Шенгенская виза - 3

Anzhi

Она идет по жизни смеясь!
Праблема - запісацца на падачу, докі сабраць (квіткі, пацверджанне жытла, анкету - яна ж там па-англійску ці іспанску? ) вось гэта вось усё.
разве это проблемы))) это дела)
 

k_ja_ra

Well-known member
Списки документов разные, потому что они отличаются у разных стран. Немножко. У Латвии требования как для латвийских виз, скорее всего.
калі для розных краін - то і пытанняў няма. Але віза ж і там і там для Іспаніі.
Ну і вось гэта:
3. Загранпаспорт, действительный минимум в течение трех месяцев после последней
предполагаемой даты выезда из Шенгенской зоны, содержащий как минимум две чистые
страницы (на странице «визы») и не старше десяти лет и копия всех его страниц (дажепустых).
4. Другие загранпаспорта: действующие и аннулированные. Второй действующий паспорт
обязателен для предоставления, аннулированные паспорта предоставляются на усмотрение
заявителя. Все паспорта принимаются только с приложением копий всех его страниц (даже
пустых).
5. Копия заполненных страниц общегражданского паспорта (если есть).
пункты яўна не для беларусаў. Пры любым раскладзе. Але вісяць на беларускім сайце беларускай канторы для беларускіх грамадзян.

Хочешь сделать хорошо - сделай сам. имхо
гэта так. Ці хаця б кантралюй. Год таму, калі малодшай пад арганізаваную школьную паездку фірма візу рабіла, людзі паставілі ёй візу без адбіткаў пальцаў. Добра я, чакаючы, што мне пазвоняць скажуць, калі дзіця ў амбасаду на адбіткі прывезці, за тыдзень да паедкі пазваніла спытаць - дык калі ўжо? Яны: а? што? а вы не здавалі? а дакладна не здавалі? а вы не забыліся?
Так і стаяць дзве візы чэшскія цяпер - адна закрэсленая, другая - пасля адбіткаў.
А не пазваніла б - нават уявіць страшна, што б было. Высадзілі б маё дзіця на мяжы, трэба думаць.

разве это проблемы))) это дела)
) ок, назавём гэта галаўным болем.)
 

Parole

Well-known member
пункты яўна не для беларусаў.
они для всех. У кого то, возможно, кто здесь живет и имеет право подаваться на визу есть разные паспорта. Нет особенной проблемы представить что наш паспорт это и есть нужный документ.
Высадзілі б маё дзіця на мяжы, трэба думаць.
если бы были нужны отпечатки то завернули бы в посольстве а не на границе.
 

Magda

Well-known member
не пазваніла б - нават уявіць страшна, што б было. Высадзілі б маё дзіця на мяжы, трэба думаць.
Ты молодец. Еще один пример, как надо внимательно читать документы, даже если их "готовят" другие люди.
На границе проблемы бы были однозначно.
 
Последнее редактирование:

Вишенка

волшебница
калі для розных краін - то і пытанняў няма. Але віза ж і там і там для Іспаніі.
Виза оформляется по правилам того консульства, которое ее оформляет. Например, немцы оформляют визы для нескольких стран, но по одним и тем же своим правилам.
пункты яўна не для беларусаў. Пры любым раскладзе. Але вісяць на беларускім сайце беларускай канторы для беларускіх грамадзян.
И? Ну, можно им написать и возмутиться.
 

ирка

Active member
думаю, что в вашем случае будет достаточно договора на покупку тура.
нам говорили, что для подачи на визу должен быть полностью оплачен. Т.е если в рассрочку тур берете, то на визу возьмут только после окончательной оплаты.
 

k_ja_ra

Well-known member
у якім сэнсе? У ніводнай іншай амбасадзе з тых, што я глядзела, так не напісана.

Нет особенной проблемы представить что наш паспорт это и есть нужный документ.
як вам сказаць. Вам, як чалавеку, які, мяркуючы па ўсім, ужо сабаку на паездках і візах з'еў, можа, і няма. А чалавеку, які першы раз сутыкнуўся?

если бы были нужны отпечатки то завернули бы в посольстве а не на границе.
ну я ж пішу, што не завярнулі ў амбасадзе і візу паставілі, якую, праўда, потым ануліравалі і паставілі тут жа новую. Каб не трэба было, нашто б ануліравалі? Ну можна думаць, што менавіта на маю дачку з чагосьці раптам агульныя правілы, усім даўно вядомыя, не распаўсюджваюцца, але я перакананая, што банальна прагледзелі. А вось на мяжы б ужо не праглядзелі. Добра, што ў мяне зусім нядаўна перад гэтым старэйшая дачка ў паездку афармлялася, і іх з класа адбіткі пальцаў здаваць вазілі, таму я ўжо і чакала, што і малодшую пазавуць. А так... магла і не ведаць. Мы да гэтага візы яшчэ без адбіткаў рабілі. Я краем вуха чула штосьці пра гэта, але як не трэба было, дык і не асабліва ўнікала.
Увогуле, ступень раздалбайства ўсіх і уся проста дастаўляе, так. А адграбаць у выніку ўсё адно табе. Вось і даводзіцца як сабака той за кожным бегаць, пераправяраць, кантраляваць.

Виза оформляется по правилам того консульства, которое ее оформляет. Например, немцы оформляют визы для нескольких стран, но по одним и тем же своим правилам.
Я разумею. Роўна як разумею, што блазнота гэтыя ўсе докі і афармленні. Каб яны былі б камусьці насамрэч патрэбныя і важныя, нельга б было ў адну і тую ж краіну з розным наборам докаў і патрабаванняў адну і тую ж візу атрымліваць.

непрыемна. І прыкладна ясна, чаго чакаць і ад ўсяго астатняга там. За 25 еўра з кожнай візы, заўважым.
 

Parole

Well-known member
ануліравалі? Ну можна думаць, што менавіта на маю дачку з чагосьці раптам агульныя правілы, усім даўно вядомыя, не распаўсюджваюцца, але я перакананая, што банальна прагледзелі. А вось на мяжы б ужо не праглядзелі. Добра, што ў мяне зусім нядаўна перад гэтым старэйшая дачка ў паездку афармлялася, і іх з класа адбіткі пальцаў здаваць вазілі, таму я ўжо і чакала, што і малодшую пазавуць. А так... магла і не ведаць. Мы да гэтага візы яшчэ без адбіткаў рабілі. Я краем вуха чула штосьці пра гэта, але як не трэба было, дык і не асабліва ўнікала.
Увогуле, ступень раздалбайства ўсіх і уся проста дастаўляе, так. А адграбаць у выніку ўсё адно табе. Вось і даводзіцца як сабака той за кожным бегаць, пераправяраць, кантраляваць.
Скажем так, я не могу судить по Вашему случаю. Но хорошо помню переходный период когда кто то уже сделал эти отпечатки а кто то нет. И вот у нас пальчики снимали на границе а у дочери нет, потому что она не сдавала.
Я вполне допускаю что в тот период ошиблось посольство. Но так же могу допустить что на границе тогда если нет отпечатков пальцев то их бы и не просили...

И опять же я не знаю всего, но каких то случаев когда не пропустили потому что не сдавали биометрические данные при получении визы я не знаю. Если я не права то ...ну я не права.

Вот уже интересно стало, были ли случаи когда при получении визы отпечатки не сдавали а на границе их требовали и не пропустили.
Увогуле, ступень раздалбайства ўсіх і уся проста дастаўляе,
Как то у посольств не было замечено особого раздолбайства

Но вот у меня сын выезжал раньше со своей спортивной командой. У меня и мыслей не было думать что при подаче группы детей на визу мне надо волноваться что что то сделают не так. И я не узнавала кого там возили на отпечатки, как они там док оформляли и т.п.. На границе пропускали всю команду.
Но да, в любом случе лучше, наверно, контролировать. Но тогда мне и в голову это не приходило

Но в любом случае лучше уточнять у непосредственного того кто выдает визы
 
Последнее редактирование:

Parole

Well-known member
як вам сказаць. Вам, як чалавеку, які, мяркуючы па ўсім, ужо сабаку на паездках і візах з'еў, можа, і няма. А чалавеку, які першы раз сутыкнуўся?
Ну вот я про это. И мы всегда, как в первый раз, идем строго по списку, ничего не пропуская или добавляя и делая все что требуется. И каждый раз я волнуюсь. Особенно когда в какое то посольство идем впервые. Ну еще много читаю другие ресурсы.
 

k_ja_ra

Well-known member
Parole, з дваццаць нейкага чэрвеня 2015 года візы без адбіткаў пальцаў не выдаюцца. Ніякага пераходнага перыяда, як вы пішаце, не было. З пэўнай даты абсалютна кожны прэтэндэнт на шэнгенскую візу старэйшы за 12 год павінны быў здаць адбіткі. Адбіткі на мяжы не пыталі ў таго, хто атрымаў візу да дваццаць нейкага чэрвеня 2015 года. Такімі людзьмі былі мы, напрыклад. На візы ў 2015 годзе мы падаваліся ў апошні дзень дзеяння старых правілаў. У пт, як цяпер памятаю. З наступнага пн - усе ўжо здавалі.
То бок маёй дачцэ памылкова зрабілі візу год таму. І на мяжы гэта выявілася б. Памылка амбасады. То бок пытанне не ў тым, ці правяраюць адбіткі на мяжы. А ў тым, што без адбіткаў не можа быць візы, разумееце?
У вашай дачкі не пыталі, бо ёй не было 12, калі яна афармляла візу. У нейкіх людзей не пыталі, як вы кажаце, таму што візы былі выдадзены раней за чэрвень 2015.
Паколькі маёй дачцэ адну візу закрэслілі, а побач паставілі новую, раблю выснову, што нават "даздаць" адбіткі нельга. Дата здачы адбіткаў мае быць ранейшай за дату выдачы візы. І ніяк іначай.
 

Parole

Well-known member
ну вот Вы первый случай который я читаю что никак иначе. В том смысле что
были ли случаи когда при получении визы отпечатки не сдавали а на границе их требовали и не пропустили.
И
Как то у посольств не было замечено особого раздолбайства
Но спорить не буду. Я не специалист. Просто написала что бы думала и делала я в такой ситуации.
Конечно Вы молодец что проконтролировали это. Мне даже в голову не пришло, с сыном, помню, как они там получали визы и кто что дела, когда оформляли визы на команду
 

k_ja_ra

Well-known member
Конечно Вы молодец что проконтролировали это. Мне даже в голову не пришло
шчыра кажучы - і мне не прыйшло. Проста пашанцавала, лічу, што ўсё адно да аднаго склалася. Я не збіралася кантраляваць, у мяне проста вісела, што я маю адвезці дзіця на адбіткі. Мне нават здаецца, што сама ж агент гэта гаварыла, калі я штосьці па доках у яе ўдакладняла. І вось я чакаю і чакаю, чакаю і чакаю, калі пазвоняць. Калі да ад'езда застаўся тыдзень, я захвалявалася і пазваніла сама. І вось тады яны спахапіліся і забегалі. Гэта я ўжо потым зразумела, што на той момант яны ўжо мелі на руках усе пашпарты з гатовымі візамі і ніхто б мне сам так і не пазваніў. Каб візы не было - іншая рэч, самі б мяне шукалі. Але пасля таго раза я чарговы раз зразумела, што давяраць нельга ўвогуле нікому. Усё варта правяраць.
У нас і з дазволам на выезд да 18 год гісторыя была. Афармлялі з мужам. Натырыус ўсё надрукавала дала прачытаць. Памылка ў імені дзіцяці. Ок, паказалі, выправілі і болей не правяралі! Стала складваць пакет для амбасады (у тую ж паездку, да слова ) бачу - яшчэ адна памылка ў імені! Яна, відаць, калі перабівала першую памылку, зрабіла другую! І вось я панеслася выпраўляць. :) Вынас мозга.:)
 

k_ja_ra

Well-known member
В прошлом году под тур в Испанию открыли визы на год в Латвийском посольстве на год, многократную.
нам рабілі таксама ў Латвійскай амбасадзе.
Мы 2 раза в Испанию открывали через Латвийское посольство.
дзяўчаты, гэта былі іспанскія візы ці латвійскія? Што на візах стаіць, абрэвіятура якой краіны?

====

Запісалася ў латв.амбасаду. Запіс на 2 месяцы наперад. Дазванілася з першага раза. Ласкавая дзяўчына з тонам распаўсюдніка гербалайфа ласкава ж адказала на ўсе пытанні і нават тэлефон, каб удакладніць пра пакет дакументаў, дала. Нумар і іншыя рэквізіты пашпарта не трэба. Толькі імя, прозвішча і дата нараджэння. Абалдзець, сэрвіс. Я нават хвалююся. Чакаю падвоха.) Так не бывае.)
 

Magda

Well-known member
дзяўчаты, гэта былі іспанскія візы ці латвійскія? Што на візах стаіць, абрэвіятура якой краіны?
Это шенген виза, выданная Латвией за Испанию.
Раньше Франция выдавала за Испанию.
 

k_ja_ra

Well-known member
Это шенген виза, выданная Латвией за Испанию.
што шэнген - ясна. Але на самой візе стаіць краіна, якая выдала. Было цікава, якая краіна стаіць у гэтым выпадку. Так зразумела, што Латвія?
Тут два моманты. Першы - многа ж пішуць, што вось, віза літоўская, а паляцелі ў Іспанію, як жа так. У гэтым выпадку такога няма? Латвіі без розніцы, куды па яе візах лятаюць? Ці яна ведае, што сама ж для Іспаніі іх і робіць? Іспанія пра гэта таксама ведае? Яе не бянтэжыць латвійская віза, па якой у Іспанію прыляцелі?
Проста я думала, што будзе стаяць менавіта іспанская віза (на візе будзе напісана Іспанія).
І другі момант. Агент раіла такі ў іспанскі візавы цэнтр ісці. Маўляў, будзе ў дзіцяці менавіта іспанская віза (шэнген, выдадзены Іспаніяй), а не латвійская, у астатніх - штампы іспанскія, + квіткі і іншыя чэкі захавайце. Наступным разам можаце пры запыце адразу і двухгадовыя іспанскія візы атрымаць. Разумею, што гэта тэарызаванне, і ўсё ж? Ёсць рацыя ў яе словах? Хто як думае?
 

Вишенка

волшебница
Проста я думала, што будзе стаяць менавіта іспанская віза (на візе будзе напісана Іспанія).
У меня внизу написано ES
Ёсць рацыя ў яе словах? Хто як думае?
Я думаю, нет. Это та самая агент, которая сначала говорила, что ребенку испанскую визу не дадут? Посадочные сохраните, этого достаточно. Я знаю, что некоторые по 2 раза в год в Испанию ездят, и визы именно испанские, и все равно на год дают раз за разом. А кому-то вдруг на два. Нет тут никаких гарантий и проверенных алгоритмов.
 

Parole

Well-known member
Так, прошу помощь зала. Готовлю доки в польский ВЦ. Кто знает точно нужна ли справка из банка за деньги или достаточно выписки бесплатной?
 
Сверху