Грузия, Батуми, отдых на Черном море

Magda

Well-known member
Юлллса, гор около Батуми совсем рядом как таковых нет. ехать до них прилично надо. дороги не скоростные. очень классный ботсад. сам батуми город контрастов. блеск и нищета.
классный променад вдоль моря.
есть холм с фуникулером.

рядом есть курортный кобулетти с длинным пляжем.
имхо грязновато.
ну и да, колоритно очень.
можно попасть в дожди. они там заливные, могут неделю идти, может наводнение быть.
климат влажные субтропики. не угадаешь.

нужна машина, имхо, чтобы поездить по округе. без нее сложновато. многие путешествуют автостопом. но обычно парой и ли группой.
Ну и в Батуми женщине безопасно, а за пределами.... одной ну стремно. очень.

мы ездили в нацпарк мирталу (недалеко)
и каньон окаце (там классно и даже потрясающе, но часа два и даже больше пилить в одну сторону)
 
Последнее редактирование:

Infinity

Moderator
Команда форума
Админ

Magda

Well-known member
последний раз я была одна, все отлично
в чем стремность
ну ко мне приставали, несколько раз, достаточно настойчиво. после этого я старалась не удаляться от группы.
дело было загородом. мне такое не нравится. не комфортно.

В Батуми, повторюсь, такого нет. Там вполне по-европейски.
 

Age

Well-known member
Infinity, а что там за поселки с отличным морем? что-то я не знаю.
в Уреках, где магнитные пески, на пляже адский ад, занят каждый квадратный сантиметр.
А так везде крупная галька. Ну и Черное море в принципе хорошим можно назвать с натяжкой(((

Юлллса, ехать в Грузию через турагентство - имхо, извращение. только самому.
Сервис - это не про Грузию. Природа, горы, местный колорит - это про Грузию.
 

Infinity

Moderator
Команда форума
Админ

Кия

Active member
ну хз.
хуже Грузии для меня был только крым с плавающими прокладками.
а так - если был в какой Греции, Испании и боже упаси на океане - за морем туда лучше не ехать.
ну только ходить вдоль пляжа.
а так там - ужасные булыжники которые подымает волной и бросает градом на ноги. все очень скользко - не зайти вообще
я брала детей в обе руки - пару раз присели, помочили жопки - и на выход - все купание.
а том что бы лежать в тени ( кстати там нет теней) читать книжку - а они плещутся - речи не было вообще.
но опять же - там есть чего и без моря интересного
если б не Белавия я б вернулась , а так - нет
 

Karkusha

Well-known member
І я б дзеля мора не ехала. Мы былі два гады таму, на аўто-і гэтая вандроўка па Грузіі была вартая таго часу, які пайшоў на дарогу (па тры дні туды-сюды), бо па Грузіі треба ездзіць. А рынак пракатнага аўто быў развіты не вельмі добра.
І, напэўна, мы туды яшчэ вернемся, толькі памяняем аўто на поўны прывад, каб даехаць туды, куда не атрымалася, бо прыгажосць там неверагодная!
Мы былі па маршруце: Казбегі-Тбілісі-Кутаісі-Урекі-Баржомі-Сігнахі-Кварэлі-Казбегі.
Урекі-самая нецікавая частка нашага падарожжа, але паабяцалі дзецям мора, таму выдзелілі гэтыя некалькі дзен на мора. Ну і мы былі у пачатку чэрвеня, таму з натоўпамі не сустрэліся. Тыц-тыц каля пляжа пачаўся роўна напярэдадні нашага ад'езду
 

Sashusya

Active member
Юлллса, я по большей части согласна с
Кия.
В прошлом году ездили в автобусный тур, если рассматриваете такой вариант, могу найти свой отзыв о поездке на др.сайте
Моя коллега ездила в аналогичный со мной тур в августе прошлого года (я была в июле), и она до сих пор мечтает вернуться в Грузию - так ей понравилось...
Так что, кому-то заходит, а кому-то совершенно нет
 

Age

Well-known member
Ну и погода в Грузии вообще бестолковая для пляжного отдыха. Из 2 недель, что мы там были в июле, неделю шли дожди. Затяжные. Один день вообще просидели в номере, выбрались только в магазин короткими перебежками. Влажность дикая, вещи не сохли. Даже в солнечный день сохло только на солнце. В тени не особо.
Ехали с местной жительницей как-то в маршрутке, она сказала, что раньше тут не было никакого курорта, только порт. Местные ездили отдыхать в Абхазию. Потому что там климат лучше и не такая влажность
 
Спасибо огромное всем за советы! Решила пока не ехать. Колорит, горы, - это все классно, но я и море с солнцем очень люблю.
 

Age

Well-known member
Юлллса, кстати, если кто не любит жару - то вполне можно ехать.
купаться можно было и в пасмурную погоду - море достаточно теплое.
я даже один раз сгорела при отсутствии солнца, небо всё в тучах было.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Грузія 2021.
Частка першая. Мора.
Адпачывалі мы ў Чакві. Гэта невялікі пасёлак побач з Батумі, крыху далей за Батанічны сад. Цішыня, спакой, чыстае мора. Пляж да, тым, хто прызвычаіўся да еўрапейскіх пляжаў зь іх сэрвісам, можа і не зайсьці. Але мы ехалі дзеля мора і яно нас не расчаравала.
з вады амаль не вылазілі. Сьпецыяльныя тапкі вырашаюць ўсё))) Мора чыстае, празрыстае, цёплае. Вельмі пашанцавала з надвор’ем, мы прыехалі ўжо пасьля дажджоў і з’ехалі да іх вяртаньня. Усе 6 дзён было сонца і вельмі цёпла. Вільготнасьць высокая, да.
Здаваць пцр ездзілі ў Батумі. Затрымаліся там на дзянёк, каб пагуляць. Для сябе зрабіла вынік, што правільна, што я вырашыла жыць не там. У нашай вёсцы мне было куды камфорней. Магазінчыкі ёсьць, лавачак з фруктамі і гароднінай хапае, цудоўная пекарня. Маршрутка да Батумі каштуе 1 лары.
Пцр тэст трэба здаваць усім непрывітым і старэйшым за 10 год. Клініку магу парэкамендаваць. Усё спакойна, цывільна, да мазгоў ніхто палачкай не дакалупваецца. 70 лары. За вынікам трэба ехаць, на пошту не высылаюць. Але пры выездзе паказваць нічога ня трэба, усё ў электроннай базе.
Батанічны сад мне не зайшоў. Прайшлі яго ад галоўнага ўвахода да выхада з боку Чакаві.
Наведалі крэпасьць Пятра. Віды шыкоўныя.
Таксі таннае. Карысталіся Bolt, аплата з карткі.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Частка другая. Горы.
Якая ж Грузія без гор. Шукалі, куды можна паехаць, калі дзіця дрэнна пераносіць дарогу на машыне. Ну каб не надта далёка ад Батумі і ня вельмі высока і серпантыніста.
Знайшлі. Бакурыані.
Гарналыжны курорт. Яго суседа - Баржомі - ведаюць усе. А вось пра сам Бакурыяні я даведалася выпадкова. Вельмя зялёны рэгіён. Горы і хвойныя лясы. Чысьцюткае паветра. Камфортная тэмпература паветра. Касьмічныя краявіды.
Каб дабрацца карысталіся сервісам gotrip.ge
Выбіраеш машыну і кіроўцу праз сайт, абапіраючыся на водгукі і заяўлены кошт. Нам усё спадабалася. І кіроўцы акуратныя, і машыны чыстыя. І пачакаюць, калі трэба, і па дарозе цікавага пакажуць і раскажуць, калі ты не супраць. Аплата напрыканцы паездкі наяўнымі.
Летам у Бакурыяні не такі двіж, як зімой. Канаткі амаль пустыя. І гэта супер. Ты і горы)
 
Последнее редактирование:

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Частка трэцяя. Горад.
Тбілісі.
Напэўна, толькі лянівы не сказаў, што Тбілісі - прыгожы горад. Усё так. І што самае класнае - вельмі розны. Вось толькі што ты ішоў па абсалютна парыжскаму прасьпекту, а тут раз - і турэцкія матывы і гэтыя балкончыкі, а потым - усё роўна як у Вільні: старыя будынкі, якія вабяць да сябе сваёй гісторыяй...
Карысталіся дастаўкай з рэстаранаў Wolt.com
Вельмі зручна. Ня трэба хадзіць і шукаць той рэстаран, калі стаміўся, заказаў, праз 30-45 хвілін усё даставяць.
Рэстаранаў, насамрэч, у турыстычнай частцы мора. Ня ведаеш, які выбраць. Паўсюль і прыгожа, і амасьферна, і - па водгуках - смачна.
Таксі ізноўжа таннае, метро - яшчэ таньнейшае.
Хачу вярнуцца.
 
Сверху