Беларуская мова

Tat

Active member
Добрый день. Сразу оговорюсь, что белорусский язык не учила. Сегодня зацепилась глазом, что пишется "тэатр юнага глЕдача" , но смотреть будет глЯдзець, почему так ? какое это правило или они от разных слов ?
 

Kavita

Administrator
Команда форума
Админ
Добрый день. Сразу оговорюсь, что белорусский язык не учила. Сегодня зацепилась глазом, что пишется "тэатр юнага глЕдача" , но смотреть будет глЯдзець, почему так ? какое это правило или они от разных слов ?
@Марфа Васильевна написала уже, но я тоже не могу пройти мимо )
Это, наверное, самое известное и любимое (потому что простое) правило белорусского языка: "Я ў першым складзе перад нацiскам".
В большинстве случаев (конечно же, есть исключения, но они тоже просты и понятны) в первом слоге перед ударением (не, ну як абы як гэта па-руску гучыць 🤯) в белорусском языке пишется буква Я. В начальной школе на уроках белмовы особое внимание уделяется упражнению "падкрэслiць у словах першы склад перад нацicкам", каб гэта Я на аўтамаце пiсалi ))
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
пожалуйста, помогите. в приведенном ниже отрывке нужно найти диалектные слова. во множественном числе написано! т.е., не одно. у меня ментуз под подозрением (он же налим. рыба.)

Толькі гэта дзед, урачыста гледзячы на Міколку, вывалак свайго ментуза з вады, як глянулі на яго Міколкаў бацька ды і сам Міколка і, як бачыш, сіганулі на бераг. Толькі пырскі паляцелі па вадзе. Аж збялеў Міколка, засопся. Выскачыў на бераг, азірнуўся. Стаіць дзед і на іх глядзіць, дзівуецца, не разумеючы, чаго яны драпака далі. Тут як закрычыць Міколка не сваім голасам:
- Ратуйцеся, дзеду, пакуль не позна!
Зірнуў тады дзед на свайго ментуза - і ледзь не самлеў. Аж прысеў у вадзе, умачыўшы сарочку. А тады як кіне ментуза падалей у рэчку ды як дасць драпака на бераг, аж адзенне згубіў, спатыкнуўшыся аб корч. Паплыло яно ўрачыста па рацэ. Ледзь злавіў яго потым Міколка, ад'ехаўшы на чаўне ад берага.
І калі аддыхаліся потым усе ад перапуду, дзед пачаў грозны наступ на Міколку і на яго бацьку:
- І якое ліха панесла вас вужаку лавіць?
- А цябе якое?
Змоўчаў дзед на якую хвіліну. Гэтакі ж канфуз выйшаў - усё ішло так добра і гладка, і на табе, заместа ментуза гада злавілі.
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
Мне тоже кажется, что это не очень-то диалект. Но выпишем хоть их.
Может хотели задать фразеологизмы, а написали про диалект...
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
вопрос по белорусской литературе. как вы думаете, о чём "Паулинка"? читать её - не то же самое, что смотреть? смотреть не планирую, а в старые-добрые времена не посмотрела. прочитала, обсуждаем с дочкой... и как-то нечего. это про быт дореволюционных крестьян? про пьянство? про любовь?
 

Kavita

Administrator
Команда форума
Админ
вопрос по белорусской литературе. как вы думаете, о чём "Паулинка"?
Вам для "обсудить" или дочке в школе ответить? :)
Если второе, то вот:
Гэта твор аб бунце Пaўлiнкi cyпpaць бaцькoўcкaй мapaлi, якi на самой справе увасабляе сабой лaкaлiзaвaнae ў мeжax cямeйнaгa кaнфлiктy пpaяўлeннe тaгo ж yceaгyльнaгa пpaцэcy ўздымy пaчyцця ўлacнaй гoднacцi ў acяpoддзi пpыгнeчaнaй, зaнядбaлaй cялянcкaй мacы, пpaцэcy aбyджэння acoбы, якi знaйшoў y твopчacцi Кyпaлы тaкoe глыбoкae i ўceбaкoвae ўвacaблeннe.

Спадабалася. Сучасна як заўседы і як ніколі.
Адсюль
 

Kavita

Administrator
Команда форума
Админ

Инна_2012

Well-known member
Скажите, кто знает, есть ли в беларускай мове слово "адуванчыкі"? Это дитенок задание писал на уроке)
Только смирилась что май-это май, а не травень, а тут ещё и одуванчики...
 

Samum

Эгрегор
Скажите, кто знает, есть ли в беларускай мове слово "адуванчыкі"? Это дитенок задание писал на уроке)
Только смирилась что май-это май, а не травень, а тут ещё и одуванчики...
если нет слова дуть, какой может быть адуванчык, дзьмухавец же
 

Tanyshkas

Well-known member
Скажите, кто знает, есть ли в беларускай мове слово "адуванчыкі"? Это дитенок задание писал на уроке)
Только смирилась что май-это май, а не травень, а тут ещё и одуванчики...
слоўнік кажа , што ёсць, але я б таксама б не пагадзілася, на мой погляд гэта русізм
 
Сверху