Латвия

katia-ka

Kitoks Pasaulis
в общем велосипед практично, но не насладительно.
Напішу для тых, каму - як майму сыну - ровар замяняе ўсё іншае. Мне ў Саулкрастах далі карту з веламаршрутамі па Відземе. Маршруты рознай працягласьці, аб'ядноўваючыя некалькі гарадкоў. Раіць не магу - сама не каталася))) Але вось калі ў наступным годзе я як-небудзь змагу перацягнуць на той бок мяжы 3 ровара, то вельмі хочыцца выправіцца :)
 

k_ja_ra

Well-known member
О.) І я пару словаў пра Латвію.)
Рыга - цуд, проста цуд.) Шырокая Даўгава праз увесь горад. Стары горад з маленькім турыстычным трамвайчыкам маршрутам на 30 хвілін і "вяшчаннем" у навушнікі пра вуліцы, іх гісторыю, адметнасці і пад.
Мы трапілі на свята латышскіх стралкоў - 100 год іх стварэння, са словаў мінакоў і паліцэйскіх (яны там на святах ёсць, так :) ). На набярэжнай змантаваная сцэна, песні, танцы, людзі.)
Прыгожа.)
Сігулда - проста замілаванне.) Швейцарыя, як я яе сабе ўяўляю. :) Спакойны, утульны гародок з мінімумам людзей і чароўнымі пейзажамі, мясцовымі славутасцямі гістарычнымі (Сігулдскі замак новы і стары) і новамоднымі (плошча тростей, сквер ключэй, звон ветру, гадзіннік Лайма на плошчы перад вакзалам). Спакой і адсутнасць людзей асабліва адчуваюцца ў параўнанні з Палангай.) Мы ў апошнюю трапілі акурат пасля Сігулды, можа яшчэ і таму ў першы ж вечар проста "накрыла" нас натоўпам і шумам у Паланзе. ) Але кантраст і зразумелы, такі ў Паланзе - мора.) А яно ўлетку куды як актуальнейшае за горы і старажытныя замкі.:)
Пагаджуся з Магдай у частцы суседства "роскошный дом с одной стороны и заброшенная избушка совсем рядом". Тыя ж уражанні.) Нават фоткала гэтыя супрацьлегласці. Але дакладна ў Сігулдзе апошняга - адзінкі па пальцах пералічыць.) Усё ж гарадок не для бедных па адчуваннях. :) Дагледжаны і вылізаны літаральна. )

Тарзан -парк дзецям, так. Наша паездка з яго і пачалася.) У сэнсе, дзеці пабачылі па адным з тэлеканалаў пра яго рэпартаж, і мы ад Сігулды фактычна ў сваіх планах стартавалі.) Налазіліся па самае немагу.) Малодшая на чарговай чырвонай трасе (каля 8м ад зямлі) проста расплакалася.))) Не здолела далей за першую часту трасы пайсці, давялося вяртацца (добра людзей за намі не было) і спускаць яе.))) А самі...ножкі яшчэ доўга потым дрыжалі.) "Круцяк", як кажа мая старэйшая.)))
Карацей, Сігулда - месца, дзе трэба быць абавязкова.) Не так далёка ад нас, а ўражанні выдатныя і вельмі разнастайныя.) На любы густ бо.) І прырода і гісторыя і забаўлялкі.)
Побач Турайда. Таксама са сваім знакамітым замкам, пячорай Гутманя, пешаходнымі сцежкамі.

=====

Мінусы Латвіі - дарогі. Дакладней, не столькі яны самі, колькі іх рамонт. Гэта суцэльны жах.( Спачатку трапілі на гэта на трасе Рыга-Талін. Тэма такая: перакрываецца рух у адзін з бакоў, так званы рэверсіўны рух. І машыны едуць па адной паласе спачатку ў адным напрамку, потым у другім. Рэгулюецца гэта ўсё светлафорамі. Страшна доўга і нервазатратна. Дык у Талін яшчэ тое-сёе. Было некалькі ўчасткаў і мы ў агульнай колькасці змарнавалі на гэта не болей за поўгадзіны. А калі ехалі з Сігулды ў Палангу, нейкі чорт таргануў мяне пракласці маршрут праз Ліепаю (па латвійскай тэрыторыю большай часткай, то бок), а не праз Паневежыс (па літоўскай тэрыторыю адпаведна) і вось тут было "ой, усё".( Спачатку ад Рыгі да Салдуса намучыліся з гэтым рэверсійным рухам. А потым пад занавес ад Ліепаі да самай літоўскай мяжы. І гэта ключавыя дарогі краіны! А тая, што Ліепая-Паланга, ўвогуле ад курортнага горада да другога курортнага горада, у пік адпачынкавага сезону. Я такое ў нас проста ўявіць сабе не магу. Іх бы, рамонтнікаў і у прынцыпе адказных за гэта, проста чатвертавалі. Бо гэта АД, рэальна. Прычым адзін кавалак быў проста ледзь не "пересеченной местності".( Рэальна было шкада ўжо не толькі сябе, а і машыну. Муж ужо пачынаў за падвеску хвалявацца.((( У выніку 300 км ехалі 6 гадзін.:( Пракліналі ўсё на свеце.
Так што беражыцеся латвійскіх дарог!
 

Вложения

  • SAM_1472.JPG
    SAM_1472.JPG
    243.1 KB · Просмотры: 14
  • SAM_1407.JPG
    SAM_1407.JPG
    344.5 KB · Просмотры: 13
  • SAM_1413.JPG
    SAM_1413.JPG
    375.2 KB · Просмотры: 15
  • SAM_1410.JPG
    SAM_1410.JPG
    310 KB · Просмотры: 14
  • SAM_1429.JPG
    SAM_1429.JPG
    247.4 KB · Просмотры: 15
  • SAM_1439.JPG
    SAM_1439.JPG
    278.1 KB · Просмотры: 12
  • SAM_1451.JPG
    SAM_1451.JPG
    192 KB · Просмотры: 11
  • SAM_1446.JPG
    SAM_1446.JPG
    334.4 KB · Просмотры: 11
  • SAM_1464.JPG
    SAM_1464.JPG
    262.2 KB · Просмотры: 11
Последнее редактирование:

Magda

Well-known member
Сігулда - проста замілаванне.) Швейцарыя, як я яе сабе ўяўляю. Спакойны, утульны гародок
Да-да, именно так. Выстрижено, вылизано, виды с холмов потрясающие и людей практически нет.
Но вот загляни в Максиму в 8 утра. Чистое РБ в худшем виде. Синие лица со смагой за бутылкой, меня еще и в кассе грубовато так поторопили, чтоб быстрее монетки отсчитывала, но я ж понимаю, человеку не терпится. :)

Але дакладна ў Сігулдзе апошняга - адзінкі па пальцах пералічыць.
Три квартала трех=четырех этажных хрущевок из белого силикатного кирпича, окна поменяны в процентах 30% квартир. Было ощущение, что вернулась в Гомель к бабушке на 20 лет назад, и тут они заканчиваются, и бац - начинаются шикарные особняки с латвийскими флагами и детский сад весь в цветах и современных качельках-карусельках.
 

k_ja_ra

Well-known member
Три квартала трех=четырех этажных хрущевок из белого силикатного кирпича, окна поменяны в процентах 30% квартир.
Мы, напэўна, да іх не даходзілі.))) Жылі ў самім цэнтры гарадка.) У вылізанай частцы, хоць і ў старых дамах-4-хпавярховіках. Акурат каля Максімы.)
Карацей, Сігулда мяне пакарыла.) Хочацца туды вяртацца.) У гэты спакой і амаль нірвану.)
Там яшчэ хадзіць і хадзіць, гуляць і гуляць. Мала часу нам было. Мы два дні толькі там былі.
 

Magda

Well-known member
Мне ў Саулкрастах далі карту з веламаршрутамі па Відземе.
Меня во всем этом немного смущает необходимость ехать по дороге, а дороги там не ахти, прямо скажем. И по ровности и по ширине. И местные все гоняют. Никто не соблюдает 50 в городе, по Сигулде реально носились машины, на трассах знак 70 по ощущениям был повешен для белорусов. Мы как-то объезжали человек 10 велосипедистов, было очень стремно, обочины нет, они едут по дороге, навстречу машины, еле разъехались.

Жылі ў самім цэнтры гарадка.)
Мы там же. Прошлись утром до Тарзан парка (оказалось пешком 600 метров :), на машине значительно длиннее) и рядом до канатной дороги, с площади такие виды вниз, что захотелось в золотую осень вернуться. должно быть божественно.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Magda, ой, я не ўнікала.
Дзякуй, што напісалі.
А шмат людзей было, калі вы ездзілі?
Я калі была - дык натуральна зусім мала людзей бачыла. Яшчэ перажывала, што спытацца дарогу, калі што, няма ў каго. Вольнымі былі і пляжы, і тратуар той, што уздоўж дарогі ідзе, і машын - пару штук за паўгадзіны. Дарэчы, усе, каго я бачыла на роварах, ехалі па гэтаму тратуару.
Мы ў Італіі ехалі частку шляху па праезжай частцы. Сказаць, што страшна, дык нічога не сказаць. Але ў іх гэта само сабой - ну няма там месцамі ніякай дарожкі.

что захотелось в золотую осень вернуться. должно быть божественно.
тыя ж думкі :) Я як раз фоткі з Сігулды бачыла менавіта восеньскія... Хачу-хачу...
 

Magda

Well-known member
ехалі па гэтаму тратуару.
Это в Саулкрастах? Да, там ездят по тротуару, в Сигулде есть небольшая велодорожка, а так все по тротуару ездят, а вот сами видземские веломаршруты проходят по дорогам общего пользования, автодвижение было очень активное. В общем с моим умением кататься на великах нечего и соваться.
 

k_ja_ra

Well-known member
Прошлись утром до Тарзан парка (оказалось пешком 600 метров , на машине значительно длиннее)
Так-так-так.) І мы пешшу спачатку пайшлі.) Як прыстойныя ў 9.30 там намаляваліся.))) Мозгу ж не хапіла час працы глянуць.) Пастаялі, паглядзелі, палюбаваліся відамі і, вырашаўшы ўсё ж знізу пачаць, вярнуліся па машыну і ўжо паехалі акурат да адкрыцця.)
Вы ў якіх датах былі? Можа ў адны дні там тусаваліся, дый не ведалі.))) Мы 3-4 жніўня.
 

Magda

Well-known member
katia-ka, люди были на пляже - прилично, докуда глаз видел, но не плотно совсем. Так это ж +31 было, вся Рига поехала к морю, мы по радио слышали, что по дороге к Юрмале были часовые пробки, и по кратчайшей дороге в Саулкрасты сами видели приличную пробку. Так мы финт ушами делали и в объезд поехали. ))
 

k_ja_ra

Well-known member
Magda, горача не было?
Нам дык так пашанцавала з надвор'ем, што нават не ведаю каму падзякі пісаць.))) Уся культурная і вандроўная частка прыйшлася на 17, максімум 20 градусаў.) І збольшага без сонца. Самае тое для прагулак. У спякоту б памёрлі.) І так дзеці месцамі енчылі.
А як у Палангу прыехалі, усталявалася цяплынь.) Песня.)
Вось толькі Нерынга ў гэтым сэнсе цяжкавата далася.) У башку пячэ, горача. Многа не находзіш.) Мёртвую дзюну ўжо нават і не абыходзілі. Пагатоў гадзіна дня была. Самае пекла. Толькі паглядзелі пастаялі на яе, у цяньку прагуляліся і паехалі далей.:)
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
а так все по тротуару ездят, а вот сами видземские веломаршруты проходят по дорогам общего пользования, автодвижение было очень активное.
я тут чытаю ў сваёй карце апісаньне па кожным маршруце. Там пазначана, па якіх дарогах ён (маршрут) праходзіць. Пішуць пра малазагружаныя асфальтаваныя дарогі з неінтэнсіўным аўтарухам+ веладарожкі. На некаторых так, пазначана, што пралягае па магістралі А1. Але яе можна аб'ехаць(не пазначана, часткова, ці не), выкарыстоўваючы неасфальтаваныя дарогі з іншых веламаршрутаў. Таксама пазначана, дзе лепей адыйсьці ад прынцыповасьці і скарыстацца электрычкай :)
Карацей, хачу :)
Самы просты маршрут - ён жа рэкамендаваны сем'ям з дзецьмі - Лімбажы - Скултэ-Саулкрасты -Бірыні - Ігнатэ - Лімбажы. 93 км. Рэгіянальны маршрут замкаў і сядзібаў.
 
Последнее редактирование:

МаМалыш

Summer in the City
Планируем на пару дней зимой съездить в Ригу. Что там есть интересного именно для детей? И интересуют отзывы касательного юрмальского аквапарка :)
 

Magda

Well-known member
Юрмальский аквапарк сделан по Вильнюсскому проекту, только горок побольше будет и открытая зона побольше.

В Риге

Чудесный зоопарк. По дорожкам свободно гуляют павлины. И очень богатый отдел с насекомыми и земноводоными и мелкими грызунами, ведущими ночной образ жизни. Там темно как ночью, специальное освещение и животные очень активны.

Небольшой цирк старых устоев недалеко от вокзала. Представление идет одновременно на русском и латышском. Очень мило и по домашнему.

Подняться на башню собора. Посмотреть на Ригу с высоты.
 

Magda

Well-known member
Зимой стОит в него идти?
Мы были зимой и летом. Мне зимой больше понравилось. Людей меньше, на "ночной" прогулке у насекомых мы были одни. Незабываемые впечатления.

открытая зона - это Вы имеете ввиду для летнего времени
Да
 

Olik

Хорошо там, где я есть!
Планируем на пару дней зимой съездить в Ригу. Что там есть интересного именно для детей? И интересуют отзывы касательного юрмальского аквапарка :)
а какого возраста дети?
ИМХО, зоопарк зимой не очень
Аквапарк нормально в любом возрасте
еще порекомендую комплекс Лидо - там красивая анимация на улице разная в разное время года, зимой на коньках классно кататься. И внутри есть детская комната, где дети играют, пока взрослые долго наслаждаются едой
 
Сверху