Шенгенская виза - 3

Вишенка

волшебница
k_ja_ra, я бы турагентам эти вопросы не задавала, а позвонила в визовый центр Испании. Информацию лучше получать из первых рук.
 

k_ja_ra

Well-known member
я бы турагентам эти вопросы не задавала
я лічыла, што агенцтва гэтым і мае займацца. А менавіта: пытаннем віз пры замове ў агенцтва тура. Адпаведна, і пытанне ім. Да гэтага раза ў нас так і было. Будзь то сямейныя паездкі ці школьныя.
А раз такі спіхваецца на мяне, то так, давядзецца і званіць, і бегаць, і займацца.)
 

Magda

Well-known member
k_ja_ra, а вы из Минска летите? Я бы в таком твоем случае литовскую обязательно бы распечатывала в Литве.
 

lisnata

Active member
k_ja_ra, я вот не пойму, почему вы должны про визу думать покупая тур. В прошлом году под тур в Испанию открыли визы на год в Латвийском посольстве на год, многократную. Делало все агенство, где покупали тур, виза 60евро и 30руб за услуги по открытию. Принесли справки по з/п и фотки, в посольство не ходили.
 

lisnata

Active member
Parole, да, отпечатки сдавали при открытии предыдущих виз в Литовском посольстве.
 

Anzhi

Она идет по жизни смеясь!
k_ja_ra,однозначно под тур ребенку дадут испанцы, вопрос только на какой срок
 

k_ja_ra

Well-known member
однозначно под тур ребенку дадут испанцы, вопрос только на какой срок
гэта выдатна. Мяне тэрмін пад даты паездкі цалкам задавальняе. Пытанне хіба, гэта будзе шэнген, не нацыянальная віза? А то раптам мы ў Андору там пададзімся.)

=========

І яшчэ падкажыце, клск. Дык дзе ў выніку іспанскія візы робяцца? А то мне кажуць Масква і 95 еўра, а фарумчанка lisnata вунь постам вышэй піша, што ў латвійскай амбасадзе і 60 еўра.
І ўсё ж які алгарытм? Ціснуць на агенцтва ці займацца самой, парайце, клск? І калі самой, то паказваць куплены (пакуль гіпатэтычна, але лічым, што ўжо куплены) тур і бацькоўскі пашпарт з дзейнымі літоўскімі візамі? Ці сапраўды пазваніць і спытаць. А званіць тады куды зноў жа? ) Дзе афармляюцца іспанскія візы?
 

ирка

Active member
фарумчанка lisnata вунь постам вышэй піша, што ў латвійскай амбасадзе і 60 еўра.
нам рабілі таксама ў Латвійскай амбасадзе. І без асабістай падачы пры наяўнасці адбіткаў пальцаў. Зрабілі за тыдзень.
Магчыма, гэта залежыць ад тураператара, у якога набываеце тур. У нас быў Інтэрсіці.
 

k_ja_ra

Well-known member
нам рабілі таксама ў Латвійскай амбасадзе
дзякуй. Нічога не разумею.:(
Аблазіла і сайт візавага цэнтра і сайт латвійскай амбасады. Там нават спісы докаў розныя для паездак. І сумы для фінансавых гарантый розныя. Трызненне нейкае. Як разабрацца, куды ісці?
 

ирка

Active member
k_ja_ra, можа спытайце, які аператар прадае тур і звярніцеся непасрэдна да яго? ці паспрабуйце палічыць гэты ж тур у іншым агенцтве? можа там больш кампетэнтныя супрацоўнікі. Ну ці за паўгады ўмовы змяніліся(. Ці, магчыма, не ўсе акрэдытаваны на падачу у Латвійскай амбасадзе.
 

eva-78

Well-known member
k_ja_ra, хотите подешевле, идите в Латвийское посольство, только не тяните с записью. В испанском ВЦ дороже, но больше шансов на мульт. Через ТА еще дороже, где бы не открывали, т.к они еще и за свои услуги берут. Мы 2 раза в Испанию открывали через Латвийское посольство.
 

k_ja_ra

Well-known member
Выходзіць, іспанскія візы можна адкрываць і там, і там? У візавы цэнтр ідуць, бо туды прасцей трапіць? Іншых абмежаванняў няма?

На сайце візавага цэнтра я прачытала ў "пытаннях і адказах" пра такую сітуацыю, як у нас: трэба віза дзіцяці пры тым, што яно едзе з бацькамі, у якіх візы ёсць.
Я ж правільна разумею, што значыць і ў латв.амбасадзе гэта рэальна?
Я толькі не разумею, чаму іспанскія візы адкрывае Латвія? Іспанія яе на гэта ўпаўнаважыла? Я не разумею механізм.
идите в Латвийское посольство, только не тяните с записью.
а які там прынцып запісу? толькі па тэлефоне? электроннай рэгістрацыі няма? я не знайшла на сайце.

п.с. у візавым цэнтры адчуванне, што спіс докаў напісаны пад расіян. Замежныя пашпарты, іншыя замежныя пашпарты, агульнаграмадзянскія пашпарты. Я разумею, што докі ў Маскву выпраўляюцца, але візавы цэнтр у Беларусі, чаму не напісаць так, каб беларусам было зразумела і тычылася іх?
 

eva-78

Well-known member
k_ja_ra, только по телефону. Позвоните и узнайте, на какие даты записывают. Краем глаза зацепила, что вы собираетесь в конце июня, значит с конца марта можно визу открывать. Скорее всего уже надо записываться.

В ВЦ всегда пусто. Поэтому туда и идут. Часто дают годовой мультик в чистый паспорт, а потом и на 2 года могут дать. У меня большая семья, я стараюсь ходить напрямую в посольства. Жалко денег -))).

Конечно ваш вариант открытия визы реальный и довольно часто встречающийся. Вообще проблем не вижу. Если для девочки в ТА это проблема, купите путевку в другом месте. Видно опыт у нее не велик.

Ну ВЦ от Московского посольства, поэтому и список такой. У Латвийского посольства договор с Испанией, поэтому и открывают.
 
Последнее редактирование:

k_ja_ra

Well-known member
Скорее всего уже надо записываться.
не памятаеце, там нумар пашпарта трэба? Робім малодшай новы пашпарт, таму, калі ягоныя нумар і серыя будуць патрэбныя, пакуль запісацца не атрымаецца.

На сайце латв.амбасады ёсць спіс акрэдытаваных у іх турагенцтваў. Мажліва, толькі яны і могуць там сваім турыстам візы адкрываць?
Відаць, зараз турагенцтвы тым, што абсалютная большасць беларусаў з мультамі-шэнгенамі, ужо разбэшчаная. Вось і лянуюцца з візамі звязвацца.
Тут яшчэ пытанне. Чытаю спіс докаў, патрэбныя білеты. А ў агенцтваў білеты без дакладнага часу і рэйса (чартары). Спадзяюся, гэта не праблема?

Ну ВЦ от Московского посольства, поэтому и список такой.
калі шчыра - не разумею. ВЦ у Беларусі. Якія замежныя пашпарты? Складана тры словы ў ворде падправіць і выкласці ўцямны спіс? Дык там можа і іншыя пункты не такія, як надежыць? І сумы фінансавых гарантый ледзь не ўдвая большыя, чым Латвія пытае. Таксама для Масквы, мяркуючы па ўсім.
 

eva-78

Well-known member
k_ja_ra, я думаю, что в вашем случае будет достаточно договора на покупку тура. А вообще, да, позвоните в фирму, которые там аккредитованы. У них виза точно должна быть дешевле, а не 95 е -)). А туры все одни и теже продают. Другое дело, что мы не знаем, как часто они этот список обновляют. Я тут осенью столкнулась с Тайским консульством, что в реале список совсем другой, а на сайте не обновляют информацию. Про номер паспориа не помню.
 

Вишенка

волшебница
Я толькі не разумею, чаму іспанскія візы адкрывае Латвія? Іспанія яе на гэта ўпаўнаважыла? Я не разумею механізм.
Потому что в Беларуси нет испанского консульства. Как и многих других. Поэтому эти функции либо берет на себя консульство другой страны по договоренности, либо визовый центр как представитель консульства в Москве.

Списки документов разные, потому что они отличаются у разных стран. Немножко. У Латвии требования как для латвийских виз, скорее всего.

В ВЦ дороже, потому что это коммерческая организация, они берут деньги за свои услуги.

я вот не пойму, почему вы должны про визу думать покупая тур.
Ну вот турагент особой компетентностью отличается, не знает, как ребенку визу сделать. Хочешь сделать хорошо - сделай сам. имхо

k_ja_ra, а дети у тебя отпечатки сдавали? Если нет, то все равно же придется идти сдавать, турагентство за вас это не сделает.
 

k_ja_ra

Well-known member
Вишенка, мне віза толькі адной дачцэ трэба. Адбіткі здавала.
Схадзіць у амбасаду - не праблема ўвогуле. Не ў гэтым жа рэч. Праблема - запісацца на падачу, докі сабраць (квіткі, пацверджанне жытла, анкету - яна ж там па-англійску ці іспанску? ) вось гэта вось усё.
 
Сверху