Лицеи г.Минска (МГОЛ, Лицей БНТУ, 1, 2)

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

кокча

Active member
@Марфа Васильевна

насамрэч у 10 клас абавязаны узяць усіх гімназістаў, нават калі ў іх сярэдні бал 3,5. Гэта ў профільныя класы школ іх не возьмуць. А ў гімназію - абавязаны. Парадокс, і тым не менш. Так што не вядзіцеся на гэтыя байкі.)
а откуда такая информация?
насколько мне известно, если в гимназии не планируется базовый класс, а только профильные ( что чаще всего и случается), то со средним 3.5 туда точно не возьмут. в профильные классы по профильным предметам средний балл должен быть 7+, а по остальным предметам не ниже 6 . и это верно что для гимназий, что для школ. просто в гимназиях, чаще всего, не открывают базовый класс в 10. поэтому все гимназисты со средним 3.5 будут отправлены искать себе школу с базовым классом. а так как у нас всеобуч, то в школе им не смогут отказать, особенно если родители начнут тапком стучать "Хотим учиться именно здесь!"
 

k_ja_ra

Well-known member
У 10 базавы клас.
У профільны - не менш за 7 па профільным прадмеце і не менш за 6 сярэдні бал.
у гімназіях няма базавых класаў.
86...Асобы, што атрымалі агульную базавую адукацыю ў гімназіях, гімназіях-інтэрнатах, гімназіях – каледжах мастацтваў, па іх жаданні працягваюць навучанне ў гэтых гімназіях, гімназіях-інтэрнатах на III ступені агульнай сярэдняй адукацыі без уступных іспытаў і праверкі здольнасцей у галіне асобных відаў мастацтва

=====

а откуда такая информация?
з міністэрства адукацыі.

в профильные классы по профильным предметам средний балл должен быть 7+, а по остальным предметам не ниже 6
Патрабаванні да фарміравання профільных класаў у сярэдняй школе, вучэбна-педагагічных комплексах не распаўсюджваюцца на парадак прыёму ў X клас гімназіі. (с)
 

кокча

Active member
у гімназіях няма базавых класаў.


=====


з міністэрства адукацыі.


Патрабаванні да фарміравання профільных класаў у сярэдняй школе, вучэбна-педагагічных комплексах не распаўсюджваюцца на парадак прыёму ў X клас гімназіі.
действительно , написано. но на практике с таким ни разу не столкнулась.
да и нелогично совсем . с чего бы такие двойные стандарты? ну да я ничему уже не удивляюсь.
п.с.
это как с физикой. в этом же документе написано, что для проведения л.р. класс нужно делить на подгруппы, а на самом деле никакого деления не осуществляется.
 
Последнее редактирование:

кокча

Active member
зашла на сайт 13 гимназии.


Для учащихся гимназии №13 приём в X класс на 2020/2021 учебный год осуществляется без сдачи
вступительных испытаний.
Приём учащихся в X-XI классы
на свободные места на 2020/2021 учебный год осуществляться не будет.


сильно подозреваю, что имеется ввиду, что все пришлые проходят вступительные испытания, а свои гимназисты экзамены не сдают, но проходной балл для профильных классов никто не отменял.
а иначе полное отсутствие логики
 

k_ja_ra

Well-known member
@кокча, у мяне ёсць пісьмовы адказ міністэрства адукацыі. З раз'ясненнямі па гэтым пытанні.
Каму трэба - звяртайцеся. Магу прыслаць. Хоць для 13 гімназіі, хоць для 50-й.

сильно подозреваю, что имеется ввиду, что все пришлые проходят вступительные испытания, а свои гимназисты экзамены не сдают, но проходной балл для профильных классов никто не отменял.
маецца на ўвазе, што "ў нас няма свабодных месцаў ў 10 класы і не трэба нас турбаваць на гэту конт". То бок не плануюць не сваіх у 10 клас браць увогуле. Ну хіба які залётны алімпіяднік прыйдзе. Яму наўрад ці адмовяць. А так не.)
 

кокча

Active member
@кокча, у мяне ёсць пісьмовы адказ міністэрства адукацыі. З раз'ясненнямі па гэтым пытанні.
Каму трэба - звяртайцеся. Магу прыслаць. Хоць для 13 гімназіі, хоць для 50-й.
удивительное рядом)))

пришлите, пожалуйста, или на почту coccinella@tut.by, или сюда в лс ( если файл прикрепится)
 

alechik_21

Well-known member
я якраз нядаўна ўсе гэтыя тэрміны глядзела, дый па старэйшай памятаю, што з 16 экзамены пачынаюцца і не раней, бо гэта менавіта Палажэннем прапісана, а не кожны ліцэй сам сабе назначае. Вангую ўдакладненне дат экзаменаў і падачы докаў у першым ліцэі. Таму што наўрад ці НА пад іх перапісваць будуць.
І там і тут здаваць экзамены наўрад ці атрымаецца. Таму што пакет докаў пры падачы заявы на паступленне ўключае ў сябе арыгінал мед.даведкі і пасведчання аб базавай адукацыі. Тым не менш пару год таму народ змудраўся неяк такі фінт здзяйсняць. Якім чынам - не ўяўляю.
в 2020 точно менялись даты...
я тоже помню, что те даты, которые были заявлены на сайте в 1-м и в БНТУ немного отличались, я еще звонила и уточняла, типа такое желание было сдать и там, и там..
потом позвонила в какой-то из лицеев и мне сказали, что только в одни и те же даты, иначе быть не может, даты потом реально скорректировались
 

alechik_21

Well-known member
никто не вернулся. значит, все устраивает.
ученика устраивает? ну наверное)) и "стыдно" как-то что ли возвращаться?
меня больше интересует вопрос - зачем это лицею?
понятия не имею. Но точно знаю об уровне оценок и подготовке
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
@k_ja_ra, прыкольна.
Бо заўсёды даводзілі нам пра 7/6.
Хаця, правілы ў 2018 г па ўсім відаць зьмяніліся, нам яшчэ па-старому, напэўна, тлумачылі.
 
Последнее редактирование:

Coraline

Jones
@кокча, Или, возможно, имеется в виду, что пришлых вообще не будут брать, даже если из гимназистов кто-то сам уйдет, вот и образуются свободные места, а не потому, что гимназистов не возьмут. Места же освобождаются не только потому, что кого-то не взяли, а и потому, что дети сами уходят в колледжи или лицеи.
 

k_ja_ra

Well-known member
Хаця, правілы ў 2018 г па ўсім відаць зьмяніліся, нам яшчэ па-старому, напэўна, тлумачылі.
да 2018 і пункта пра 7/6 у Палажэнні не было. Бо не было профільных класаў. А гімназістаў і да 2018 залічвалі ў 10 клас без экзаменаў і іншых умоў. Так што дураць нашага брата. Ну.. ці сапраўды самі нічога не ведаюць. Я ўжо веру і ў такі варыянт.

п.с. калі што, мне не падабаецца гэты пункт. Няма чаго рабіць людзям з сярэднім балам <6 у 10 класах гімназій. Але ёсць, як ёсць.
 

k_ja_ra

Well-known member
З 2015 года профілі
а ў Палажэнні яны толькі ў 2018 з'явіліся.)
7/6 першапачаткова менавіта для профільных класаў звычайных школ прапісваліся. Гімназій (дакладней, тых, хто там вучыўся да 9-га класа) яны не тычыліся, бо лічылася, што гімназісты свой адбор у 5-м класе прайшлі.
Пытанне, што будзе праз два гады, калі ў 10-ы клас прыйдуць дзеці, якія ў гімназіі ўжо не паступалі.

потом позвонила в какой-то из лицеев и мне сказали, что только в одни и те же даты, иначе быть не может,
даты могуць быць і рознымі. Пры ўмове, што яны ўкладваюцца ў прапісаны нарматыўкай тэрмін 16.06-21.06. Іншая рэч, што самі ліцэі, мяркуючы па ўсім, гэтага не хочуць. Хопіць таго, што ліцэй БДУ самых разумных яшчэ ў маі з абітуры вымывае.
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
у гімназіях няма базавых класаў.
я призадумалась... у нас один класс математический и нам он не светит да и не нужен в том виде, в каком он есть. допустим, к 10 классу часть народу разойдётся кто куда, часть останется. и куда они? в хим-био направление? нам оно абсолютно никак... и шо рабиць, если базового не будет...
у кого дети в 41 гимназии учились или учатся? какие профили у нас были и есть?
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху