Общеобразовательные лицеи Беларуси - часть 2

Софьяша

Well-known member
@zavtra, в Гомеле 2 лицея. В областном общежитие есть, про городской не знаю.
 
Последнее редактирование:

МОлька

Well-known member
В городском гомельском общаги нет. Пока не закрывают.
@МОлька, к Рыдному.
Вечный блин. Бессменный директор. С первого набора он директор. Это уже сколько лет. Это ж скоро у нас снова круглая дата с выпуска. Удачи вам с поступлением. Из наших учителей уже совсем мало осталось (
 

zavtra

Well-known member
Понятно, какие два лицея хотели закрыть.
@МОлька, респект преподавателям гомельского лицея.
 

k_ja_ra

Well-known member
@zavtra, эммм... гэта вы аб чым? Вы ўжо развярніце крыху, зрабіце ласку.
І адкуль вы ведаеце, як гомельскія настаўнікі робяць сваю справу?
 

МОлька

Well-known member
Я тоже не поняла( Учителя минских лицеев делали, что могли, чтобы лицеи не закрыли.
 

k_ja_ra

Well-known member
у мяне ёсць адна думка, чаму пацярпелі менавіта мінскія ліцэі. Прычым без аніводнай бачнай прычыны і ніводнага ўцямнага тлумачэння "чаму?".
Раней жа як было? Абсалютная большасць дзяцей, якія паступалі ў 1, 2, бнту і мгол, першапачаткова спрабавалі паступаць і ў бду, бо нічога не гублялі. То бок умоўна 500 фізматаў спрабавалі бду, потым 400 з іх ішлі па ліцэях так званай другой хвалі і ў большасці сваёй туды і залічваліся - і ўсім хапала абітурыентаў.
Сёлета экзамены адначасова. Нікому невядома, як павядуць сябе абітурыенты: будуць усе рызыкаваць у бду ці такі разыдуцца адразу па іншых ліцэях. І я думаю, мінскія ўлады проста забаяліся, што дзяцей на 4 астатнія ліцэі можа не набрацца. Уяўляеце сабе сітуацыю, калі набор абвешчаны, а абітура проста туды не прыйшла? Вось і спынілі набор у 2 з 4-х ліцэяў Абласны не зачыніш, ён усё ж на вобласць разлічаны, і бнту ў адзін момант не разгоніш - ён да ўнівера належыць. А гарадскія - запраста. Школе суседняй будынак аддаў, паміж настаўнікамі нагрузку размазаў - і вуаля. Магчыма, пасля гэтага года што і зменіцца, калі карціна з тым, як ідуць дзеці ў іншыя ліцэі, будзе яснейшай. Калі яшчэ будзе што мяняць (
У іншых гарадах такога няма. Не так многа іншагародніх паступала ў бду, і тыя ў асноўным пераможцы. То бок у іншых гарадах сітуацыя ў сэнсе паступлення і колькасці абітурыентаў прыкладна ясная. А ў Мінску - не. Упершыню, напэўна, з моманта самога існавання ліцэяў экзамены ў бду і астатнія ліцэі будуць у адны тэрміны.
 

МОлька

Well-known member
Сколько раз же говорили:"Не трогайте работающую систему!" (( Ну хочется менять форму экзаменов, допустим, попробуйте. Но всю систему зачем?
 

GingerBread

Well-known member
@k_ja_ra, а чаму дзяцей не набралася б На 1 i 2 ЛIцэi?
i напрыклад знаемы хлопчык паступау у лБДУ i не пастапау у iншыя
 

k_ja_ra

Well-known member
@GingerBread, я не ведаю, гэта проста думкі, фантазіі. Можа я і не права зусім. Але мне здаецца, што магло так здарыцца. Я проста не бачу іншых прычын...ну апроч звычайнага шкодніцтва і "каб разумныя дзеці ў школах засталіся".
Вы ж бачыце, што іншых гарадскіх ліцэяў не кранулі, а ў Віцебску вунь нават новы ліцэй адкрываюць. Толькі Мінск пад раздачу трапіў...
 

GingerBread

Well-known member
@GingerBread, я не ведаю, гэта проста думкі, фантазіі. Можа я і не права зусім. Але мне здаецца, што магло так здарыцца. Я проста не бачу іншых прычын...ну апроч звычайнага шкодніцтва і "каб разумныя дзеці ў школах засталіся".
Вы ж бачыце, што іншых гарадскіх ліцэяў не кранулі, а ў Віцебску вунь нават новы ліцэй адкрываюць. Толькі Мінск пад раздачу трапіў...
Ня толькi МIнск .. у магIлеускай вобласцi i брэскай таксами зачынiлi фiлii Лiцэяу

па мне гэта так ж палiтыка хаваць дрэннае навучання зачыняя добрае, каб усюды аднолькавае г…
 

k_ja_ra

Well-known member
у магIлеускай вобласцi i брэскай таксами зачынiлi фiлii Лiцэяу
калі? вось прам нядаўна?
я штосьці бачыла пра закрытыя ліцэі ў раённых цэнтрах. Але гэта некалькі год таму было. І там сапраўды недаборы былі.
А тут...нават растлумачыць так і не здолелі - чаму. Бред нейкі... і вось гэты матыў - мы не зачыням, а проста не робім набор 10-х класаў - з чаго раптам, нашто? і ўсё ціхай сапай, без канкрэтных загадаў-указаў. На сайтах ліцэяў і па сёння старонкі абытурыентаў, абвесткі пра профілі, па якіх ліцэй працуе, "ліцэй запрашае". Не здзіўлюся, калі потым скажуць - што гэта вы самі ўсё прыдумалі, а мы нічога і не закрывалі, яно само так неяк сталася ... дый увогуле гэта настаўнікі кепска сваю справу рабілі, а бацькі ініцыятыву не выяўлялі.
 

GingerBread

Well-known member
калі? вось прам нядаўна?
я штосьці бачыла пра закрытыя ліцэі ў раённых цэнтрах. Але гэта некалькі год таму было. І там сапраўды недаборы былі.
А тут...нават растлумачыць так і не здолелі - чаму. Бред нейкі... і вось гэты матыў - мы не зачыням, а проста не робім набор 10-х класаў - з чаго раптам, нашто? і ўсё ціхай сапай, без канкрэтных загадаў-указаў. На сайтах ліцэяў і па сёння старонкі абытурыентаў, абвесткі пра профілі, па якіх ліцэй працуе, "ліцэй запрашае". Не здзіўлюся, калі потым скажуць - што гэта вы самі ўсё прыдумалі, а мы нічога і не закрывалі, яно само так неяк сталася ... дый увогуле гэта настаўнікі кепска сваю справу рабілі, а бацькі ініцыятыву не выяўлялі.
Так першы лIцэй у 21 годзе спрабавалI закрыць набор, л скандал зладзIу так сказалI шот сайт узламалi
а крычау I жабIнка засталIся без лIцэяу..

а нумару загада Аб закрыццI нIхто ня ведае
 

zavtra

Well-known member
Так першы лIцэй у 21 годзе спрабавалI закрыць набор, л скандал зладзIу так сказалI шот сайт узламалi
Могущественный л))). Захотели бы, закрыли. Китайское предупреждение.
Не вняли. А дети... потерпят(
 
Сверху