Общеобразовательные лицеи Беларуси - часть 2

k_ja_ra

Well-known member
2+1(у сб дадаткова) iнф
гэта вельмі крута. 2 пары інфы ў сетцы - гэта супер. У вас і так гадзін болей, чым належыць на профіль (усяго ж 4 мае быць, а ў вас 2+3=5). Таму ўжо на фізіку і не дзіва што няма чаго даваць. Будзеце ў 100 балах вучыць. Не бяда, па мне. Усё адно гэта адбываецца ў бальшыні выпадкаў, што 2 гадзінамі, што з 4-ма. )))

выдатна!
 

МОлька

Well-known member
Ну субботняя пара информатики это как бы факультатив. Он "паза сеткай". Но в целом да, это хорошо.
 

k_ja_ra

Well-known member
Ну субботняя пара информатики это как бы факультатив. Он "паза сеткай". Но в целом да, это хорошо.
ну так, я зразумела. 2 пары ў сетцы сярод тыдня + адна дадатковая ў сб. Выдатна, па мне.
Поспехаў у вучобе дзіцёнку)
 

NaNi

Well-known member
С++ учат и в профильном 10 в школах. Я бы сказала, на очень неплохом уровне.
 

k_ja_ra

Well-known member
@NaNi, і ў колькіх школах у РБ, цікава, ёсць профільная інфарматыка? Пакуль нават ліцэі гэтым не разжыліся. Школы праз дзесяцігоддзі толькі падцягнуцца( можа быць...у лепшым выпадку
 

NaNi

Well-known member
@NaNi, і ў колькіх школах у РБ, цікава, ёсць профільная інфарматыка? Пакуль нават ліцэі гэтым не разжыліся. Школы праз дзесяцігоддзі толькі падцягнуцца( можа быць...у лепшым выпадку
У нас в районе в 4-х школах. ))) Я веду второй год. Консультируюсь лично у Лапо А.И. Она, конечно, большая умничка.
 

swetlana

Member
такой вопросик к лицейским мамам: какое примерно соотношение девочки-мальчики в матклассах, особенно интересно лицей 1 и 2 (но и другие тоже)
 
Последнее редактирование:

k_ja_ra

Well-known member
такой вопросик к лицейским мамам: какое примерно соотношение девочки-мальчики в матклассах, особенно интересно лицей 1 и 2 (но и другие тоже)

маткласы - гэта фізмат ці эканоміка?
Калі першае, то сярэдні адсотак дзяўчат у класах/групах такіх профіляў +- 20%.
Эканамічныя класы - роўна наадварот, +- 20% хлопчыкаў.
 

k_ja_ra

Well-known member
Дзяўчына з нашай школы забрала докі з хім-біё класа 1 ліцэя. Вярнулася ў школу.
Першы выпадак з кола розных умоўна знаёмых дзяцей, калі ўсё ж у школу з ліцэя вяртаюцца. Праўда, там дзяўчына з балам 9,9 на старце. Дапускаю, што і гэта паўплывала. Напачатку складана ў ліцэях з адзнакамі. Многія на гэта скардзяцца.
 

Gluckspilz

Active member
Может,не из-за оценок вернулась. А из-за того,что всю первую четверть учителя математики нет.. как вариант
 

checheck

Active member
@NaNi, і ў колькіх школах у РБ, цікава, ёсць профільная інфарматыка? Пакуль нават ліцэі гэтым не разжыліся. Школы праз дзесяцігоддзі толькі падцягнуцца( можа быць...у лепшым выпадку
я заканчивала математику-информатику класс в 2000-м году)
 

checheck

Active member
У нас в районе в 4-х школах. ))) Я веду второй год. Консультируюсь лично у Лапо А.И. Она, конечно, большая умничка.
а кто это? Интересно, как вы к этому пришли? Вы работали в школе и вам дали программу? или как
 

NaNi

Well-known member
а кто это? Интересно, как вы к этому пришли? Вы работали в школе и вам дали программу? или как
Кто я или Лапо Анжелика Ивановна?
Я - учитель информатики обычной школы из Минской области.
Лапо А.И. - преподаватель лицея БГУ, автор всех учебных пособий (учебников).
Профиль по информатике может выбрать любой десятиклассник. Если таких окажется 5 и более, профиль открывается. Программа и учебное пособие (только в электронном виде) находятся на соответствующих сайтах.
 

k_ja_ra

Well-known member
я заканчивала математику-информатику класс в 2000-м году)
ну вось. І 20 год не прайшло, як вярнуліся да таго, што ўжо, аказваецца, было. А 20 год, адпаведна - кату пад хвост.

Профиль по информатике может выбрать любой десятиклассник. Если таких окажется 5 и более, профиль открывается.
на жаль, гэта так не працуе. У школы, ты ж бачыш, маюць быць мажлівасці для профіля. А яны, як разумеем, з'яўляюцца толькі ў выпадку, калі гэтага хоча сама адміністрацыя. А так - хоць завыбірайся профіляў, а будуць тыя, якія адміністарцыя палічыць патрэбнымі. На раёне, бачыце, аж 4 школы магчымасці знайшлі, у Мінску - ніводная, прынамсі я пра такія не чула.
 

checheck

Active member
ну вось. І 20 год не прайшло, як вярнуліся да таго, што ўжо, аказваецца, было. А 20 год, адпаведна - кату пад хвост.


на жаль, гэта так не працуе. У школы, ты ж бачыш, маюць быць мажлівасці для профіля. А яны, як разумеем, з'яўляюцца толькі ў выпадку, калі гэтага хоча сама адміністрацыя. А так - хоць завыбірайся профіляў, а будуць тыя, якія адміністарцыя палічыць патрэбнымі. На раёне, бачыце, аж 4 школы магчымасці знайшлі, у Мінску - ніводная, прынамсі я пра такія не чула.
я думаю, что, если бы нашлись преподаватели, то школе самой это выгодно, я? например, не преподаватель по диплому, а хотела бы очень вести в профильном классе программирование. Есть ли в этой идее какой-то смысл? Пока что вот над сыном экспериментирую
 

k_ja_ra

Well-known member
@checheck, а ў чым выгада школе? Гэта ж не макулатуру збіраць. Гэта ж дадатковы галоўны боль адзін. Компы купляй/ абнаўляй, праграмы стаў, з раскладам мучся, потым ва ўправе адукацыі адчытвайся, ці не дарма грошы патрацілі.
Я ўжо не веру ў тое, што ў школах ёсць хоць ёта зацікаўленасці ў дзецях і іх развіцці. За рэдкім выключэннем.
А вам шчыра жадаю знайсці такое выключэнне сярод школ усё ж. З інфарматыкамі паўсюль бяда, таму ваша жаданне дарагога каштуе.
 

GingerBread

Well-known member
на робатурніры выкладчыкі казалі, што ім тэлефоны абрываюць, бо не хапае настаўнікаў матэматыкі-інфарматыкі...
але нешта яны ў школы дзяржаўныя зусім не жадалі ісці...

@checheck любы цэнтр з задавальненнем вас возьме і ўмовы зробіць...
 
Сверху