Школьная беседка - 13

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

GingerBread

Well-known member
@GingerBread, Яшчэ раз. Калi спалучаць школьныя iспыты з ЦТ, то трэба па вынiках гэтых самых iспытаў прымаць у ЛЮБЫ ВНЗ. Калi сдаюць матэматыку i мову - прымаць на падставе гэтых iспытаў. Бо iнакш знiкае сэнс - калi дзiцёнку для ВНЗ патрэбны атэстат ЦТ па хiмii i бiалогii, нахалеры яму здаваць матэматыку i мову, а потым яшчэ трэба здаваць хiмiю i бiалогiю?
чаму па школьным іспытам прымаць у ВНУ??
тым больш што мова і пойдзе ў ВНУ



у большасці краін таксама здаюць усе мову і матэматыку абавязкова за курс школы...
 

МОМ

Well-known member
і як уражанні...
Ну, как у кого. Химица набрала 98 баллов и расстроилась. Математица набрала около 90 и тоже недовольна. Биолог много, но я забыла. И не все рассказали. Может, не все ходили, а молодежь только.
 

Coraline

Jones
@GingerBread, Таму что нам было сказана, што для нашых дзяцей школьны iспыт i ЦТ - гэта будзе АДНО I ТОЕ Ж, i па вынiку дадуць сэртыфiкат ЦТ, з якiм можна адразу iсцi у вышэйшы навучальны заклад. Ня будзе больш "школьнага" iспыта, будзе толькi ЦТ, якое будзе цяпер i школьным iспытам. Здаваць будуць не у школе.


Таму i пытанне, навошта рабiць дзецям ЦТ па тым прадметам, па якiм iм сэртыфiкаты ЦТ будуць не патрэбныя.
 

МОМ

Well-known member
@GingerBread, Таму что нам было сказана, што для нашых дзяцей школьны iспыт i ЦТ - гэта будзе АДНО I ТОЕ Ж, i па вынiку дадуць сэртыфiкат ЦТ, з якiм можна адразу iсцi у вышэйшы навучальны заклад. Ня будзе больш "школьнага" iспыта, будзе толькi ЦТ, якое будзе цяпер i школьным iспытам. Здаваць будуць не у школе.


Таму i пытанне, навошта рабiць дзецям ЦТ па тым прадметам, па якiм iм сэртыфiкаты ЦТ будуць не патрэбныя.
Мне кажется, все четко написано, а учителя ( и наши, в том числе) придумывают. Математика и русский.
 

Coraline

Jones
@МОМ, Так вот и возникает вопрос, о чем я талдычу уже давно. Зачем ВСЕМ поголовно сдавать ЦТ по математике и русскому, если не всем эти сертификаты будут нужны для поступления в ВУЗ?
 

GingerBread

Well-known member
@МОМ, Так вот и возникает вопрос, о чем я талдычу уже давно. Зачем ВСЕМ поголовно сдавать ЦТ по математике и русскому, если не всем эти сертификаты будут нужны для поступления в ВУЗ?
як школьны іспыт...
і пабачым рэальны ўзровень ведаў...
 

Coraline

Jones
@GingerBread, Гэты навуковы iнтарэс :) , як па мне, не стоiць таго, каб дзецi, якiя потым вымушаны будуць здаваць яшчэ два iншых ЦТ для паступлення, марнавалi свой час на падрыхтоўку да ЦТ, якое iм зусiм не патрэбна. Школьны iспыт i ЦТ - гэта две рознiцы, i у школе гэта хутчэй фармальнасць, таму навошта бачыць веды па матэматыцы у дзiцяцi, якое гэтую матэматыку больш не будзе вывучаць нiколi?


Калi б можна было яшчэ здаваць школьны icпыт, ён жа ЦТ, па тым прадметам, якiя патрэбны для паступлення - ладна. Але здаваць не проста школьный iспыт, а ЦТ па прадмету, якi не патрэбны - якой там ўзровень ведаў, дзецi, якiм не патрэбны сэртыфiкат па матэматыцы, прыдуць, паставяць ад балды, атрымаюць хоц якiя балы, i пойдуць рыхтавацца да патрэбнага ЦТ.
 

GingerBread

Well-known member
@GingerBread, Гэты навуковы iнтарэс :) , як па мне, не стоiць таго, каб дзецi, якiя потым вымушаны будуць здаваць яшчэ два iншых ЦТ для паступлення, марнавалi свой час на падрыхтоўку да ЦТ, якое iм зусiм не патрэбна. Школьны iспыт i ЦТ - гэта две рознiцы, i у школе гэта хутчэй фармальнасць, таму навошта бачыць веды па матэматыцы у дзiцяцi, якое гэтую матэматыку больш не будзе вывучаць нiколi?
згодна, што наш школьны іспыт быў фармальнасцю і марнаваў час.
але ж для ацэнкі ўзроўню адукацыі ў краіне, і каб больш не было казак пра роўнасць ўсіх школ, я вельмі за ЦТ па матэматыцы і мове для ўсіх.. але б я зрабіла яго пасля 9 класа. і толькі тыя хто здаў добра працягваюць адукацую ў 10-11 па выбраных профілях.. а астатнія профадукацыя,
 

Coraline

Jones
@GingerBread, Яшчэ раз паўтаруся - не бачу я нiякай падставы для ацэнкi ўзроўню, таму што ну навошта рыхтавацца да ЦТ, якое потым можна толькi на сметнiк за непатрэбнасцю? :) Думаю, так i будзе, каму трэба - будуць пiсаць сумленна, iншыя - каб проста гэтае ЦТ адбыць i забыць.
 

GingerBread

Well-known member
@GingerBread, Яшчэ раз паўтаруся - не бачу я нiякай падставы для ацэнкi ўзроўню, таму што ну навошта рыхтавацца да ЦТ, якое потым можна толькi на сметнiк за непатрэбнасцю? :)
а навошта айтішнікам фізіка і мова, калі трэба інфарматыка і ангельская??

а тут іспыт за школу, што нешта ўсе ж ведае.
 

МОМ

Well-known member
@Coraline, прям большого счастья и я не испытываю. Дочке сдавать первой. И хоть готовить для поступления именно эти предметы, но однозначно полетит медаль, а это 11 лет труда. Но да, зачем всем язык? Уже все перестали задаваться такими вопросами. В принципе, считаю, что так правильнее.
 

Coraline

Jones
@МОМ, Вот и я думаю, что придумали очередную... Не говоря уже о том, что Ливянт писал, что ЦТ не полностью соответствует школьной программе. Или переделают ЦТ, но тогда оно тоже будет больше похоже на школьный экзамен, и получим бульон из-под яиц.
 

МОМ

Well-known member
@Coraline, дочка в этом году пошла в 100 баллов на математику. Сказала, что ничего особенного. Сидят и просто решают задачи. Поэтому и к РЦ Ливянта я очень спокойно отношусь. Неплохо, но и не более того.
 

Coraline

Jones
@GingerBread, Яшчэ раз - калi дзецi ПАСТУПАЮЦЬ, гаворка iдзе не пра тое, што iм трэба, альбо не треба, а пра тое, па якому прадмету iм трэба прынесцi СЭРТЫФIКАТ. Дзецям быццам бы вырашылi аблегчыць лёc i зрабiць ЦТ адразу, без школьных iспытаў. Але - альбо у гэтым разе У ВСЕ ВНУ няхай прымаюць па вынiках ЦТ па матэматыцы i мове, альбо дайце дзецям магчымасць выбраць.

Альбо пакiньце ўсё, як ёcць, няхай дзецi спакойна здадуць "фармальны" iспыт па прадметах, якiя iм не патрэбные для паступлення, а тым часам сумлена рыхтуюцца да ЦТ, вынiкi якiх яны панесуць у ВНУ.
 

МОМ

Well-known member
@GingerBread, Яшчэ раз - калi дзецi ПАСТУПАЮЦЬ, гаворка iдзе не пра тое, што iм трэба, альбо не треба, а пра тое, па якому прадмету iм трэба прынесцi СЭРТЫФIКАТ. Дзецям быццам бы вырашылi аблегчыць лёc i зрабiць ЦТ адразу, без школьных iспытаў. Але - альбо у гэтым разе У ВСЕ ВНУ няхай прымаюць па вынiках ЦТ па матэматыцы i мове, альбо дайце дзецям магчымасць выбраць.

Альбо пакiньце ўсё, як ёcць, няхай дзецi спакойна здадуць "фармальны" iспыт па прадметах, якiя iм не патрэбные для паступлення, а тым часам сумлена рыхтуюцца да ЦТ, вынiкi якiх яны панесуць у ВНУ.
Как ты себе это представляешь? Много детей неопределившихся. Они могут захотеть сдавать химию, скажем, в июне, а профильные дети ее уже написали
 

Coraline

Jones
Если бы мне надо было поступать и нести сертификат по химии и биологии, я бы пришла на ЦТ по математике и языку, почеркала бы там, где знала, и сдала бы. Пусть бы по этому "уровню знаний" смотрели бы :)

Если и совмещать ЦТ с выпускными, то делать это на выбор ученика хотя бы по одному предмету. Физика-химия-математика, например, выбрать один из трех. Белорусский-русский-английский, выбрать один из трех.


Правда, и тогда тем, кто потом еще будет вынужден сдавать ЦТ по биологии, истории, обществоведению, географии тоже хоть разорвись :)))
 

Coraline

Jones
@МОМ, Вот именно, а если дети НЕ ХОТЯТ поступать в ВУЗ, тогда нахрена вообще козе баян, зачем им вообще сдавать ЦТ? :))) И что будут делать, если такие дети на ЦТ не явятся? Не дадут диплом о среднем образовании? Вроде как, не имеют права. Пока что. Возможно, это как-то и пропишут, но принуждение к сдаче ЦТ, когда ребенку сертификат не нужен - ну, такое.
 

biene

Well-known member
@Coraline, сразу видно, что у вас ребенок ещё не в 10м ))) у кого в 10м уже эту тему не один раз обсудили, повозмущались , потому что как раз нашим детям первым это чудо мысли чиновников от образования испытывать.
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху