Беларуская мова

имя-как-имя

Well-known member
2 заголовка диктантов
Святло Радзімы

Любоў да радзімы

Как догадаться в первом случае, что радзіма с большой буквы?

Хэх. Ну разве только по Святлу я б догадалась, что не без пафоса, потому с большой.

приложение в данном случае

?
я просто первый раз этот термин слышу.
А где здесь личное местоимение?
Приложение наш родны, наш любы край.
Ён, наш край... Или ён, наш родны край.... Или ён, наш любы край... - всегда были бы запятые.
Ён местоимение.
 

jullliya

графический дизайнер
Я про белорусский язык.
Скажите мне, есть ли у нас учебники по белорусскому, как для иностранцев?
Ну, вот как дети учат английский, такие пособия, рассчитанные на изучение с нуля. Я польский по таким учу.

И еще. Нашла ресурс, где есть что-то похожее на то, что мне нужно. Но смущает написание некоторых слов. А именно мягкий знак в некоторых словах. Это так сейчас нужно писать? Это правильно?
Вот, к примеру, в этой таблице - ралЬлей, сЬцюжай, косЬцю.
 

jullliya

графический дизайнер
k_ja_ra, дзякуй) Тарашкевица пока не интересует, именно подтянуть белорусский хотим.
 

pegemot

New member
Недавно подруга шутканула в тему: "Белорусский язык настолько сказочный, что на нём разговаривают только дети волшебные феи, преподающие его в школе"
 

Anga

New member
Сябры, дапамажыце, калі ласка. У сказе "Рагвалод быў мужны і разумны кіраўнік" слова "кіраўнік" у якім склоне?
 

k_ja_ra

Well-known member
Anga, дзіцё кажа, у назоўным.

П.с. калі падумаць, то іншых варыянтаў і няма. У іншых склонах гэта слова мае іншыя формы. Канчаткі ў сэнсе.
 

Anga

New member
Дзякуй, я таксама так разумею. Але дачка сказала, што яны вывучалі ў школе, што ў назоўным склоне можа быць выключна дзейнік. А ў гэтым сказе дзейнік "Рагвалод". Рагвалод быў хто? - кіраўнік.
Больш зразумелым для дзяцей быў бы варыянт: "Рагвалод быў мужным і разумным кіраўніком".
 

jullliya

графический дизайнер
Подскажите, почему "дзве" пишется без мягкого знака, а "ледзьве" с мягким?
Новые правила написания белорусских слов вводят меня в ступор.
 

lakshmi

Well-known member
jullliya, может быть это правило:

Мяккі знак не пішацца:

пасля з, с, ц, дз перад мяккімі зычнымі, калі пры змене формы таго ж слова (або пры замене яго другім словам таго ж кораня) нельга паставіць гэтыя з, с, ц, дз перад цвёрдым зычным:
дзверы –– дзвярэй, Дзвіна, Дзмітрый

Мяккi знак таксама пiшацца:

у слове ледзьве i постфіксе –сьцi: дзесьцi ,якiсьцi;
 

Ришенька

Active member
Девочки, помогите разобраться, пожалуйста. Ребенок в кои-то веки пришел за помощью, а мать не может въехать в тему)))

Адзначце сказы, у якіх ужыты вытворны прыназоўнік:

У пачатку лета раптам здарыліся начныя прымаразкі.
Ва ўсе бакі разбягаліся лясістыя далі.
На працягу ўсей вясны ішлі караткачасовыя дажджы.
А насупраць дома нашай гаспадыні жыла адна вельмі слаўная сям'я.
У параўнанні з мянулай вясно, сёлетняя прыпазнілася.
Нечакана з-за дзвярэй паказалася постаць чалавека.


И как его научить разбираться в этом вопросе?:)
 

Yolia_Sh

универсальная
Ришенька, я не помню, чтоб в школе эта тема вызывала проблемы у меня )) Но все-таки 20 лет прошло.
Не знаю, какие сейчас учебники, но вот парочка страниц, где , на мой взгляд, написано просто и понятно. Наверное, у нас в школе так и было.
https://docbaza.ru/urok/belmova/07/001/153.html
https://docbaza.ru/urok/belmova/07/001/154.html
Проверим, как рекомендуют :)
1. здарыліся у пачатку-по-моему, меняет смысл и к слову трудно поставить вопрос Значит, вытворны.
2. Здесь я немного сомневаюсь, потому что из трех слов сочетание, но это не три невытворныя прыназоуники ))
разбягаліся ва ўсе- нет же смысла, да и вопрос к бокам фиг поставишь.
А с другой стороны-"ва" требует скорее всего следующее " ў". И если заменить предложение без слова "ўсе", то получаем "У бакі разбягаліся лясістыя далі."
И в этом случае это уже вроде как и невытворны прыназоуник з назоуникам побач.
И по ссылке (стр 153) прыназоуник у(ва) дается как один и невытворны.
Склоняюсь к невытворному (85% уверенности :), кроме того, хоть один сказ должен же быть с невытворными прыназоуниками :) )
3. ішлі на працягу -нет смысла, используется только с одним падежом существительного (ссылка Tisia, стр. 11) -вытворны
4. жыла насупраць -нет смысла-вытворны
5. У параўнанні з-нет смысла, трудно поставить вопрос, используется только с одним падежом существительного (ссылка Tisia, стр. 11) -вытворны
6. нечакана-наречие, з-за- вытворны
Вытворнымі з’яўляюцца і прыназоўнікі, якія ўтварыліся
шляхам словаскладання двух ці трох невытворных: з-за, з-над, па-
над, з-пад, па-за, паміж, з-па-над, з-па-за.
по ссылке из сообщения Tysia, стр.11
 
Последнее редактирование:

Ришенька

Active member
Yolia_Sh, спасибо :) у меня в школе белорусский вообще проблем не вызывал, а тут на старости лет капец какой-то))
 

k_ja_ra

Well-known member
Беларуская як такая тут ні пры чым. Вытворныя/невытворныя прыназоўнікі - гэта не вынаходніцтва і не нейкая асаблівасць беларускай мовы. Усё тое ж самае ёсць у рускай. Нават цікава, там яно праблем не выклікае? Тэма сама па сабе складаная, хоць і цалкам сабе прыстойна тлумачыцца ў падручніку. Трэба садзіцца і разбірацца. Іншых шляхоў няма.

Ці проста забіць. :) Што прасцей і не факт, што ў канчатковым выніку няправільней.))))
 
Сверху