы толькі аднойчы і якраз пад Гродна. І калі б паслухалі яго на адваротным шляху-то атрымалі б тое ж.) Бо гэты таварыш змудрыўся прапанаваць тры (тры!) варыянты маршрута ад Гродна да Друкенікаў. З перасячэннем мяжы ў трох розных месцах.) Пры тым, што пераход там усяго адзін. Прычым аптымальным (першым) прапаноўваўся шлях якраз не праз пераход. Падазраю, ён прапаноўваў нам аб'ехаць заторы на мяжы.))))))
А ў Еўропе - усё выдатна з ім. Маршруты прапаноўвае +- тыя ж, што і гугл.
Гугл - не разумею яго. Паказвае рамонты, але ўсё адно прапануе ў якасці аптымальнага гэты маршрут з рамонтамі. Настойліва. Альтэрантыўныя - штораз розныя. Увогуле пры чым.))) Творчая асоба.) Рамонты то ёсць, то няма ў яго чамусьці. Не ўяўляю, як такое мажліва. Гэта так і засталося для мяне загадкай.
Правяралі спецыяльна па Беларусі. Не сказала б, што прапаноўвалася найлепшае. І там, дзе пазначаліся заторы, мы ехалі - пуста.) Напэўна, я замнога ад яго чакаю?
Мы ў выніку з Калабжэга (паўночны захад Польшчы) у Аўгустоў паехалі сваім альтэрнатыўным шляхам, сабраным з усіх прапанваных гуглам, мапс ме, навітэлам і мапамі. ) І ў прынцыпе засталіся задаволеныя. На заторы і рамонты не трапілі нідзе, увогуле! Дарогі, апроч апошніх 80 км, дзе ўжо траса,пустыя.) Так, вузкія, але пустыя! І прыгожыя надзвычай. )
Па горадзе мапс ме сапраўды добры. Напэўна, далучуся да меркавання Магды, што для пешых маршрутаў гэта вельмі добры варыянт. Хаця зноў жа справядлівасці дзеля, навітэл не горш. Але яму трэба ўказаць адрас (ну ці каардынаты - але ў мяне гэта аднойчы не атрымалася і болей я не эскперыментавала). Калі ведаеш, куды ідзеш (адрас) - выдатна вядзе.

Увогуле, па гарадах мы звычайна гулялі ў мінулых дый гэтай паездцы прыкладна такім чынам: я дома збольшага цікавілася, што ёсць паглядзець (без мегападрабязнасцяў і раздруковак на А3), проста ў агульных рысах, на месцы мы ехалі ў цэнтр. Пры першай мажлівасці кідалі машыну. Потым знаходзілі інфацэнтр, бралі там мапы і іншую турыстычную інфармацыю, датычную горада, і паводле гэтых мапаў і матэрыялаў гулялі/глядзелі. Да гэтай паездкі гэтага хапала. У Чэхіі Германіі сутыкнуліся з вострай праблемай нармальна і за ўцямныя грошы паесці. Зразумела для сябе, што ў паасобных краінах не так трэба шукаць інфармацыю пра славутасці (іх у інфацэнтры поўна), як пра жрачку.))) І тут вось гэтае вось усё, што пісалі вышэй пра "экспарчу-імпарчу" :), напэўна, актуальна.
Паспрабую вольным часам такі асіліць гэтую навуку.) Бо зацікавіла.)


Хаця... калі мець мабільны інтэрнет, то можа і не патрэбныя ўсе гэтыя дзеянні з імпартам сваіх гугл-мапаў у мапс ме? Magda, не? Гугл жа таксама вядзе сабе. Ці ёсць яшчэ нюансы?
 
Последнее редактирование:

Papa Vlad

Member
Рекомендую Sygic. Ездил в этот раз с мобильным интернетом - он вокруг пробок находил новые варианты маршрута на ходу. И довольно лихо получалось. Например (самый наглядный и наверняка всем знакомый), вечером в пятницу по Варшаве и на выезде к нам - вообще практически не стояли и пробки объезжали на раз-два, хотя все чуть ползли до трассы вокруг Минска-Мазовецкого.
Одна у него беда - надо следить за выездами в тоннелях внимательно, потому что не указывает ни через сколько он будет, ни голосом не предупреждает. Только пишет направление которое будет на знаке. Один раз так промахнулись в Праге. Перед въездом в туннель сказал "Через 5 км поверните направо". И поскольку сам туннель километров 5 - проехали его спокойно ни о чем не подозревая. А оказалось надо было выехать раньше, через 1.5 км, и тот маневр, про который он предупредил - уже дальше по маршруту.
 

Magda

Well-known member
k_ja_ra, мне выкрутасы нужны как воздух. Сегодня благодаря загруженному маршруту на карте мы сделали всего лишних 50 метро вверх. А могли бы уйти очень и очень далеко. На местности не оказалось указателей. Так что все зависит от того кто куда едет. Насколько место знакомо и цивилизованно.

В Навител пеших маршрутов вообще нет, если мы говорим заповедниках, например.в мепс ми очень многое есть.
 

Segen

Well-known member
Я записала файл в формате KML. Это карта для просмотра офлайн? Какой программой ее можно открыть?
 

k_ja_ra

Well-known member
мне выкрутасы нужны как воздух. Сегодня благодаря загруженному маршруту на карте мы сделали всего лишних 50 метро вверх. А могли бы уйти очень и очень далеко. На местности не оказалось указателей. Так что все зависит от того кто куда едет. Насколько место знакомо и цивилизованно.

В Навител пеших маршрутов вообще нет, если мы говорим заповедниках, например.в мепс ми очень многое есть.

Magda, я мела на ўвазе варыянт, калі інтэрнет даступны. Скажам, тая ж дрім сім. Ты ж свае мапы з гугла і загружаеш, правільна? Наўпрост гуглам карыстацца хіба нельга?
Я так разумела, што ты грузіш у мапс ме, бо яна працуе без інтэрнета. Ці не толькі ў гэтым рэч? Ці там, дзе вы ходзіце, і інтэрнет фіг ловіць, бо вышак (ці чаго там) блізка няма?

п.с. прабач, калі што, за даставучасць.) Але мне ж ужо цікава.)
 
Сверху