Областной роддом

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

Jewel

Active member
Liala, я лежала в 2-х местной с душем, санузлом
на 3-м этаже вроде есть палаты блочные, т.е. две одноместные палаты с санузлом/душем
 

Anzhi

Она идет по жизни смеясь!
Когда я в феврале рожала, то там было по-моему немного народа совсем. Во многих палатах не платных видела по 1-2 человека. В санузле, относящемся к моей платной палате был ремонт, ходила в общий - ни разу в очереди ни в душ, ни в туалет не стояла.
 

понка

New member
Я рожала в областном 2 года назад, делали экстренное кесарево. Но вообще только позитив остался после этого роддома. Персонал был очень внимателен, за всеми ухаживали, как за детками(в послеоперационной палате). На следующий день после кесарева очень просила перевести в обычную палату, чтоб быть со своей крошкой и мня перевели. В ообщем все было хорошо, поэтому удивлена отрицательными отзывами. Скоро еду а вторым, очень хочу опять в областной, правда, рожать сама собираюсь, поэтому не знаю, согласятся ли там подписать мою обменку.
 

анастассия

...любимая мамочка...
платные палаты и палаты "по прописке"

насколько я понимаю,там нет такого понятия-платная палата...просто кому как повезет...я ошибаюсь???

я,когда рожала по прописке,лежала в одноместной
 

Liala

Active member
анастассия, есть....те кто идет из платных услуг стараются класть в одно-двух местные палаты (которые со своими душем-туалетом), думаю если вдруг там место есть свободное, то туда положат и тех кто по прописке, бывают же дни затишья, когда рожениц мало :) Не будут же палату держать пустой...типа "а может родит кто то из контрактниц". Но приоритет на эти палаты у платниц.
Говорят где то до 2007 года в хорошие палаты легко попасть было, наплыв рожениц был меньше, сейчас практически не возможно.
Рассказывали что в 4-х местных палатах по одному человеку лежало, ну не было народа :)

p.s. вы не бокс-аквариум одноместной палатой называете, туда легко попасть? :)


Anzhi, вот что было странно очереди там действительно никогда не было :) Но внешний вииид....особенно после кесарева весело было равновесие над унитазом держать :)))
 

Liala

Active member
анастассия, ой, про обсервацию я вообще не знаю :) Я на третьем этаже лежала, оттуда и описание. Там в детском отделении есть одноместные боксы (2 на 2 метра), между собой разделены стеклом, которое можно шторкой закрыть, я про них говорила :)
 

BasikTN

Active member
анастассия, есть....те кто идет из платных услуг стараются класть в одно-двух местные палаты (которые со своими душем-туалетом), думаю если вдруг там место есть свободное, то туда положат и тех кто по прописке, бывают же дни затишья, когда рожениц мало Не будут же палату держать пустой...типа "а может родит кто то из контрактниц". Но приоритет на эти палаты у платниц.
Это совершенно верно.

И что ещё хорошо,так это то что простые палаты на 4 человека,не так как в других роддомах в палате по 7-8 человек+детки у каждой-целая коммуналка!!!
А боксы со стеклянными стенами хороши тем,что ты вроде и один,но в тот же момент можешь выйти из палаты,открыв шторки,что бы соседка присмотрела.Единственный минус-летом там очень жарко-солнце целый день в окнах.
А в одноместных палатах выйти не очень получается.
 

Liala

Active member
BasikTN, ну это смотря какие соседки...у меня была палата на троих....палата огромная, подозреваю, что когда дети с мамами не лежали там человек 7 было :))) Соседки были просто ужас...две бабищи лет сорока (бабищи не всмысле возраста, а всмысле менталитета и образования). Обе из области, одна алкашка, я ее еще в патологии видела....все рассказывала где и как бухала, вторая вроде тихая....когда не спит....храпела как трактор, девочки не вру...я лежала в первой палате (которая на против кухни), её храп было слышно на посту (который в центре коридора), при закрытой двери палаты. Я практически ночью не спала....только начинаешь засыпать и тут такое.
Роддом я вспоминаю с ужасом, конкретно из-за бытовых условий. Бригада с которой я рожала была просто супер, медсестрички в палате где я после кесарева лежала чудо какие милые. В послеродовом отделении мне было главное что бы меня не трогали, пришли меня осмотрели, ребенка осмотрели-обработали и досвидос....
Но туалеты и соседки вспоминаются с ужасом. На пятые сутки (кесарево на 6-7 сутви выписывают) гинеколог поддался уговорам меня выписать + закатила конкретную истерику не знаю кому, с мужем по телефону разговаривала, женщина в белом халате подошла спросить в чем дело, после этого меня быстренько сводили на УЗИ и выписали. Может если бы я 10 дней в патологии (7 человек в палате) перед этим не лежала, то воспринималось бы все легче.
Я вообще до этого в больницах ни разу не была, а тут 2 недели....


о вспомнила еще прикол был...10 часов вечера. Залетает медсестра и говорит что мне с малой срочно на УЗИ мозга....Состояние у меня никакое было....вечером и срочно...ну что то вообще все плохо.

Оказалось что педиатр которая днем всех осматривала забыла листик с назначениями оставить и позвонила из дома в пол-десятого сказать кому что сделать надо....И не УЗИ головного мозга у нас было, а УЗИ суставов с подозрением на дисплазию. Но всяких гадостей передумать я успела.
 

BasikTN

Active member
ну это смотря какие соседки...
Да,с этим я не спорю.Контингент ведь у нас такой-весь минский район,а он огромный и женщины там разные есть(бывало что приезжают рожать после выпитых двух бутылок водки и ещё 2 с собой прихватила,что б отметить).
Но платно вы с этим можете не столкнуться.
палата огромная, подозреваю, что когда дети с мамами не лежали там человек 7 было
Ошибаетесь,так не делают-ведь палаты расчитаны на совместное пребывание и на 1-2е сутки детей отдают маме в палату.
10 часов вечера.
А вот здесь вам повезло,что вовремя вспомнили,т.к. УЗИ делает врач из детской реанимации и работает она сутки ч/з двое,даже может и реже.И делает только тогда,когда освободится с отделения,а если там тяжёлые дети,могли бы пригласить Вас и того позже.
Ну от этого я тож плевалась...а за стеной по пол дня делали ремонт в душевых,сами понимаете каково.
 

Liala

Active member
Ошибаетесь,так не делают-ведь палаты расчитаны на совместное пребывание и на 1-2е сутки детей отдают маме в палату
но роддом то открылся в 1980 году. Сомневаюсь что он был с самого начала такой продвинутый, что дети с мамами были постоянно. А такое пространство и на троих без детей...расточительно как то :)))

А вот здесь вам повезло,что вовремя вспомнили,т.к. УЗИ делает врач из детской реанимации и работает она сутки ч/з двое,даже может и реже
нет в такое время пригласили именно потому что педиатр забыла бумажку с указаниями оставить...так медсестра сказала, которая нас вела на УЗИ.
Но прибегать в 10 вечера с криками "срочно, на УЗИ головного мозга", так и поседеть можно.... :)))



BasikTN, так а там на третьем этаже ремонт сделали...а то в патологии так все в туалете/души цивильненько было, а в послеродовом жуть.


После пребывания в роддоме мужу сказала что за вторым ребенком мы не пойдем, пока он не найдет кого нибудь кто может обеспечить нормальные условия...и мне все равно сколько это обойдется :))) На такое я больше морально не готова :)
 

Журка

чик-чирик
обещанная прямая линия :)
Пётр Масько: Нараджэнне дзіцяці — не толькі радасць для бацькоў, а і вялікае выпрабаванне…
Бадай, ніхто з матуль не стане аспрэчваць, што з’яўленне на свет дзіцяці для яе — сапраўдны Божы дар. Але перш чым нарадзіць немаўля, давядзецца столькі ўсяго перажыць і столькі ўсяго даведацца! У апошні час крыніцай такіх каштоўных ведаў з’яўляюцца ўжо не толькі парады старэйшых, больш вопытных жанчын, а і рэкамендацыі медыцынскіх работнікаў, СМІ. Цяпер такія парады можна атрымаць нават па электроннай пошце.
Шмат цікавай інфармацыі прыходзіць адрасатам і ад дзяжурных спецыялістаў віртуальнай жаночай кансультацыі ДУ “Мінскі абласны радзільны дом”. Галоўны ўрач гэтай установы Пётр Масько лічыць, што такая “віртуальная памочніца” канкрэтна дапамагае іх пацыенткам, якім ужо неабавязкова ехаць за дзесяткі кіламетраў, чакаць у чэргах і хадзіць па кабінетах. Урэшце, гэта зручна і медперсаналу абласнога раддома, які працуе ў даволі напружаным рэжыме, — трыццаць год назад меркавалася, што тут штогод будуць прымаць 2,5 тысячы родаў, сёння ж гэтая лічба вырасла амаль удвая. І ўсё ж, нягледзячы на перагрузкі, гэтая медыцынская ўстанова мае статус бальніцы, добразычлівай і да дзіцяці, і да парадзіхі.
Людзі, якія тут працуюць, імкнуцца ісці ў нагу з часам, павышаць свой прафесійны ўзровень. Не выпадкова больш чатырох соцень медыцынскіх работнікаў з розных куткоў рэспублікі павышаюць узровень сваёй кваліфікацыі менавіта на базе гэтай медыцынскай установы. Галоўны ўрач Мінскага абласнога раддома Пётр Масько — не толькі высакакласны прафесіянал, а і цікавы субяседнік. Не так даўно ён завітаў у рэдакцыю “Мінскай праўды” і правёў “прамую лінію” з нашымі чытачамі. Спадзяёмся, што пытанні, якія абмяркоўваліся ў час тэлефоннай размовы, зацікавяць многіх.


— Пётр Леанідавіч, падкажыце, калі ласка, якія абследаванні трэба прайсці будучым бацькам, каб нарадзіць здаровае дзіця?
— Стан здароўя бацькоў, безумоўна, уплывае і на працэс цяжарнасці, і на стан здароўя немаўляці.
У першую чаргу трэба наведаць тэрапеўта, праверыць артэрыяльны ціск, здаць аналізы мачы і крыві, каб выключыць хранічныя захворванні — гіпертэнзію, анемію альбо хваробы нырак. Зрабіце флюараграфію. Не забудзьце і пра электракардыяграму: у перыяд цяжарнасці вялікая нагрузка прыпадае на сэрца. Абавязкова наведайце стаматолага. Зубы павінны быць у парадку, каб будучаму дзіцяці вы не перадалі інфекцыю з хворых зубоў. Варта пераканацца ў оталарынголага, што ў вас здаровыя вушы, горла, нос. Эндакрынолаг няхай праверыць стан шчытападобнай залозы. Магчыма, трэба будзе здаць аналіз крыві на гармоны. Майце на ўвазе, што праблему дэфіцыту ёду, якая ёсць у 25—40% цяжарных, можна вырашыць. Для гэтага трэба прымаць 150 мкг ёдыстага калію ў час планавання і 200 мкг — у час цяжарнасці. Гэта засцеражэ ад ёдадэфіцыту і будучую маці, і дзіця.
Калі жанчыне ўжо больш як 35 год, варта пракансультавацца з урачом-генетыкам. У яго можаце атрымаць і цікавую інфармацыю пра пол дзіцяці.
Калі ў вас ёсць хранічныя захворванні, неабходна пагаварыць і з вузкім спецыялістам пра стан вашага здароўя. Майце на ўвазе, што не варта планаваць цяжарнасць у перыяд абвастрэння хваробы. Любыя медпрэпараты трэба прымаць пад кантролем урача — многія лекі супрацьпаказаны цяжарным жанчынам.
І, канешне ж, самым галоўным вашым доктарам у гэты перыяд будзе гінеколаг. Трэба будзе прайсці аналізы. Гэта комплекс аналізаў на ТОRСН-інфекцыю. Майце на ўвазе, што наяўнасць такіх захворванняў, як краснуха, герпес, токсаплазмоз, цытамегалавірус і хламідыі, вельмі небяспечная ў час цяжарнасці, асабліва на ранніх тэрмінах. Трэба абследавацца і на інфекцыі, якія перадаюцца палавым шляхам (сіфіліс, ганарэя, трыхаманоз, хламідыёз і інш.) у скурвендыспансеры. Пры выяўленні паталогіі — пралячыцца.
Трэба здаць аналіз крыві на групу крыві і рэзус-фактар (для мужа і жонкі), агульны клінічны аналіз крыві з пальца (гемаглабін, эрытрацыты, трамбацыты і г.д.), аналіз крыві на ВІЧ (для бацькі і маці), агульны аналіз мачы. Зрабіце ультрагукавое даследаванне органаў малога таза. Мужчына павінен зрабіць аналіз спермы і спермаграму.

— Хацелася б даведацца, як уплывае рэзус-фактар на працэс цяжарнасці?
— Рэзус-фактар — гэта сістэма антыгенаў крыві чалавека. Ён маецца ў эрытрацытах, у меншай ступені — трамбацытах і лейкацытах. Менавіта ў эрытрацытах знаходзіцца антыген Д. Пры яго наяўнасці кроў чалавека — рэзус-станоўчая, калі яго няма — рэзус-адмоўная. Калі ў жанчыны рэзус-фактар станоўчы, а ў мужчыны адмоўны, турбавацца не варта. А калі ў будучай мамы ён адмоўны, а ў таты станоўчы — падстава для трывогі ёсць: у час цяжарнасці ў жанчыны ўзнікае так званы рэзус-канфлікт, у выніку якога высокая верагоднасць выкідышу. Калі ў мамы з адмоўным рэзус-фактарам народзіцца немаўля са станоўчым рэзусам, узнікае рызыка імунных ускладненняў: развіццё гемалітычнай хваробы нованароджаных, асноўнымі сімптомамі якой з’яўляюцца анемія, жаўтуха, ацёкі, у цяжкіх выпадках — энцэфалапатыя. Каб папярэдзіць гэтае захворванне, будучай маме ўводзяць антырэзус-гама-глабулін. Абавязковы аналіз і на групу крыві, які таксама кантралюе ўрач. Калі групы крыві ў партнёраў розныя, можа быць і тут несумяшчальнасць. Аналіз на групавыя антыцелы, як і аналіз на антыцелы да рэзус-фактара, праводзяць адзін раз у месяц, пачынаючы з 8-га тыдня цяжарнасці.
— Раскажыце, калі ласка, каму паказана кесарава сячэнне і якая тут ёсць рызыка?
— Рызыка для жыцця і здароўя жанчыны пры правядзенні кесарава сячэння ў 12 разоў вышэйшая, чым пры звычайных родах. А таму для кесарава сячэння існуюць строгія паказанні. Сярод абсалютных паказанняў — ускладненні цяжарнасці і родаў, небяспечныя для жыцця цяжарнай і дзіцяці: вельмі вузкі таз жанчыны, нясвоечасовая адслойка плацэнты, пагражаючы разрыў маткі і г.д. Пры адносных паказаннях гэта анамаліі родавай дзейнасці, парокі развіцця маткі, унутрывантробная гіпаксія плода, дзе супрацьпаказана кансерватыўнае лячэнне.
Супрацьпаказана кесарава сячэнне пры ўнутрывантробнай гібелі плода, пры вялікай яго неданошанасці, пры тэрмінальным стане і вострых інфекцыйных захворваннях жанчыны.
— Падкажыце, як правільна харчавацца цяжарнай, каб і лішняй вагі не набраць, і здаровае дзіця нарадзіць?
— Неабходна, каб харчаванне будучай маці было збалансаванае і — ў залежнасці ад тэрміну цяжарнасці, вагі цела, энергазатрат і г.д. — дыферэнцыраванае. Жанчына павінна атрымліваць з ежай 2.500 кілакалорый у суткі, а ў канцы цяжарнасці — 2.800—2.900. За ўвесь тэрмін выношвання дзіцяці жанчына набірае 9—12 кілаграмаў. Адпаведна ў першыя тры месяцы (трыместр) — 1—1,5 кг, другі трыместр — 3—4 кг, трэці — 6—8 кілаграмаў. У другім трыместры трэба ўжываць прадукты, якія ўтрымліваюць шмат кальцыю, фосфару і вітаміну В12 (свежую агародніну, яйкі, малако, тварог, сыр, белую рыбу, дрожджы, ягады і садавіну). У апошнія тры месяцы цяжарнасці — у сувязі з хуткім ростам клетак мозга дзіцяці — трэба ўжываць прадукты, якія ўтрымліваюць поліненасычаныя тлустыя кіслоты (арэхі, зярняты з іх). У першай палове цяжарнасці жанчыне трэба выпіваць 2—2,5 літра вадкасці, з 20 па 22-гі тыдзень цяжарнасці — да 1,5 літра ў суткі (з улікам першых страў, садавіны і агародніны). Неабходна скараціць колькасць солі да 5 г у суткі. Для штодзённага рацыёну рэкамендуюцца малочныя і кісламалочныя прадукты (ёгурты, кефір — 1—2 шклянкі ў суткі, а замест чорнага чаю і кавы — шклянка свежавыціснутага соку з агародніны альбо садавіны).

— Хачу карміць дзіця грудзьмі як мага даўжэй. Падкажыце, што патрэбна для таго, каб грудное кармленне было працяглым?
— Па-першае, трэба пачаць яго адразу пасля нараджэння немаўляці і карміць дзіця па яго патрабаванню. Пажадана, каб да шасці месяцаў грудное малако было адзінай ежай дзіцяці. (Не варта прывучаць яго да сосак і пустышак!). А праз паўгода паступова ўводзьце дадатковае харчаванне — перад кожным кармленнем давайце груднічку маміна малако.
Спецыялісты рэкамендуюць грудное кармленне да года і болей (эксперты Сусветнай арганізацыі аховы здароўя — да 2-х год).

— Цікава ваша меркаванне: калі маладая мама курыць, як гэта можа паўплываць на здароўе дзіцяці?
— Напачатку хочацца прыгадаць сумную статыстыку: паводле даных Сусветнай арганізацыі аховы здароўя, Беларусь займае 6-е месца ў спісе самых актыўных курцоў свету. Кураць звыш 40% беларусаў, з іх больш за 20% — жанчыны. Сярод цяжарных гэтая лічба складае ажно 40%.
Калі маладая мама курыць, яна павінна ведаць, што нікацін скарачае аб’ём груднога малака. У малацэ такой мамы паніжаецца і канцэнтрацыя вітамінаў, мінеральных рэчываў. Груднічкі, як правіла, неспакойныя, меней спяць і горш набіраюць вагу. У іх часта баліць жывоцік. У такіх дзетак у два разы часцей развіваецца пнеўманія, бранхіт, узнікае сіндром раптоўнай смерці.
У такіх мам дзеці нараджаюцца з малой вагой (гэта адна з прычын і заўчасных родаў). Курэнне будучай маці, у тым ліку і пасіўнае, безумоўна, вельмі небяспечнае для здароўя дзіцяці.
— Пётр Леанідавіч, ці дазваляецца ў вашым раддоме прысутнічаць пры родах будучаму бацьку дзіцяці?
— Так званыя партнёрскія роды — гэта сур’ёзнае выпрабаванне для бацькоў. Такі падыход альбо ўмацоўвае сямейныя ўзаемаадносіны, альбо іх пагаршае. Мы даволі цвяроза ставімся да гэтай практыкі, настойліва прапаноўваем, каб сям’я, якая жадае, каб роды былі партнёрскімі, абавязкова прайшла ў нас сумесную падрыхтоўку. А гэта значыць, што муж, які хоча прысутнічаць пры родах жонкі, разам з ёю павінен хадзіць на падрыхтоўчыя курсы. Часта ў працэсе гэтай падрыхтоўкі муж адмаўляецца ад такой ідэі. І жанчына, бывае, прыходзіць да высновы, што калі ёй і патрэбны партнёрскія роды, дык не з мужам, а з маці, сястрой альбо медыцынскай даверанай асобай. Тут ёсць і этычны момант. Калі ўлічыць, што мы працуем ва ўмовах пастаяннай перагрузкі, вельмі рэдка бывае, каб у дародавай палаце жанчына знаходзілася адна. Уявіце: ваш муж дапамагае вам, а поруч ляжыць другая жанчына… Дарэчы, тым, хто ходзіць на падрыхтоўчыя курсы, мы паказваем і практыкаванні лячэбнай фізкультуры для цяжарных, бо роды — гэта ў першую чаргу цяжкі фізічны працэс. Важна падрыхтавацца да іх псіхалагічна. З нашымі цяжарнымі жанчынамі працуюць кваліфікаваныя псіхолагі, якія вучаць не баяцца родаў, а дапамагаць сабе, рацыянальна ацэньваючы сітуацыю.
У цэлым жа мы вельмі станоўча ставімся да тых, хто гатовы раздзяліць са сваёй “паловай” не толькі радасць, а і выпрабаванні…
 

Вложения

  • 32b.jpg
    32b.jpg
    271.7 KB · Просмотры: 30

Журка

чик-чирик
не я писала :) я на белорусском тоже не могу. но можно просмотреть хотя бы вопросы, если что интересует - почитать :)
 

Пациентка

New member
У цэлым жа мы вельмі станоўча ставімся да тых, хто гатовы раздзяліць са сваёй “паловай” не толькі радасць, а і выпрабаванні…

Че-то нестыковочка получается... Или главврач не в курсе, что творится в действительности? Моего мужа так и не пустили, несмотря на все бумажки, что мы собирали, курсы... Несмотря на то, что с 0.00 по 6.00 я рожала одна на отделение. Несколько раз умоляла пустить его, и когда уже в родзал шла, говорю, дайте хоть взглянуть ему, как ЕГО РЕБЕНОК на свет появляется! НЕТ И ВСЕ!
Помню, как в схватках плакала и вытирала своим домашним полотенцем кровь вокруг кровати (ну не могла я удержать этот подклад между ног!), а они еще язвят:"А ты еще мужа сюда хотела, чтобы он все это видел?"
 

BasikTN

Active member
А такое пространство и на троих без детей...расточительно как то
По СанПину стараются соблюдать соотношение кол-ва коек и метраж палаты(в патологии и послеродовом разные нормы).
потому что педиатр забыла бумажку с указаниями оставить...
Неееее,педиатр это один вопрос,а я говорю о том как могло быть вообще,что не вспомни они вовремя-на УЗИ то могли и вообще не попасть и поехали бы домой не обследованные(УЗИст бы то с ночной смены ушла)...попробуйте подойти к проблеме с этой стороны.
на третьем этаже ремонт сделали...
Да вроде собирались делать душевые кабины,т.е делали когда я там лежала(осень 2007)
 

Журка

чик-чирик
Че-то нестыковочка получается... Или главврач не в курсе, что творится в действительности? Моего мужа так и не пустили, несмотря на все бумажки, что мы собирали, курсы... Несмотря на то, что с 0.00 по 6.00 я рожала одна на отделение. Несколько раз умоляла пустить его, и когда уже в родзал шла, говорю, дайте хоть взглянуть ему, как ЕГО РЕБЕНОК на свет появляется! НЕТ И ВСЕ!
Помню, как в схватках плакала и вытирала своим домашним полотенцем кровь вокруг кровати (ну не могла я удержать этот подклад между ног!), а они еще язвят:"А ты еще мужа сюда хотела, чтобы он все это видел?"

главврач - душка:prankster: а смены всякие бывают.
наверное, какрантин был... надо было жалобу писать! не устно высказываться, а писать именно. им потом разбираться же надо по письменнойц жалобе. хоть не накажут, так кровь подпортят:tomato:
 

понка

New member
BasikTN, может вы в курсе, как у Вас относятся к естественным родам после кесарева. У меня первое было экстренное кесарево, а сейчас нет никаких противопоказаний к ЕР. Дадут ли мнетакую возможность родить самой?
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху