Школьная беседка-12

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

k_ja_ra

Well-known member

ТаньЯ

Well-known member
Там еще про обязательный экзамен по труду было. Это как???
Это по-видимому вот так:
"Ученики будут сдавать ЦТ в специализированных центрах для тестирования, но при этом в школе сохранятся выпускные экзамены по трудовому обучению.
При этом будет присваиваться квалификация. Выпускники профильных классов в обязательном порядке будут сдавать иностранный язык."

Интересно, а почему экзамен по иностранному не совмещён?
Но дальше вообще феерично: "Поэтому в ближайшее время мы на сайте выложим новые правила приема в высшие учебные заведения", - пообещал чиновник. По его мнению, таким образом, белорусские власти предоставят обществу возможность тоже прикоснуться к обсуждению этого документа."
Каким местом общественность будет ПРИКАСАТЬСЯ К ОБСУЖДЕНИЮ, не сказано.
 

k_ja_ra

Well-known member
Мне цікава, што з гісторыяй. І пра якую паралель усё ж ідзе гаворка: цяперашнюю 10-ю ці цяперашнюю 9-ю? У адукацыі гады навучальныя, а не календарныя. Таму 2023 год - гэта што? 2022-2023 ці 2023-2024? Нават тут уцямна сфармуляваць не могуць.

Ну і журналісты здзіўляюць, так. Я б душу з яго дастала пытаннямі, каб мяне з мікрафонам да яго пусцілі. )))
 

k_ja_ra

Well-known member
А ціпа ён валодае пытаньнем
а хто валодае, бянтэжуся спытацца? Чаго блявузгае языком сваім, як памялом, даруйце, тады, калі не валодае? Ён не міністр адукацыі?
Ай...
 

fasolinka

Active member
а хто валодае, бянтэжуся спытацца? Чаго блявузгае языком сваім, як памялом, даруйце, тады, калі не валодае? Ён не міністр адукацыі?
Ай...
ён таму толькі з тымі журналістамі камунікуе, хто пытанняў не задае))) астатніх не бачыць увогуле
 

fasolinka

Active member
Але дарэчы цікавае пытанне, паспрабую дазнацца пра гісторыю. Дзяўчаты, накідайце пытанняў, якія незразумелыя па цытатам гэтага "міністра"... Спытаем у Мінадукацыі, што ён меў на ўвазе ))))
 

k_ja_ra

Well-known member
Дзяўчаты, накідайце пытанняў, якія незразумелыя па цытатам гэтага "міністра"
1) 2023 - які навучальны год маецца на ўвазе? Іншымі словамі якая паралель першай трапляе на будучыя змены?
2) якія прадметы абавязкова будуць здавацца ў 11 кл у выніку? І ў якой форме?
3) Меркаванае ЦТ па мове і матэме будзе мець тую ж структуру, як і цепер? Ці матэма, напрыклад, будзе мець базавую і павышаную частку (на ўзор рас. ЕГЭ)
4) У якія тэрміны будуць здавацца экзамены? (у Расіі ўся гэта экзаменацыйная кампанія пачынаецца неяк раней, чым у сярэдзіне чэрвеня)
5) Як вядома, тую ж матэматыку дзеці пішуць на далёкія ад школьных 9-10 балы. Пры гэтым у атэстатах вялікая частка дзяцей тыя 9-10 мае, бо напісаць выпускную матэматыку на пыстоны бал - не ЦТ здаць. Як будзе уплываць бал, атрыманы на ЦТ, на выніковы бал атэстата? Іншымі словамі, як будуць залічвацца балы ЦТ менавіта ў школе? (Мы ж разумеем, што калі простым перавядзеннем у дзесяцібальную сістэму, а потым вывядзеннем сярэдняга арыфметычнага гадавой і ЦТ, то балы па матэме сільна і рэзка ў атэстатах пойдуць уніз, так? Наўрад ці гэта спадабаецца ўсім бакам працэсу).
6) Што з гісторыяй? Экзамен па ёй збіраліся перанесці ў 9 кл. Перанясуць? Калі зноў жа? Якая паралель ужо будзе здаваць у 9-м і не будзе здаваць у 11-м? Ці гісторыю ў прынцыпе прыбіраюць з ліку абавязковых экзаменаў?
7) што за змены ў правілах прыёму ў ВНУ? Як яны тычацца гэтых будучых аб'яднаных экзаменаў?
8) калі ўвогуле чакаць афіцыйных раз'ясненняў і адпаведнай нарматыўкі? Калі змены закранаюць ужо сёлетніх 10-класнікаў, то ім, калі што, трэба б ужо рыхтавацца да новых правілаў, а не чакаць, пакуль мінаду яшчэ год будзе нараджаць штосьці какнрэтнае. Матэму тым, хто яе здаваць не збіраўся, потым за паўгода не вывучыш.
Пакуль так. )
 

lada

Well-known member
накідайце пытанняў
в дополнение к вопросам @k_ja_ra
сейчас можно сдавать 4 цт. Если математика становится обязательной для всех, то она войдёт в эти 4? А если я поступаю в мед или иняз, к примеру, и мне математика для поступлеения не нужна, то зачем мне цт по математике? Или сейчас для всего будет нужна математика, как, например, русский или белорусский?
 

Canella

Well-known member
Кто-нибудь продолжает учиться дома из-за коронавируса? Мы с октября весь год учились дома. Сначала по заявлению, а в январе я оформила индивидуальный план. Летом звонили со школы, спрашивали, что я решила по этому году))
Пока идём в школу.
 

zavtra

Well-known member
Кто-нибудь продолжает учиться дома из-за коронавируса? Мы с октября весь год учились дома. Сначала по заявлению, а в январе я оформила индивидуальный план. Летом звонили со школы, спрашивали, что я решила по этому году))
Пока идём в школу.
А что так? Там же 1000 с чем-то заболевших ежедневно? Уже безопасно?
 

katie-1

Well-known member
Короновирус закончился, видимо))) наши будут уже ходить по кабинетами, как в былые времена
 

IrishN

Active member
Девочки, кто в курсе, сколько сейчас рекомендовано количество учащихся в классе?
 

Lorena

Well-known member
Девочки, кто в курсе, сколько сейчас рекомендовано количество учащихся в классе?
рекомендуют до 26, но у нас в связи с большим прикреплением детей первые классы до 34, остальные меньше
 

Egoistka

Member
У нас в 1ых классах в прошлом году было по 29-30 чел и это обычная школа в старой части Сухарево где нет новостроек, в гимназиях соседних по словам знакомых везде больше 30 учеников. В средней школе пока 25+/ -- чел

Вопрос ко всем - говорили ли вам уже про обслуживание установленных турникетов в школах? Нам вчера на собрании раздали договор с некой частной конторой, надо будет заказывать карточки доступа и должно приходить оповещение о выходе из здания все это я так понимаю за деньги. Никакой конкретики пока нет, но сам факт мне уже не нравится. Наше мнение никто не спрашивал хотим мы эти турникеты или нет, с какого теперь родители должны за это платить? Кто решил и поставил пусть тот обслуживает и платит.
 
Последнее редактирование:
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху