Школьная беседка - 13

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

Coraline

Jones
@k_ja_ra, Не, я проста так, у паветра размаўляю, яно носiць :))) Усё роўна будзе ж усё "для людзей" :))) Гэта так, выпусцiць пар :))
 

Coraline

Jones
@biene, Ну вот да, просто я как-то после вчерашнего собрания об этом подумала, и у директора я ж не уточнила, какие предметы будут, наивно подумала, что хоть как-то дадут выбрать. Не :)
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
але ж для ацэнкі ўзроўню адукацыі ў краіне, і каб больш не было казак пра роўнасць ўсіх школ,
А навошта вам ведаць канкрэтны ўзровень абстрактных дзяцей?
Думаеце, убачаць рэзультат, здрыгануцца і хуценька пачнуць выпраўляць сітуацыю, пісаць падручнікі, вучыць настаўнікаў? Неа, мяркую, што дадуць загад спрасціць праграму. Да ўзроўня царкоўна-прыхадской школы. Яно вам трэба? Атрымаеце вынік, роўна супрацьлеглы таму, на які спадзяецеся
 

МОМ

Well-known member
Это что. Нам в гимназии ещё и не озвучили. До Нового года говорили, что это нас не коснется. А теперь тоже говорят, что все на уровне слухов
 

GingerBread

Well-known member
А навошта вам ведаць канкрэтны ўзровень абстрактных дзяцей?
Думаеце, убачаць рэзультат, здрыгануцца і хуценька пачнуць выпраўляць сітуацыю, пісаць падручнікі, вучыць настаўнікаў? Неа, мяркую, што дадуць загад спрасціць праграму. Да ўзроўня царкоўна-прыхадской школы. Яно вам трэба? Атрымаеце вынік, роўна супрацьлеглы там
А вось я факты люблю
 

k_ja_ra

Well-known member
Это что. Нам в гимназии ещё и не озвучили. До Нового года говорили, что это нас не коснется. А теперь тоже говорят, что все на уровне слухов
нікому не агучылі. Няма чаго пакуль агучваць. Адзінае, што вядома, што кодэксам цяпер прапісаная такая форма выпускнога экзамена - у выглядзе цт. І гэта усё з вядомага.
 

zavtra

Well-known member
@GingerBread, Таму что нам было сказана, што для нашых дзяцей школьны iспыт i ЦТ - гэта будзе АДНО I ТОЕ Ж, i па вынiку дадуць сэртыфiкат ЦТ, з якiм можна адразу iсцi у вышэйшы навучальны заклад. Ня будзе больш "школьнага" iспыта, будзе толькi ЦТ, якое будзе цяпер i школьным iспытам. Здаваць будуць не у школе.


Таму i пытанне, навошта рабiць дзецям ЦТ па тым прадметам, па якiм iм сэртыфiкаты ЦТ будуць не патрэбныя.
Вы очем? Нет такого и в помине.
Цт по математике и языку обязательные, остальное по желанию.
 

zavtra

Well-known member
@GingerBread, Яшчэ раз паўтаруся - не бачу я нiякай падставы для ацэнкi ўзроўню, таму што ну навошта рыхтавацца да ЦТ, якое потым можна толькi на сметнiк за непатрэбнасцю? :) Думаю, так i будзе, каму трэба - будуць пiсаць сумленна, iншыя - каб проста гэтае ЦТ адбыць i забыць.
И в аттестат получить отметку, среднюю между годовой и цт.
 

zavtra

Well-known member
@GingerBread, Яшчэ раз - калi дзецi ПАСТУПАЮЦЬ, гаворка iдзе не пра тое, што iм трэба, альбо не треба, а пра тое, па якому прадмету iм трэба прынесцi СЭРТЫФIКАТ. Дзецям быццам бы вырашылi аблегчыць лёc i зрабiць ЦТ адразу, без школьных iспытаў. Але - альбо у гэтым разе У ВСЕ ВНУ няхай прымаюць па вынiках ЦТ па матэматыцы i мове, альбо дайце дзецям магчымасць выбраць.

Альбо пакiньце ўсё, як ёcць, няхай дзецi спакойна здадуць "фармальны" iспыт па прадметах, якiя iм не патрэбные для паступлення, а тым часам сумлена рыхтуюцца да ЦТ, вынiкi якiх яны панесуць у ВНУ.
А всё, раньше надо было инициативу проявлять.
 

k_ja_ra

Well-known member
@zavtra, у 9-класнікаў зараз больш актуальныя праблемы паступлення ў ліцэі і залічэння ў 10-я класы. Да выпуску з 11-га і усіх гэтых ЦТ цэлыя 2 гады. У наступным годзе і пацікавяцца.
А ўвогуле, гэта толькі на сямействе такія цікаўныя. І тое - частка. У грамадстве % тых, хто цікавіцца падрабязна адукацыяй - не болей за 10%, думаю. Маю на ўвазе з бацькоў школьнікаў. Так то і 2% наўрад ці набяруцца.

п.с. ой, не. 10% - гэта я надта смела. У лепшым выпадку 5%
 

zavtra

Well-known member
@МОМ, а почему вы за медаль волнуетесь?
Если за год 9-10, то цт на 70+ сдать можно, чтоб 8 соответствовало. Тогда итоговая 9. Реально для медалиста, даже нематематика
 

МОМ

Well-known member
@МОМ, а почему вы за медаль волнуетесь?
Если за год 9-10, то цт на 70+ сдать можно, чтоб 8 соответствовало. Тогда итоговая 9. Реально для медалиста, даже нематематика
Лучше, конечно, 10 за год, но у нас крайне маловероятно получить. Посмотрим, что будет.
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху