Общеобразовательные лицеи Беларуси - часть 2

k_ja_ra

Well-known member
@ТиЛи, не, блокамі, толькі ў ЛБДУ з мінскіх ліцэяў было.
Таксама чула, што і ў паасобных школах такое практыкуецца, як не дзіўна.
Як даздаецца, не ведаю. Але ў ЛБДУ пра гэта папярэджваюць і раяць, што калі не зайшло - пажадана вяртацца ў школу не пазней, чым праз паўгода, потым ужо складаней. Хаця і праз год дзеці сыходзяць, значыць, вырашаюць гэта неяк. Штосьці аля ІП, думаю.
 

ТиЛи

аву забрали:( буду такая!
так а будет в этом году набор в лицеи или нет?
че та на сайте 2ого никакой инфы
 

ТиЛи

аву забрали:( буду такая!
@GingerBread, однозначно?
почему речь идет о том, что будут единые экзамены для поступления в лицеи.. ? в какие тогда лицеи?
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
и все?
а куда денут весь педколлектив существующих лицеев? как они закроют ОДИН выпускной год ...

как мне все надоело.....блин.
Ужо не раз пісалася пра гэта. Праблемы пед.калектыва - гэта толькі яго праблемы :(
На астатні год скараціцца колькасьць гадзін на аднаго прадметніка. Магчыма, замест 2х настаўнікаў ( умоўнай біялогіі) застанецца 1
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
@ТиЛи, всем надоело. я уже смирилась, что мы будем в своей гимназии. к нам, кстати, аж 2 новых человека пришло сегодня. я считаю, это весьма правильный тактический ход: не носиться после экзаменов "возьмите нас в другую гимназию с интересующим профилем", а сейчас перейти туда.
 

ТиЛи

аву забрали:( буду такая!
@ТиЛи, всем надоело. я уже смирилась, что мы будем в своей гимназии. к нам, кстати, аж 2 новых человека пришло сегодня. я считаю, это весьма правильный тактический ход: не носиться после экзаменов "возьмите нас в другую гимназию с интересующим профилем", а сейчас перейти туда.
прям в 9ый пришли в 4ой четверти?
ну сильныыы
 

Coraline

Jones
Не знаю, после 9 всем выдаются аттестаты и все заново идут оформляться в гимназию в 10 класс. Как по мне, приход в последней четверти в искомую гимназию, конечно, подстраховка, но то, что этих детей прям обязательно возьмут в 10 класс - не знаю.

Впрочем, у нас завтра собрание по поводу поступления в 10 класс, послушаю, что скажут.
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
но то, что этих детей прям обязательно возьмут в 10 класс - не знаю.
в школьной теме писали, что обязаны взять. а если откажут, то после прогулки в отдел образования - передумают.
послушаю, что скажут.
аж интересно. нам в сентябре вещали про средний не ниже 7, профильный не ниже 8, что оказалось легендами и сказками. нету документа, в котором это прописано.
 

Coraline

Jones
@Марфа Васильевна, Более того, нам сказали, что мы должны прийти, потому что обязаны расписаться, что знаем этот порядок :)))) Так что у меня уже возникают сильные сомнения в 99 процентах, ну или реально никакой попытки поступления в Лицей, документы сразу в гимназию опять, чтобы не быть в пролете.
 

Марфа Васильевна

зимофобка-летофилка
@Coraline, стращают и не хотят отпускать хороших детей. но по возможности, напишите, пожалуйста, как они это выразят словами на собрании.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
@Coraline, на сёньняшні момант пакуль дзейнічае дакумент пра тое, што дзеці-гімназісты могуць прадоўжыць сваё навучаньне ў гімназіі.
Затык можа стацца на тым этапе, калі запланаваны 1 клас ( ці ўвогуле паўкласа) на які небудзь профіль, набор на які закрыецца ў чэрвені, і для тых, хто прыйшоў у ліпені можа проста тупа не быць там месцаў.
 

k_ja_ra

Well-known member
Людзі, дарагія, ну хоць вы не вядзіцеся на байкі пра 7+ і падобнае, клск. Ўжо ж 100 раз пераціралі гэта.
Калі настаўнікі разам з адміністрацыяй нарматыўкі не ведаюць, самі пачытайце. Сумняецеся - напішыце ў Мінаду. Яны адказваюць. Гэта вашы дзеці, будзьце гатовыя іх адстаяць, калі што. І не дазваляйце вешаць вам лапшу на вушы. Ўсе 7+ для гімназістаў -- толькі з будучага навучальнага года, з увядзеннем новага кодэкса. Сёлета гімназіі абавязаныя прыняць усіх сваіх 9-класнікаў. Кропка. Чытайце Пастанову аб ўстанове агульнай сярэдняй адукацыі.
 

k_ja_ra

Well-known member
А ёсць хоць адзін рэальны прыклад, калі людзі не трапілі ў пажаданы профіль у гімназіі? Не страшылкі, іх на кожным рагу, а рэальных гісторый? Я ніводнай не чула, калі шчыра. Самае горшае, што чула - 29 чал.у класе. І то не таму, што перабор дзяцей здарыўся, а таму што, наадварот, на 2 класы не набралася, хаця іх планавалі.
 
Сверху