Лицей БГУ. часть 2

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

k_ja_ra

Well-known member
Нет, все не так просто. Гимназия давит, чтобы документы подавали как можно быстрее. Профили ходовые быстро заполняются, мест немного. Конечно, в хороших учениках потребность есть, но вопросов много.
нават калі апусціць той момант, што гімназія сабе не вораг і зацікаўлена ў добрых дзецях сама (ну... калі там яшчэ засталася хоць кропля здаровага сэнсу ў гэтай гімназіі), то ёсць нарматыўка, згодна з якой:
а) докі ў 10-ы кл. прымаюцца ў гімназіі ад былых навучэнцаў да 10.08
б) былых навучэнцаў гімназія абавязана прыняць. Любых.
Так што да 10.08 ужо дакладна можна дыхаць вольна. На выпадак жа пагроз, што мы не дадзім месца у класе з патрэбным профілем ёсць опцыя "званок у аддзел адукацыі". Але гэта крайнія выпадкі, я ўпэўнена. Яшчэ не чула, каб кагосьці не ўзялі. Тым больш з ліку тых, хто здольны паступаць у ліцэй.

Адзінае, што з варыянтам "дадатковы прыём у ліцэі на свабодныя месцы", якія адбываецца акурат у сярэдзіне жніўня - пралёт.
Гэта ж як прыдумаць трэба было гэтым пачварам: прыём на дадатковы набор супадае па тэрмінах з прыёмам у гімназіі. То бок зноў ты маеш выбіраць: ці спрабаваць у дадатковы набор і тады губляеш гімназію ўвогуле, ці застаешся ў гімназіі і тады ніякіх табе дадатковых набораў, нават гіпатэтычных. Усё прадумалі, с**і.

95...Заява падаецца асобай (законным прадстаўніком непаўналетняй асобы):
...
-у перыяд з 12 чэрвеня па 15 чэрвеня года прыёму пры прыёме ў X клас ліцэяў, устаноў вышэйшай адукацыі;
-у перыяд з 12 чэрвеня па 10 жніўня года прыёму ў X клас гімназій, гімназій-інтэрнатаў для прадаўжэння атрымання адукацыі на III ступені агульнай сярэдняй адукацыі ў гэтых гімназіях, гімназіях-інтэрнатах;
-у перыяд з 11 па 17 жнiўня пры прыёме на свабодныя месцы ў X класы гiмназiй, гiмназiй-iнтэрнатаў, X клас гiмназiй - каледжаў мастацтваў, дадатковым прыёме ў X класы ліцэяў, устаноў вышэйшай адукацыі
 

NatZav

New member
Здравствуйте. Может быть у кого-нибудь есть контакты хорошего репетитора по англ языку. Хотелось бы школьную программу немного систематизировать и выйти на хороший уровень знаний грамматики и разговорного англ.
 

koreyka1

New member
не могли бы вы мне подсказать , что изменилось в правилах приёма ? а то я не разобралась
 

GingerBread

Well-known member
не могли бы вы мне подсказать , что изменилось в правилах приёма ? а то я не разобралась
1. Экзамены одновременно во все лицеи.
2. Экзамены составляет РИКС и они будут одинаковые.
 

koreyka1

New member
получается теперь если подать доки в лбгу и не поступить , то больше никуда не успеешь?
нават калі апусціць той момант, што гімназія сабе не вораг і зацікаўлена ў добрых дзецях сама (ну... калі там яшчэ засталася хоць кропля здаровага сэнсу ў гэтай гімназіі), то ёсць нарматыўка, згодна з якой:
а) докі ў 10-ы кл. прымаюцца ў гімназіі ад былых навучэнцаў да 10.08
б) былых навучэнцаў гімназія абавязана прыняць. Любых.
Так што да 10.08 ужо дакладна можна дыхаць вольна. На выпадак жа пагроз, што мы не дадзім месца у класе з патрэбным профілем ёсць опцыя "званок у аддзел адукацыі". Але гэта крайнія выпадкі, я ўпэўнена. Яшчэ не чула, каб кагосьці не ўзялі. Тым больш з ліку тых, хто здольны паступаць у ліцэй.

Адзінае, што з варыянтам "дадатковы прыём у ліцэі на свабодныя месцы", якія адбываецца акурат у сярэдзіне жніўня - пралёт.
Гэта ж як прыдумаць трэба было гэтым пачварам: прыём на дадатковы набор супадае па тэрмінах з прыёмам у гімназіі. То бок зноў ты маеш выбіраць: ці спрабаваць у дадатковы набор і тады губляеш гімназію ўвогуле, ці застаешся ў гімназіі і тады ніякіх табе дадатковых набораў, нават гіпатэтычных. Усё прадумалі, с**і.
 

k_ja_ra

Well-known member
получается теперь если подать доки в лбгу и не поступить , то больше никуда не успеешь?
не зусім так. Паспяваеце. Але ў іншых ліцэях не факт, што будуць вольныя месцы ў жніўні. Асабліва ў Мінску.
І ў каледжы паспяваеце. Але калі вы скончылі 9 класаў у гімназіі, тэарэтычна могуць ўзнікнуць праблемы з вяртаннем туды, калі вы вырашыце ісці ў каледж ці на данабор у ліцэі і ўсё ж не паступіце. Бо дакументы ў гімназію трэба да 10.08 аднесці. У выпадку каледжа і данабора вы не паспееце гэта зрабіць. У каледжы залічэнне па 10.08 - зараз вось глянула.
Адчуванне, што спецыяльна так усё з тэрмінамі прыдумалі, каб паменшыць дзецям магчымасцей і варыянтаў. Ад вялікай любві да дзяцей, няйначай.
 

evva

Active member
какой ужас, я училась в обычной школе , значит если не поступлю , то смогу подать доки в другой колледж
?
Вы может путаете, есть ещё колледж БГУСсылка, лицей - это как гимназия (школа), общее среднее образование, в колледжах - специальное среднее. Там другие сроки и условия приёма.
 

koreyka1

New member
Вы может путаете, есть ещё колледж БГУСсылка, лицей - это как гимназия (школа), общее среднее образование, в колледжах - специальное среднее. Там другие сроки и условия
да , я поняла спасибо
 

koreyka1

New member
добрый день , что касается документов , их в марте обязательно в сам лицей нести ? и на сайте регистрироваться ?
 

Катя_Катина

Well-known member
что касается документов , их в марте обязательно в сам лицей нести ?
в лицей несете документы только после успешной сдачи экзаменов и получения приглашения в ЛК

и на сайте регистрироваться ?
обязательно
 

k_ja_ra

Well-known member
Зачем в марте на сайте регистрироваться?
раней у сакавіку (і красавіку таксама) трэба было рэгістравацца, каб удзельнічаць ва ўступнай кампаніі.
Што і як будзе сёлета - нікому пакуль невядома. Магчыма электронная рэгістрацыя будзе ўвогуле без патрэбы, бо для паступлення ўсё роўна трэба будзе падаваць вочна арыгіналы докаў, дый вынікі экзаменаў цяпер проста ў электронным выглядзе ў асабістым кабінеце наўрад ці пракацяць. Іх жа можна будзе прад'яўляць і ў іншыя ліцэі нібыта? Значыць, яны маюць быць на нейкім папяровым носьбіце. Ці ў нейкай агульнай для ўсіх электроннай сістэме. Іначай як іх прад'явіць для паступлення (хай тэарэтычнага) у іншым месцы?
Людзі столькі год гэта ўсё стваралі - электр.падачу докаў, прадстаўленне вынікаў экзаменаў у выглядзе рэйтынга, дэманстрацыю напісаных работ у асабістым кабінеце, электр.падачу апеляцый, сістэму залічэння, калі паступленне было на некалькі профіляў - і ўсё гэта дзеля таго, каб зноў прыйшлі мякка кажучы сланы і ўсё зламалі. Зла не хапае...
 

koreyka1

New member
в лицей несете документы только после успешной сдачи экзаменов и получения приглашения в ЛК


обязательно
тоесть , я правильно поняла ? нужно зарегистрироваться , там скажут куда и во сколько прийти , я сдаю экзамены , и если пройду тогда нести документы?
 

ТиЛи

аву забрали:( буду такая!
В этом году будут новые вводные
И пример предыдущих-- не вариант. Надо ждать информации
 

k_ja_ra

Well-known member
тоесть , я правильно поняла ? нужно зарегистрироваться , там скажут куда и во сколько прийти , я сдаю экзамены , и если пройду тогда нести документы?
@koreyka1, падчас вясенніх канікул, у канцы сакавіка ліцэй праводзіць дзень адчыненых дзвярэй. Вельмі раю яго паглядзець (хутчэй за ўсё будзе зноў анлайн і будзе запіс). Там усё раскажуць падрабязна што і як рабіць, і новыя ўмовы прыёму раскажуць таксама. Усё тое, што было раней, да гэтага года, уже неактуальна, на жаль.
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху