Детская литература - 12

Gerdochka

Все есть!
еще такие для этого возраста в своем списке нашла
но не читали пока

Светлик Тучкин и Пузырь желаний
Светлик Тучкин и украденные каникулы
серия Хабершток Майке про Антона
Василькин Д. Седьмой отряд
Агент на мягких лапах https://www.labirint.ru/books/626518/
Песня для кита https://www.labirint.ru/books/717230/
Холли Вебб, а её серия книг про Мэйзи Хитчинс просто топ была.


Явно все из этой темы выписывала ))))))
 

Mikkie

New member
Для девочек лет 10 или чуть старше Полиана подойдет. Не? моей правда царевне то так себе, а соседская девочка то была в восторге.
Моя 11 лет дочка, тоже была в восторге и от книги, и от фильма. Нам ее посоветовал психолог, когда дочка очень серьезно заболела, и нужно было поднимать ее боевой дух и бороться с болезнью
 

AVVE

Well-known member
Калі на беларускай чытаеце, "Эла і сябры" падыйдзе. Смешная і пра школу. "Неверагодныя прыгоды Луізы і Лоты" таксама
Нам с дачкой таксама спадабаліся гэтыя кнігі. А яшчэ мы чыталі Малыш і Карлсан, што жыве на даху на беларускай мове. Цудоўны пераклад. Таксама раю. І Піпі Доўгую Панчоху таксама ))
 

Karkusha

Well-known member
Нам с дачкой таксама спадабаліся гэтыя кнігі. А яшчэ мы чыталі Малыш і Карлсан, што жыве на даху на беларускай мове. Цудоўны пераклад. Таксама раю. І Піпі Доўгую Панчоху таксама ))
о, Піпі шыкоўная, так. Выйшлі яшчэ новыя Мумі-Тролі, але зусім маленькім накладам, здаецца, па 50 асобнікаў на кожную частку
 
  • Like
Реакции: AVVE

GingerBread

Well-known member
на мове ёсць пра мышку Пік-пік пра сучаснасць маленькія расказы, і пра ката Шпрота..

а яшчэ мама Му
 
  • Like
Реакции: AVVE

Kavita

Administrator
Команда форума
Админ

Karkusha

Well-known member
А что для 10леток(мальчик) есть хорошего в переводе на нашу мову?
Дарэчы, палескія Рабінзоны выйшлі новыя, прыгожыя. У выдавецтвы Тэхналогія, здаецца.
Увогуле, яшчэ залежыць ад таго, якія кнігі чытаюць у 10 год. Бо ў мяне старэйшыя даволі рана пачалі чытаць сур'ёзныя кнігі. А малодшая не чытае ўвогуле, ад чаго я бясконца сумую. Можа пачытаць троху нейкі такі ўжо прымітыў у свае 9 год
 

Karkusha

Well-known member
А, яшчэ не так даўно ў Кнігазбора выйшла "Жэнька-каралева мышак". Таксама можна на 10 год, напэўна. Але я б яе лепей не набывала, а ўзяла ў бібліятэцы. На адзін раз, як па мне
 

AVVE

Well-known member
Дарэчы, палескія Рабінзоны выйшлі новыя, прыгожыя. У выдавецтвы Тэхналогія, здаецца.
Увогуле, яшчэ залежыць ад таго, якія кнігі чытаюць у 10 год. Бо ў мяне старэйшыя даволі рана пачалі чытаць сур'ёзныя кнігі. А малодшая не чытае ўвогуле, ад чаго я бясконца сумую. Можа пачытаць троху нейкі такі ўжо прымітыў у свае 9 год
Я сама з дачкой чытаю. Ёй таксама 9 год зараз. Але я люблю чытаць і цешуся, што яна яшчэ згодна слухаць маё чытанне
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
а что, детям в 10 лет реально интересны полесские робинзоны? я читала эту книгу не так давно, вместе с дочкой для внеклассного её чтения. это капец, честно вам скажу. убили - съели. весь сюжет. и попробуй ещё ребёнку расскажи, кто такие контрабандисты и почему женские чулки - это контрабанда хуже наркотиков.
если хотите отборного трэша и после каждой строчки вопроса "что курил автор" - прочитайте "Эльдарада просiць дапамогi". кони, люди, гитлер, индейцы...
из всего внеклассного по бел.литу мне больше всего понравился "шчарбаты талер". детективчик, понятные герои и их поступки, концовка трохи разочаровывает, но читать увлекательно.
 

Listik

Active member
@Марфа Васильевна, вот моей интересны были робинзоны. Читала её как раз в 10 лет и потом ещё перечитывала. Меня в моем детстве книга не впечатлила совсем. Поэтому не угадаешь. Талер тоже понравился, но робинзоны больше.
 

AVVE

Well-known member
а что, детям в 10 лет реально интересны полесские робинзоны? я читала эту книгу не так давно, вместе с дочкой для внеклассного её чтения. это капец, честно вам скажу. убили - съели. весь сюжет. и попробуй ещё ребёнку расскажи, кто такие контрабандисты и почему женские чулки - это контрабанда хуже наркотиков.
если хотите отборного трэша и после каждой строчки вопроса "что курил автор" - прочитайте "Эльдарада просiць дапамогi". кони, люди, гитлер, индейцы...
из всего внеклассного по бел.литу мне больше всего понравился "шчарбаты талер". детективчик, понятные герои и их поступки, концовка трохи разочаровывает, но читать увлекательно.
Мы пачалі чытаць з 9 гадовай дачкой і кінулі. Неціківа ёй было і шмат незразумелага.
 

Karkusha

Well-known member
Маім Міколка-паравоз падабаўся, мама мая чытала неяк.
А, для тых, хто любіць фэнтэзі: Ключ дарог Аляксея Шэіна. Мае фэнтэзі не любяць.
Старэйшай год якраз у 10 вельмі спадабалася кніга Код геніяльнасці Хадасевіч-Лісавой. Там апавяданні.
"36 і 6 катоў" і "36 і 6 катоў- дэтэктываў" таксама можна- гэта калі сур'ёзнае яшчэ не чытаюць. Гэта прыкладна ў адным шэрагу з Катом Шпротам. Пераменлівыя настроі Іпаліта Шланга туды ж.
А, Пітэр Пэн- вялікая прыгожая кніга ад выдавецтва Кнігазбор. І прыгоды паноў Кубліцкага да Заблоцкага іх жа.
Можна паспрабаваць Маё італьянскае падарожжа- здаецца, так называецца. Там тэма адзіноты паднімаецца. Адносна новая кніга.
Дакладна на 9-10 год добра "Мах і Шэбестава вандруюць па свеце" і "Прыгоды Ферды Мураша", чэшскія кнігі абедзве. Але іх, напэўна, толькі ў якіх букіністах можна знайсці.
Сіямцы Жвалевскага-Пастэрнак- гэта на больш старэйшых ужо. Там можна і серыю пра Пранціша Вырвіча Рублеўскай пачынаць чытаць. Туды ж і Гарэзлівы пацалунак- я сама з задавальненнем прачытала, пакуль хварэла, разам з Сіямцамі. У мяне сын у 11 чытаў, але гэта таму, што цягнуўся за старэйшай, так рана яшчэ
 

Vasilisik

Well-known member
а что, детям в 10 лет реально интересны полесские робинзоны? я читала эту книгу не так давно, вместе с дочкой для внеклассного её чтения. это капец, честно вам скажу. убили - съели. весь сюжет. и попробуй ещё ребёнку расскажи, кто такие контрабандисты и почему женские чулки - это контрабанда хуже наркотиков.
если хотите отборного трэша и после каждой строчки вопроса "что курил автор" - прочитайте "Эльдарада просiць дапамогi". кони, люди, гитлер, индейцы...
из всего внеклассного по бел.литу мне больше всего понравился "шчарбаты талер". детективчик, понятные герои и их поступки, концовка трохи разочаровывает, но читать увлекательно.
Как ни странно и полесские робинзоны зашли, Эльдарада в 10 лет читалось в захлеб:))))
Поэтому как говорится на вкус и цвет...:)
Но и вопросов у моей не возникало, так как и с эпохой была знакома и любитель почитать:)
Это я к чему:)))) пробуйте с ре читать, может как раз вашему и зайдет
 
Сверху