Диалоги с...АРХИВ

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

Igra

БЫТИЕ
Сложно объяснить потому, что я и сама не до конца понимаю, это нечто на уровне ассоциаций, домыслов, фантазий, личных впечатлений, проекций и чего-то иррационального.
К тому же это совсем не яркое ощущение, так, мимолетное, поверхностное.
Может быть, я думала, что она приверженец несколько иной эстетики в целом, ну и скромнее захочет поступить, что ли.
Видимо, вопрос жилья, быта был важен для нее раз она решила одним махом все здесь купить-и дом и квартиру. Возможно, это семейное решение, с детьми связанное как-то, с их желаниями.
Но как музей техники, что моему сыну интересно само по себе, вполне нам подходит.
Почему бы и нет.
А объяснить можно по-разному, не думаю, что ограждать от существующего лучше, чем видеть и понимать.
Можно не ехать туда с настроением как к месту боевой славы.
Если бы мой сын был маленьким и ему было бы интересно, то отвезла б. Но мы уже выросли и вопрос неактуален)
А чаму б Алексіевіч не зладзіць сустрэчу з чытачамі на лініі сталіна? Імхо, гэта б было лагічным працягам.
Можешь пояснить нить своих рассуждений?
Для меня это не только нелогично, но и похоже на злой сарказм.
Встречу с читателями можно в музее войны в Минске устроить или в библиотеке.
 

Coraline

Jones
Бункер Гитлера в войну был. "Линии Сталина" никакой не было. Был Минский укрепрайон. Который сейчас в большинстве своем заброшен. И зачем из двух дотов МИНСКОГО УКРЕПРАЙОНА было делать музей с налетом сталинщины - никому не понятно.

Это все.

Можно еще почитать - https://realt.onliner.by/2015/06/21/liniya-stalina-2/

Хороший комментарий, если лень читать многобукаф:

Давайте разберёмся.
Начнём с того, что в 1941 г. никакого словосочетания "линия сталина" в ходу не было, ни у нас (СССР) ни у противника. В 1941 г. конкретно о этих укреплениях могли говорить "старая граница" либо "Минский УР". Название "линия сталина" появилось в обиходе в нацисткой пропаганде в 1942 г. по аналогии с "линией Мажино" для возвеличивания побед вермахта. А мы как попки повторяем всё "линия с. да линия с.", тем самым, первое, вторим нацисткой пропаганде, второе, возвеличиваем имя (псевдоним) человека, непосредственно виновного в военной катастрофе и трагедии 1941 года.
Правильное и единственно верное название:
63-й укреплённый район (или Минско-Слуцкий укреплённый район)
Также не верно, то что Минский УР не имел личного состава и вооружений. Гарнизон УРа был вновь сформирован 4.06.1941 г. в составе 4-х пулемётно-пушечных батальонов. Комендант УРа полковник Сергей Филиппович Ляльков, погиб в первые дни войны. Также 24-25.06.1941 г. укрепления района заняли части 50-й, 64-й и 100-й (дивизия Руссиянова) стрелковые дивизии.
О обороне УРа мы знаем очень мало, практически ничего не знаем героях-красноармейцах, погибших там... И понятно почему - уж сильно любим пропагандисткие штампы типа "линия сталина" и шоу которые там проходят...
 

k_ja_ra

Well-known member
Ко всем, кого впечатлил поступок Алексиевич .
Дзякуй.) Значыць, асабіста я магу не адказваць, бо ўсё гэта агучвала вышэй.)

А по поводу того, кого уже этот дом не беспокоит из-за смены мнения ничего не пояснишь?
З гаворкі вышэй мне прачыталася менавіта такая выснова. Бо дом чыжа стаяў і працягвае, як разумею, стаяць у адным шэрагу з прасторам ці чым там яшчэ.

похоже на злой сарказм.
Веру. Але сарказма няма. Ну...ці максімум ёсць хіба лёгкі цень яго.
Паясніць магу. Пытаннем: а ў чым розніца?

Встречу с читателями можно в музее войны в Минске устроить или в библиотеке.
безумоўна.) З кватэрай тое ж.)
Але ў чалавека могуць быць нейкія свае матывы. Тая ж лінія сталіна мае прамое дачыненне да тэмы чырвонага чалавека, прыкладам.
Дый гэта ейная справа - дзе свае сустрэчы ладзіць. Не нам судзіць.
 

Mahima

переименовалась:)
бо ўсё гэта агучвала вышэй.)
да, я прочитала.
З гаворкі вышэй мне прачыталася менавіта такая выснова. Бо дом чыжа стаяў і працягвае, як разумею, стаяць у адным шэрагу з прасторам ці чым там яшчэ.
не поняла.
Мне интересно было, кого ты имела ввиду конкретно, учитывая узость круга собеседников. Кто НИКТО УЖЕ не ненавидит дом Чижа?
Хотя само слово "ненавидит" как-то чрезмерно, ИМХО. Я вот его не ненавидела никогда. Не нравится, нелепый, нельзя было его там ставить. Но чтобы прямо ненавидеть....не получается.

Можно не ехать туда с настроением как к месту боевой славы.
вот как-то так - никогда это место мы так не рассматривали.
Імхо, гэта б было лагічным працягам.
интересно.
Т.е. между Простором и домом Чижа разница глобальная. Ну тут пояснили - часть народа беспокоит не то, что это бизнес Чижа, а то, что это архитектурная дрянь и символ вседозволенности. Ок.
А между покупкой квартиры в этом доме и встречей читателей на линии Сталина разницы нет. Почему? Архитектурная дрянь как связана с линией Сталина, с именем Сталина? Или с чем еще? Почему это логичная цепочка?

"Линии Сталина" никакой не было. Был Минский укрепрайон
именно так мы сыну и рассказали.

ПС. Кстати, Простор и прочие "успешные" бизнесы, ИМХО, - такие же символы того, что за деньги и ближним можно все. Потому что они появились не как результат таланта хозяев и выигрыша в конкурентной борьбе.
 

k_ja_ra

Well-known member
Мне интересно было, кого ты имела ввиду конкретно, учитывая узость круга собеседников.
Ясна. Адзінае, што мне незразумела, нашто?
Думку сваю я паясніла. Пераходзіць на асобы і пераводзіць у гэты бок дыскусію не хачу і не буду.
За твае паясненні на гэту тэму дзякуй.
Для мяне моцна ў розных месцах стаяць дом чыжа і прастор. А слова ненавідзець можна замяніць на тое, якое больш ляжа па гучанні.
 

Mahima

переименовалась:)
Адзінае, што мне незразумела, нашто?
потому что это довольно смелое заявление. Про смену мнения, про НИКТО, про УЖЕ. Когда человек такое говорит о беседе, в которой я непосредственно принимала участие в числе еще всего троих-четверых человек, из которых один точно ненавидит, мне становится интересно - кто имеется ввиду.
Потому что я не в первый раз сталкиваюсь с твоим абсолютно неверным пониманием моих слов. Посему интересуюсь - не я имелась ввиду?
 

k_ja_ra

Well-known member
Катерина, агульнае паміж домам чыжа і лініяй сталіна - іх "знакавасць" і пэўны сімвалізм. Стаўленне да іх ужо ў большасці сумняюся але як мінімум значнай часткі беларусаў.
А што цябе бянтэжыць у сустрэчы на лініі сталіна? І якая розніца для цябе паміж ёй і домам чыжа ва ўспрыманні?

потому что это довольно смелое заявление.
Ок. Прапаную на гэтым і спыніцца.
 

k_ja_ra

Well-known member
Ну нет ответа, так нет.
Ну як жа няма? Я ж і далей паясніла.)
Калі не падабаецца адказ у форме пытання, перафразую: я не бачу розніцы і бачыла б такія дзеянні ў адным шэрагу. Па ўспрыманні і рэакцыі яны ў мяне былі б роўныя. А ў цябе не? Чаму?

А дом Чижа и линия Сталина в одном месте, значит, стоят.
У адным. Я ж пра гэта і кажу. Ужо ў некалькіх постах.

Ці спытаю іначай: а што не так у гіпатэтычнай сустрэчы на лініі сталіна? Чаму б ёй не быць? Чаму б яна не магла быць?

Відавочны адказ - таму што "яе няма" прымаецца, але будзе нецікавы, бо відавочны.)
 

Igra

БЫТИЕ
k_ja_ra, к сожалению, мне непонятно по-прежнему, совершенно не прояснилось.
Отвечать на встречный вопрос...мне сложно и непонятно зачем объяснять разницу между хлебницей и вазой человеку, который утверждает, что между ними есть сходство. Я вообще никакого не вижу, но если бы мне пояснили хотя бы направление, в котором его искать, то, возможно, я бы увидела-может, цвет у них похож или полосочки по бокам...

У адным. Я ж пра гэта і кажу. Ужо ў некалькіх постах.
Нет, не понимаю. Ты до этого писала, что для тебя это именно архитектурный ужас, теперь пишешь о каком-то символизме каких-то людей, которых много. Я, к слову, таких не знаю, вот в интернетах читаю иногда, да, но даже в этой теме таковых не оказалось, почти. Так про что ты в итоге, про себя, про кого-то? Если ты про себя, то тем более логики не вижу. Если про сферических коней в вакууме, то тоже сложно понять такую логику.
 

k_ja_ra

Well-known member
Ты до этого писала, что для тебя это именно архитектурный ужас, теперь пишешь о каком-то символизме каких-то людей, которых много.
Гэта відавочна не так.)
Я магу прывесці цытаты, але паўтару на словах. Я пісала, што ў КГ дом чыжа мяне б не бянтэжыў, а пра асацыяцыі і пэўны сімвалізм пісала амаль у кожным посце на гэту тэму. Пачынаючы ад першага адказу табе.

Igra, ок. Складана тлумачыць розніцу. Я разумею.
Я так тады спытаю: ты чуеш, што адбылася гэта сустрэча. Як ты да гэтага паставішся, якую рэакцыю ў цябе выкліча такая інфармацыя, яна будзе адрознівацца ад той, якая была, калі ты пачула пра кватэру ў доме чыжа?
І так бы я спытала: ты пішаш, што можна сустрэчу і ў іншым месцы правесці, нашто абавязкова на лінію сталіна ехаць. Цалкам згодная. Але калі ёсць пэўнае жаданне ці матывы, чаму б не паехаць? Што тут будзе не так?
Я разумею, што гіпатэтычна. Але ну давай пафантазуем.

Я, к слову, таких не знаю, вот в интернетах читаю иногда, да, но даже в этой теме таковых не оказалось, почти.
А я толькі ў гэтай тэме сустрэла людзей, якія не бачаць ніякіх праблем з домам чыжа і якім нават падабаецца, якая з ім атрымліваецца панарама.:)
Ну вось так склалася, так.)
 

Igra

БЫТИЕ
k_ja_ra, прости, но я вижу, что тебе сходство объяснять сложно. Тебе кажется, что достаточно понятно объясняешь, а я не понимаю. Так же и мне кажется, что я понятно объясняю, а ты почему-то не понимаешь.
Фантазировать на тему гипотетических событий у меня нет совсем никакого желания и интереса, я не вижу в этом смысла и мне никак не помогает это понять твою тз.
Я поняла, что дом Чижа является для тебя символом власти и таким же символом для тебя является линия Сталина. В этом и сходство для тебя, ок.
Однако с последовательностью мне видятся проблемы, и рационализация видится.

А я толькі ў гэтай тэме бачу людзей, якія не бачаць ніякіх праблем з домам чыжа і якім нават падабаецца, якая з ім атрымліваецца панарама.
Да?) У тебя на работе все сотрудники ненавидят дом Чижа и вы это обсуждаете?) А давно обсуждали в последний раз? Может быть, они бы тебя тоже удивили сменой мнений?:)))
 

k_ja_ra

Well-known member
Я поняла, что дом Чижа является для тебя символом власти и таким же символом для тебя является линия Сталина.
Не. Не сімвалам улады. Не ўлады.

прости, но я вижу, что тебе сходство объяснять сложно. Тебе кажется, что достаточно понятно объясняешь, а я не понимаю.
Я не сказала, што зразумела тлумачу.) Я сказала, што я адказала і паясніла.) Дапускаю, што незразумела, бо гэта так, на ўзроўні адчуванняў, рэакцый, асацыяцый, падзей аднаго шэрагу. Калі штосьці нібыта рознае, ці тое, што адбываецца нібыта ў розных кавалках зямной кулі. але выклікае аднолькавую, паслядоўную рэакцыю.
І гэта якраз той выпадак. Калі я проста задумалася і зразумела, што для мяне гэта была б аднолькавая рэакцыя і аднолькавае ўспрыманне. Чаму? Таму што ў адным шэрагу і падзеі аднаго парадку.
Для цябе рознага? Ці табе складана на гэта пытанне адказаць?

Igra, людзі, з якімі я гэта абмяркоўвала ці гэта неяк згадвалася ў размовах, адзываліся аб факце гэтага будынку адмоўна.
То бок, напэўна, у транспарце я і бачыла тых, каму падабаецца, проста я пра гэта не ведаю.
На працы не памятаю размоў пра гэты дом. Мажліва, іх і не было. І так, мажліва, таксама там ёсць людзі, якім падабаецца, але зноў ж я пра гэта не ведаю. Пра каго ведаю - рэакцыя адмоўная.

Фантазировать на тему гипотетических событий у меня нет совсем никакого желания и интереса
Ок. Няма, значыць, няма. У мяне быў. І я пра гэта напісала.:)
 

Igra

БЫТИЕ
Ці табе скаладана на гэта пытанне адказаць?
Невозможно.
Мало того, что я не знаю причин и мотивов покупки кв-ры в доме Ч., не знаю отношение Алексиевич к этой теме, так еще и неслучившее событие нужно с ним сравнить. А какой у него может быть мотив, какой регламент и цель...для меня эти вопросы решающие потому что тупо названия и место для меня ничто, этого слишком мало мне для оценок чего-либо.
 

k_ja_ra

Well-known member
дом Чижа является для тебя символом власти и таким же символом для тебя является линия Сталина.
Для мяне гэта аб'екты, якія выклікаюць унутранае непрыманне. Абсалютнае. Таму што іх быць не павінна, ці хаця б яны маюць выглядаць неяк іначай.

Igra, добра.) Я не настойваю, праўда.) Калі і не хочацца і не атрымліваецца і Бог з ім.) Гэта ж мне цікава, неабавязкова цікава ўсім.
Але гэты твой адказ:
Встречу с читателями можно в музее войны в Минске устроить или в библиотеке.
жыўцом кладзецца на сітуацыю з кватэрай.
Для мяне прынамсі.:)
 

Igra

БЫТИЕ
аб'екты, якія выклікаюць унутранае непрыманне.
Абстрактные величины. Они, безусловно, присущи всем в оценках чего бы то ни было, но для меня всегда бОльшее значение имеют дальнейшие рассуждения, интересно углубиться, а не остаться на поверхности эмоционального восприятия. Иногда это меняет картинку восприятия очень сильно и мне это нравится, но я не настиваю-иногда мне нравится оставаться на уровне эмоциональных иррациональных оценок:)
 

k_ja_ra

Well-known member
я не знаю причин и мотивов покупки кв-ры в доме Ч.,
А какой у него может быть мотив, какой регламент и цель...
ну вось. І тут аднолькава.)
Ну ты б таксама здзівілася, я думаю.) Але палічыла б, што значыць, матывы былі і значыць так таму і быць. Яе справа.
Мне падаецца так.
Прабач, што дадумваю. Але нават уявіць не магу іншага твайго стаўлення ці рэакцыі.) І гэта я без усялякіх падколак, калі што.)
 

Igra

БЫТИЕ
жыўцом кладзецца на сітуацыю з кватэрай.
Для мяне прынамсі.
Если для тебя дом Ч. артефакт с особым значением.
Если просто дом, в который тебе удобно переселиться с целью увеличить и осовременить жилплощадь и остаться жить практически там же, то совсем нет.
 

k_ja_ra

Well-known member
Igra, чаму? непрыманне не заўжды іррацыянальнае. Дом чыжа сапсуе мінск. Не ўпісваецца туды, паганіць гэтае месца. Стой ён у іншым месцы, дзе не перашкаджае існай забудове і панараме, ён бы мне, напэўна, мог нават падабацца.
Лінія Сталіна выклікае непрыманне назвай. І тым, што яе свядома карыстаюць, як замануху.
Хаця я дапускаю, што калі б у мяне былі хлопчыкі, і калі б яны выяўлялі цікавасць да тэхнікі, то я, напэўна, адпусціла б іх туды з'ездзіць з класам, прыкладам. Але сама я туды не паеду. Мне непрыемна нават згадванне яе.
Што да Алексіевіч, то так. Прыемна, калі ці блізкія табе людзі, ці тыя, якія ўсё ж ёсць тым-сім аўтарытэтам для цябе, падзяляюць твае перакананні. Асабліва, калі гэта нібыта імі і агучваецца. Таму рэакцыя на кватэру - здзіўленне, непрыемнае здзіўленне. Не крытычнае, але непрыемнае. І разуменне, што не варта ўвогуле ні ад кога нічога чакаць.) Але ж так хочацца месцамі. :)
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху