Лицей БГУ. часть 2

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

GingerBread

Well-known member

zavtra

Well-known member

Катя_Катина

Well-known member
чистое теоретизирование...в классе моего сына (математика) при поступлении в лицей было 10 победителей республики (которые были зачислены без экзаменов)
из 22 человек
остальные 12 были ничем не слабее.
уровень понимаете?
что им контрольная "из сборника". ну, только если начать считать клеточки и отсеивать по принципу красивости оформления.
 

GingerBread

Well-known member
Нет, конечно. Но предложи несколько повышенного уровня задания, и будет недобор.
а зачем? цель общеобразовательных лицеев как раз была в подготовке толковых детей в ВУЗ по профилю, а не набор победителей олимпиад...
 

GingerBread

Well-known member
чистое теоретизирование...в классе моего сына (математика) при поступлении в лицей было 10 победителей республики (которые были зачислены без экзаменов)
из 22 человек
остальные 12 были ничем не слабее.
уровень понимаете?
что им контрольная "из сборника". ну, только если начать считать клеточки и отсеивать по принципу красивости оформления.
вот и посмотрим на контрольные РИКЗ... и на баллы..

и это будет самая честная демонстрация уровня знаний за 9 класс..
 

ermilka

Well-known member
Нет, конечно. Но предложи несколько повышенного уровня задания, и будет недобор.
С чего бы? В лицее БНТУ не все задания соответствуют школьной программе. Недобора не было ни разу. 6 классов набирают каждый год
 

Катя_Катина

Well-known member
и это будет самая честная демонстрация уровня знаний за 9 класс..
контрольные "по сборникам" никогда не были честной демонстрацией чего бы то ни было. ни при поступлении в 5 класс гимназии, ни при написании любых экзаменов.
 

GingerBread

Well-known member
контрольные "по сборникам" никогда не были честной демонстрацией чего бы то ни было. ни при поступлении в 5 класс гимназии, ни при написании любых экзаменов.
так я ж выше написала, посмотрим, что РИКЗ изобразит..

ЦТ ж вон ни разу ни сборник...
 

Катя_Катина

Well-known member
и еще. Лицей БГУ был единственным УО в Беларуси, который проводил такие экзамены, которые отбирали тех, кто хотел, мог и стремился учиться по программе ЛБГУ
и задачу свою эти экзамены выполняли на 100%
 

k_ja_ra

Well-known member
Самае сумнае ў гэтым усім, што цяпер дзяцей паставілі перад выбарам: ці рызыкаваць у лбду і застацца потым ні з чым, ці адразу ісці ў іншыя ліцэі з нармальнымі шанцамі на паступленне. Не хацела б я апынуцца на месцы абітурыентаў гэтага года з такім выбарам. Так, ёсць самаўпэўненыя дзеці (і не факт, што па справе), якія па-любому будуць рызыкаваць, а ёсць выдатныя, але занадта самакрытычныя дзеці, якія сумняюцца ў сабе і сумняюцца, што яны прам такія ўжо зоркі, каб пакараць лбду (таксама не факт, што па справе). І вось гэтыя другія раней маглі смела спрабаваць і месцамі нечакана для сябе выдатна пісаць і паступаць. Цяпер яны нават не паспрабуюць.

Ну і наконт дзясятак. Сама не пісала, вядома ж, але неаднаразова чула, што ў ліцэях так званай 2-й хвалі вельмі строга ставіліся менавіта да афармлення. Не клетачкі ўжо, але, напрыклад, любое дзеянне, падлічанае ў розуме ці на чарнавіку, але дасканала не прапісанае ў чыставіку - мінус балы. Я думаю, што ў тым ліку таму колькасць 10 не была вялікай. Гэта ў лбду было пляваць на афармленне, толькі рашы, ці хаця б пачні і пакажы разумныя крокі.
І бог з імі дзясяткамі. Хай на 8/8 будзе 150 чалавек. Кепска, што няма дыферынцыяцыі. Адпаведна, па 10-15-20 чалавек будуць мець аднолькавыя балы і добра калі руліць будзе дыплом 3-га этапу, а не атэстат.
Карацей, сумна ўсё. Спачуваю сёлетнім 9-класнікам. Я б ужо ў г***о ізашлася, паступай мой дзіцёнак сёлета, шчыра прызнаюся...
 
Последнее редактирование:

ТиЛи

аву забрали:( буду такая!
какая фигня блин

объясните мне про математику
она будет единая??? для всех профилей. И для инф-мат и для экономического
т.е .будет офигенно сложная судя по всему
 

k_ja_ra

Well-known member
Поступать на несколько специальностей нельзя. Эх.
ды якія ўжо некалькі спецыяльнасцей, цяпер і ў 2 ліцэі нельга. Што горш на парадак.

Всего 6% поступили на не приоритетную специальность в прошлом году.
я таксама ўчора глянула такі дзень адчыненых дзвярэй.
Не спрадабалася, як дырэктар гэта агучыла. "Усяго 6%, і таму (таму!!) сёлета на некалькі спецыяльнасцей прыёму не будзе". Ды зусім жа не патаму! ёлкі палкі! А таму, што ўсё з ног на галаву перавярнулі, і экзамены паўсюль адначасова і аднолькавыя зрабілі.
а 6% ці 16 чалавек - гэта зусім нямала насамрэч. Бо з імавернасцю 99,9% гэта фізматінфы. Гэта пад іх, як па мне, і рабілася. Тыя ж матэматыкі і фізікі здаюць аднолькавыя іспыты. Аднолькавыя! А конкурс асобны. 16 чал - гэта амаль клас. 1 клас з 4-х. Хіба мала? Чаму ж гэта няўдалы досвед?
Хаця што ўжо цяпер...
 

Катя_Катина

Well-known member
объясните мне про математику
она будет единая??? для всех профилей. И для инф-мат и для экономического
вопросов больше, чем ответов...
у меня две мысли в голове:
1. какой ужас творится
2. какое счастье, что мои дети отучились и нас это уже никак не касается
 

GingerBread

Well-known member
ды якія ўжо некалькі спецыяльнасцей, цяпер і ў 2 ліцэі нельга. Што горш на парадак.


я таксама ўчора глянула такі дзень адчыненых дзвярэй.
Не спрадабалася, як дырэктар гэта агучыла. "Усяго 6%, і таму (таму!!) сёлета на некалькі спецыяльнасцей прыёму не будзе". Ды зусім жа не патаму! ёлкі палкі! А таму, што ўсё з ног на галаву перавярнулі, і экзамены паўсюль адначасова і аднолькавыя зрабілі.
а 6% ці 16 чалавек - гэта зусім нямала насамрэч. Бо з імавернасцю 99,9% гэта фізматінфы. Гэта пад іх, як па мне, і рабілася. Тыя ж матэматыкі і фізікі здаюць аднолькавыя іспыты. Аднолькавыя! А конкурс асобны. 16 чал - гэта амаль клас. 1 клас з 4-х. Хіба мала? Чаму ж гэта няўдалы досвед?
Хаця што ўжо цяпер...
а колькі ўвогуле фізматаў будуць набіраць?
 

ma

Active member
вопросов больше, чем ответов...
у меня две мысли в голове:
1. какой ужас творится
2. какое счастье, что мои дети отучились и нас это уже никак не касается
капец капецкий
и так жалко всех, и детишек, и родителей, и учителей
 

zavtra

Well-known member
Самае сумнае ў гэтым усім, што цяпер дзяцей паставілі перад выбарам: ці рызыкаваць у лбду і застацца потым ні з чым, ці адразу ісці ў іншыя ліцэі з нармальнымі шанцамі на паступленне. Не хацела б я апынуцца на месцы абітурыентаў гэтага года з такім выбарам. Так, ёсць самаўпэўненыя дзеці (і не факт, што па справе), якія па-любому будуць рызыкаваць, а ёсць выдатныя, але занадта самакрытычныя дзеці, якія сумняюцца ў сабе і сумняюцца, што яны прам такія ўжо зоркі, каб пакараць лбду (таксама не факт, што па справе). І вось гэтыя другія раней маглі смела спрабаваць і месцамі нечакана для сябе выдатна пісаць і паступаць. Цяпер яны нават не паспрабуюць.

Ну і наконт дзясятак. Сама не пісала, вядома ж, але неаднаразова чула, што ў ліцэях так званай 2-й хвалі вельмі строга ставіліся менавіта да афармлення. Не клетачкі ўжо, але, напрыклад, любое дзеянне, падлічанае ў розуме ці на чарнавіку, але дасканала не прапісанае ў чыставіку - мінус балы. Я думаю, што ў тым ліку таму колькасць 10 не была вялікай. Гэта ў лбду было пляваць на афармленне, толькі рашы, ці хаця б пачні і пакажы разумныя кр
Я не считаю это сумным. Это нормально. Реально оценивай свои шансы и сдавай экзамены. Отсеивает случайных людей.
 

zavtra

Well-known member
какая фигня блин

объясните мне про математику
она будет единая??? для всех профилей. И для инф-мат и для экономического
т.е .будет офигенно сложная судя по всему
Да, не факт, что сложная.
Тут наоборот, страдают, что сильно лёгкая будет.
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху