Смак падарожжаў у сучасных умовах - 2

k_ja_ra

Well-known member
детей можно потвердить свидетельством о рождении, зачем справки
Безумоўна. Дзяцей пасведчаннем аб нараджэнні, шлюб - пасведчаннем аб шлюбу, прапіску - даведкай з жэса з тэрмінам дзеяння 6 мес. У астатнім усё норм)
 

k_ja_ra

Well-known member
Але ў замежжах з біё лепей, кажуць. Звыклей. У банку апроч нашага агульнага пашпарта штораз пытаюць ID карту, даводзіцца доўга тлумачыць, што ў нас яе няма, яны не разумеюць, як гэта няма. З біё ў гэтым сэнсе зручней.
То бок калі ёсць планы на замежжы, ці вы часта робіце візы, розныя прычым, часта выязджаеце (у біё старонак для віз-штампаў болей) - сэнс ёсць. Калі выезд раз на год і эміграцыя не прадбачыцца, стары звыклы пашпарт - самае яно. Прынамсі пакуль у нас у кожнай будцы зчытвацелі не паставяць, а гэта будзе прыкладна ніколі. Імхо
 

**Olga**

Мама принцесс
@Leksa, для поездки заграницу с биометрическим паспортом придётся брать справку о составе семьи (?) у паспортистки, бо в том паспорте нет прописки, а она нужна для пересечения границы. но это всё неточно! это я выясняла преимущества био по сравнению с обычным. муж мой сделал таки био, я буду делать обычный, у нас как раз этот год у обоих обменный... меня удерживает тот факт, что обратно на обычный паспорт потом уже не переметнёшься.
Из практики. В январе в Каменном Логе сказали в следующий раз иметь с собой свидетельство о рождении. У нас у всех биопаспорта, но шенген стоит в старом обычном, поэтому в тот раз пропустили.
В феврале в минском аэропорту спросили про свидетельство (мы забыли ( ), кому-то позвонили, что-то спросили и пропустили.
Единственное "неудобство", с котором пока столкнулись, в нашем аэропорту на обратном пути с биопаспортом можно пройти автоматический паспортный контроль, но только взрослым ). С ребенком пришлось стоять в очереди.
 
Последнее редактирование:

Nadezhda_S

Well-known member
А если границу пересекает одинокий пожилой человек с био паспортом, какие могут возникнуть вопросы? Только прописка? То есть лучше взять справку из жэса на всякий случай? Какая вообще разница на границе, где человек прописан?
 

Leksa

Member
@Nadezhda_S, присоединяюсь к вопросу.
И все равно не поняла в чем преимущество за границей биопаспорта против старого привычного. Только что страниц для штампов больше. Или еще что?
 

k_ja_ra

Well-known member
Прапіска на мяжы не трэба.
Прапіска трэба ў РБ. І гэта мінус id карты, да якой афармляецца біяметрычны загран.
И все равно не поняла в чем преимущество за границей биопаспорта против старого привычного.
для турыста ніякіх. Апроч магчымасці мець 2 заграна. Калі вам гэта актуальна - можна рабіць новы пашпарт, калі не - лепей, прасцей і танней працягваць рабіць стары.

Наконт зручнасці вось пра сваё дзіцё кажу. Дзіцё 11 кл. Кожныя два тыдні РТ (трэба пашпарт), РЦЭ было (пашпарт), заяву на РЦЭ пісалі (пашпарт), заяву на ЦЭ пісалі (пашпарт), летам докі ў вуз падаваць (пашпарт) і г.д. А раптам мы на візу падаліся? І пашпарт у амбасадзе якой?
Таму зрабілі дзіцёнку новы пашпарт. Каб было 2 дакументы: адзін унутраны для вось гэтага вось усяго, другі - для ўяўнай амбасады. Але цяпер пачынаецца. Там дзе іншыя прыкладваюць копію звычайнага пашпарта, маёй трэба прыкласці копію пашпарта, пасведчання аб нараджэнні і даведкі з месца жыхарства да кучы.
Наша сістэма не гатовая да біяметрычных докаў. На адну ID карту трэба насіць з сабой чамадан дадатковых папер. Ну не глупства?
Але затое можна хутчэй мяжу прайсці ) калі туды, можа быць, калі-небудзь трапіш ))
Карацей, плюсы-мінусы)
ну і на РЦЭ ў малой цэлы натоўп прыбыў, каб разабрацца, што ж з гэтай ID картай рабіць і ці можна па ёй дзіцё на экз прапусціць) Як кажа мая малая, усе людзі як людзі, а я вечна, як белая авечка)
 

Shokoladka

Well-known member
@Nadezhda_S, присоединяюсь к вопросу.
И все равно не поняла в чем преимущество за границей биопаспорта против старого привычного. Только что страниц для штампов больше. Или еще что?
Повторюсь: не нужна прописка на границе. Проблемы возникали в РБ, когда приходишь за справкой или в поликлинику, а прописки нет. Но сейчас устранили.
Преимущества: больше страниц (мне допустим очень актуально, не раз меняла паспорт только из-за того, что не было чистых страниц в паспорте), можно иметь 2 загран паспорта - один, например, оставляете на визе в испанском консульстве в Москве, а по второму вы возвращаетесь обратно в РБ. Или не хотите в какой-либо стране светить один паспорт (например Северный Кипр), даете второй
 

Shokoladka

Well-known member
@k_ja_ra, ну ни разу я не носила никаких чемоданов папер. Вся информация спокойно считывалась с чипа и в банке, и в жэсе и в поликлинике, и в ГАИ. Просто проверяйте, чтобы специалист в паспортном внес всю нужную инфо - прописку, детей, инфо о замужестве. Я не проверяла при получении, на деле выяснилось, что все ок
 

k_ja_ra

Well-known member
няма ў банках ніякіх зчытвацеляў. Нядаўна зусім пытала, бо трэба будзе. І ў пк сумняюся, што ёсць. У ГАІ - магчыма.

нават у аэрапортах, вышэй пішуць, няма, ці не могуць разабрацца, што да чаго. А то ў пк.)
 

Shokoladka

Well-known member
няма ў банках ніякіх зчытвацеляў. Нядаўна зусім пытала, бо трэба будзе. І ў пк сумняюся, што ёсць. У ГАІ - магчыма.

нават у аэрапортах, вышэй пішуць, няма, ці не могуць разабрацца, што да чаго. А то ў пк.)
А как по вашему я по ID получила справку из банка, а также перечислила деньги заграницу?
 

k_ja_ra

Well-known member
@Shokoladka, гэта быў рандомны банк, ці банк, у якім у вас ёсць рахунак?

я два дні таму была ў бгпб. Няма ў іх нічога. У дачкі новы пашпарт, я якраз спытала, адкуль яны тады прапіску возьмуць, і як потым даведку дадуць. Сказалі, праўда, што запішуць са слоў. Але ж могуць і не запісаць. А выправіць у жэс.
 

Shokoladka

Well-known member
Еще одно из преимуществ, которого еще нет, но планируется - дистанционное подтверждение личности с помощью электронной цифровой подписи для держателей ID карт. Мне опять же актуально, т.к. никогда не знаю где буду завтра
 

k_ja_ra

Well-known member
@k_ja_ra, нет у меня там счета. Просто перевод заграницу надо было сделать.
ну значыць, вам такі пашанцавала напасці на банк, дзе гэты зчытвацель ёсць. Але дакладна не паўсюль так. Толькі-толькі з'яўляюцца гэтыя апатраты. Мяркую, не адно 10-годдзе пройдзе, пакуль гэтыя біяметрычныя докі стануць цалкам працоўным варыянтам.

Еще одно из преимуществ, которого еще нет, но планируется -
ну вось калі будзе -тады можна будзе і пра новы пашпарт падумаць, а пакуль абсалютнай большасці людзей яны дарма не трэба, на мой погляд
 

Shokoladka

Well-known member
@k_ja_ra, ввести могут в любой момент, так же как в любой момент можно неожиданно не вернуться домой, я предпочитаю в свете событий последних лет подстраховаться, а вы как хотите
 

k_ja_ra

Well-known member
@Shokoladka, каб не вярнуцца дахаты, з яе трэба спачатку выехаць)
Вы баіцеся не вярнуцца, я баюся ніколі ўжо не выехаць) у кожнага свае страхі, і свае сітуацыі. Гэта само сабой. Мы з вамі расказваем кожная пра свой досвед, таксама пішам пра плюсы, мінусы. А людзі самі вызначацца, які ім пашпарт зручней. Усё нармальна)
 
Сверху