Беларуская мова

Рыжуля

New member
Девочки, нужна коллективная помощь. Может кто знает, есть ли детские лагеря для изучения белорусского языка? И какие еще есть способы изучения бел.мовы?
 

Karkusha

Well-known member
Девочки, нужна коллективная помощь. Может кто знает, есть ли детские лагеря для изучения белорусского языка? И какие еще есть способы изучения бел.мовы?

у МоваНаНова былі заняткі і для дарослых, і для дзяцей у мірны час, цяпер не ведаю.
Есць даволі шмат каналаў з мультфільмамі і кіно на беларускай мове, можна глядзець. На той жа мовананова таксама есць фільматэка.
Есць вайбер суполка "Дзеткі-кветкі", бацькоў, якія выхоўваюць дзяцей па-беларуску, калі гэта цікава даросламу. Там можна добра палепшыць свой запас беларускай мовы, пачаць чытаць, пісаць, сустракацца ў рэале.
Есць праэкт "Мовананова падлеткам", можна пашукаць у ФБ спасылку. Таксама часам у тую ж суполку Дзеткі-кветкі і ў вайберы, і на ФБ кідаюць спасылкі пра беларускамоўныя летнікі, іх няшмат, але есць.
 

k_ja_ra

Well-known member
Рыжуля, курсы і рэпетытары.
У 100 балаў беларускую многія хваляць.

==============

а напиши потом, как правильно, пожалуйста.
цытую:
Далёкі это не вытворная аснова
Кенгуру канчатка няма
што такое невытворная - нават не пытаюся. Ад граху далей.)
.
 
Последнее редактирование:

Mahima

переименовалась:)
Девочки, может, кто знает, где можно купить "20 крокау да беларускай мовы" обе части?
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
пожалуйста, помогите проверить правильность написания.
номер три - цьмяна-шэры
 

Вложения

  • IMG_20210304_195845.jpg
    IMG_20210304_195845.jpg
    68.5 KB · Просмотры: 29

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
@Kavita, у меня есть проверенная работа дочкиной подружки, там вообще с маленькой буквы написано нью-ёрцкi (красным сверху написано "с") . и по итогу той девочке 7. а у моей тьма тьмущая наисправлено, не совпадает с девочкиным вариантом, стоит тройка с минусом. глаз уже дёргается: что же правильно?!
и у девочки лячэбна-працЫдурны кабинет не исправлено.
это что-то личное, наверное? но истина дороже: всё-таки как писать-то?
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
@Kavita, як я пішу тарашкевіцай, так магу і наблытаць)
Алё Нью-Ёрк жа.
З суфіксам сьхіляюя да -ск. Нью-Ёркскі.
Правіла такое:
Калі прыметнік утвораны ад геаграфічнай назвы, назва нацыянальнасці або народнасці на г, к, х, з, ж, ш, то перад суфіксам –ск– яны захоўваюцца (узбекскі, французскі, чувашскі). Але: калмыцкі, турэцкі, славацкі; калужскі, варажскі, чэшскі, пражскі, волжскі (адбываецца чаргаванне) і інш.
 
Последнее редактирование:

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
@katia-ka, а думаете, с больших букв надо прилагательное Нью-Ёркски писать? я за маленькие. или тогда и Буда-Кашалёуски :)
и процедуры эти не дают мне покоя... працЭдурны ли працЫдурный? по идее, заимствованное слово, должно быть Э
 

Kavita

Administrator
Команда форума
Админ
Вялікая/маленькая у Нью-Ёркскім і Буда-Кашалёўскім залежыць ад кантэксту. Калі назва геаграфічная - Буда-Кашалёўскі раён, але ж на нью-ёркскіх вуліцах )
 

Listik

Active member
@Марфа Васильевна, я вот еще сомневаюсь насчет лячэбна-працэдурны. Никогда не встречала такой комбинации. Если это, скажем, место, где лечат и делают процедуры (два самостоятельных слова, как в случае с лечебно-профилактическим: лечение и профилактика) –то праз злучок. Если это место, где проводят лечебные процедуры – то разам. Но я не филолог, если что), могу ошибаться.
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
пожалуйста, помогите красиво и правильно перевести на белорусский!
неоднозначная личность
несколько жизней
мерси! :)
можно синонимами! а то что-то некальки жыццеу странно выходит.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
@Марфа Васильевна, а чаму дзіўна "некалькі жыццЯў"?
Але разам з гэтым вялікую цікавасць выклікае не толькі творчая спадчына, але і неверагодна насычанае жыццё Місімы. І гэта справядліва, бо за 45 гадоў Юкіа Місіма здолеў пражыць некалькі чалавечых жыццяў.
Ну і неадназначная асоба
Алесь Дудар – асоба ў сучаснасці малавядомая, а ў мінулым – неадназначная.
 
Последнее редактирование:
Сверху