Лицей БГУ. часть 2

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

Kavita

Administrator
Команда форума
Админ
Талантливый гуманитарий - штучный товар и не менее ценный кадр, чем толковый математик. В том числе и для сферы Айти. Но...
Раньше гуманитарием был тот, кто стихи писал, языки знал...
Сейчас - тот, кто таблицу умножения забыл.
(с. типа анекдот)
И раздутое количество гуманитарных профилей лицея очень способствует претворению этой типа шутки в постулат.
 

GingerBread

Well-known member
Астраном у нас выдатны. Але пра матэматыку - гэта поўная лухта, у чым кожны можа пераканацца, глянуўшы і конкурс і вынікі алімпіяд і ўсё астатняе. Тыя, хто не зʼязджае ў замежныя вну, поўным складам шуруюць на фпмі, яшчэ і хімікаў з сабой бяруць. Не хочуць ісці на матэматыку, ага. Бред поўны. Нічога дурней проста не чула.
Вось і мне неяк дзіўным падалося...
тым больш, што акрамя ліцэю толькі 41 гімназія..
 

zavtra

Well-known member
гэта жарт?
На матэматыку спрадвеку шалёныя конкурсы. Гэта, бадай, самы вастрабаваны напрамак. Нават цікава, хто такое глупства мог сказаць. Іначай, як здзекаваннем, аддачу аднаго былога маткласа эканамістам назваць нельга. Эканамічны клас, можа і варта было адкрыць (і тое не факт, мяркуючы па водгуках настаўнікаў і саміх ліцэістаў), але ну ніяк не за конт матэматыкаў. Але што ў нас у краіне па розуме робіцца? Нішто. І нідзе. На жаль. Даже в моссовете (с)
Подозреваю, что желающих много, могущих мало. Баллы по математике ооочень низкие.
 

zavtra

Well-known member
Талантливый гуманитарий - штучный товар и не менее ценный кадр, чем толковый математик. В том числе и для сферы Айти. Но...
Раньше гуманитарием был тот, кто стихи писал, языки знал...
Сейчас - тот, кто таблицу умножения забыл.
(с. типа анекдот)
И раздутое количество гуманитарных профилей лицея очень способствует претворению этой типа шутки в постулат.
Лучший гуманитарий - это математик. Совсем не шутка.
 
  • Like
Реакции: NaNi

k_ja_ra

Well-known member
Подозреваю, что желающих много, могущих мало. Баллы по математике ооочень низкие.
то бок вы ўсё ж працягваеце лічыць, што балы, у прыватнасці балы на экзаменах ліцэя БДУ - гэта нейкая абсалютная велічыня? І раз балы далёкія ад 100, то і здатных мала? А па іншых прадметах, значыць, здатных хапае?
Ці, можа, вы лічыце, што ўзровень хіміі ў дзяцей (і яе выкладання ў настаўнікаў), прыкладам, лепшы, чым матэматыкі, таму толькі, што матэматыку ў ліцэі пішуць на +- 20, а хімію на +- 60?
Хіба незразумела, што адзнака ў даным выпадку - адносная велічыня? На якую перадусім уплывае складанасць саміх заданняў, і толькі ў другую чаргу здатнасць дзяцей?

Ну дык у іншыя ліцэі поўна 9 і 10 па матэматыцы. Выходзіць, усе здатныя пайшлі туды. Да ліцэя БДУ не дайшлі...
Прама крыўдна за дзяржаву (закрэслена) за матэматыкаў, у якіх конкурс ужо 16 чалавек на месца, і якім скора каб паступіць, трэба будзе як мінімум перамагаць у рэспубліканскай алімпіядзе. Філолагі затое здатныя...

Цікава, хоць на наступны год, бачачы гэтыя жудасныя лічбы на матэматыку і фізіку, зменяць штосьці, ці будуць працягваць пераўтвараць ліцэй у гуманітарны?
 

zavtra

Well-known member
@k_ja_ra, я думаю, что если в лицее предлагают такие вступительные экзамены, значит, они хотят учить детей примерно такого уровня. Если бы хотя бы 60% набирало большинство, тогда и можно было бы говорить об увеличении мест на математику. Увы, качество математического образования в школах ниже плинтуса. Лицею банально некого учить.
Не спорю, что можно из талантливых детей вырастить умников и умниц, но не за два года. Начинать надо гораздо раньше и не 5 раз в неделю, а хотя бы 10.
И задачи по химии не легче, чем по математике.
 

k_ja_ra

Well-known member
Якасць не толькі матэматычнай адукацыі сёння нізкая. Паўтаруся, лічыць дурыкамі выключна матэматыкаў - гэта ... неяк неразумна і нелагічна, мякка кажучы.
Хімія не прасцей за матэматыку. Але заданні могуць прапаноўвацца абсалютна рознага ўзроўню. Дзіўна, што такая думка нават не дапускаецца.
Начинать надо гораздо раньше и не 5 раз в неделю, а хотя бы 10.
гэта ўжо зусім іншая тэма. З вашай логікі, тады і матфакі вну варта закрыць, замяніўшы іх гумамі. Раз уж у школе 10 гадзін матэматыкі ніхто не дае.
 

GingerBread

Well-known member
@k_ja_ra, я думаю, что если в лицее предлагают такие вступительные экзамены, значит, они хотят учить детей примерно такого уровня. Если бы хотя бы 60% набирало большинство, тогда и можно было бы говорить об увеличении мест на математику. Увы, качество математического образования в школах ниже плинтуса. Лицею банально некого учить.
Не спорю, что можно из талантливых детей вырастить умников и умниц, но не за два года. Начинать надо гораздо раньше и не 5 раз в неделю, а хотя бы 10.
И задачи по химии не легче, чем по математике.
Это мнение Лицея, что учить некого??
в мое время учили всех после отбора, почти 6 фм классов.. и да было много после вечернего лицея и они поступили трудолюбием, но они и Лицей успешно закончили и универ...
 

МОлька

Well-known member
так и на физике громадный конкурс, что можно вторые классы открывать спокойно..
я бы объединила все физ-мат-инф классы на самом деле по сути своей. Не в плане "соединить детей в один класс", а в плане того, что в каждый из них конкурс огромный и многие дети выбирают, что "чуть-чуть ближе". С одной стороны конечно тому олимпиаднику, который хочет учиться в лицее на филологии тоже надо где-то учиться в хорошем месте. А с другой конкурс с мат-физ отличается в почти 12 раз!
Я глубоко убеждена, что на любое направление идут не глупые дети. Да и от учителей слышала не раз, про сложность заданий по "техническим" предметам. Можно делать уровень задач "со звездочкой", а можно уровня "республики и междунара". Это две большие разницы.
 

zavtra

Well-known member
@k_ja_ra, почему дураками, недоученными. Как пример, талантливый пианист должен тренировать свои умения, играя на пианино, а талантливый математик - решая задачи, постепенно увеличивая сложность. Есть какое-то определённое количество часов, возможно, для каждого своё, но без этого не получится хороший специалист.
 

zavtra

Well-known member
@k_ja_ra, матфаки в вузах тоже не в восторге от нынешних первокурсников, насколько я наслышана.
 

GingerBread

Well-known member
@k_ja_ra, матфаки в вузах тоже не в восторге от нынешних первокурсников, насколько я наслышана.
так и матфаки ничего особо предложить не могут..
программы устаревшие по IT, по математикам тоже надо пересматривать - от численных методов к data science.

мозги ищут, где лучше ...
 

k_ja_ra

Well-known member
@zavtra, з матэматыкай у краіне кепска. Гэта праўда. Матэматыку хаваюць на ўсіх узроўнях, бо не трэба яна для гэтай улады. Але я ніяк не ўхаплю думкі вашай. Раз кепска, то будзем скарачаць класы і даваць на ўступных заданні, з якімі нават алімпіяднікі не спраўляюцца? І раз не спраўляюцца, то набярэм лепей недаматэматыкаў (закрэслена) эканамістаў? Ці як?

Я думаю, усё прасцей. Ёсць замова ад БДУ, чым падраздзяленнем ёсць ліцэй - дайце нам пад кожны факультэт клас. Кропка. Ну і дыпломы алімпіяд, само сабой. А якія там у вас конкурсы і якія профілі болей запатрабаваныя - дык каго гэта цікавіць.
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху