Школьная беседка-12

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

GingerBread

Well-known member
у мае часы гісторыя была важным прадметам у фізматыкаў, але ж у межах разумнага. не малявалі адзнакі, але ж і медалі ня рэзалі...

выклалі хімію з інфарматыкай... таксама у большасці не айс...
 

k_ja_ra

Well-known member
Атрымала ліст з мінадукацыі. Калі каму цікава:

1. Пра чарчэнне:

Міністэрствам адукацыі ў цяперашні час праводзіцца работа па ўнясенні дапаўненняў у пастанову Міністэрства адукацыі Рэспублікі
Беларусь ад 27.07.2011 № 194 «О документах об образовании...» ў частцы карэкціроўкі бланка атэстата аб агульнай сярэдняй адукацыі, у тым ліку і ў частцы дапаўнення яго вучэбным прадметам «Чарчэнне», які ўключаны ў тыпавы вучэбны план агульнай сярэдняй адукацыі.
Такім чынам, пачынаючы з 2021/2022 навучальнага года, вучэбны прадмет «Чарчэнне» будзе ўведзены ў атэстат аб агульнай сярэдняй
адукацыі. Адзнака па вучэбным прадмеце «Чарчэнне» будзе ўлічвацца пры вызначэнні сярэдняга бала атэстата.


2. Пра выстаўленне гадавой адзнакі:

У якасці гадавой адзнакі па меркаванні настаўніка адзнака выстаўляецца з улікам дынамікі індывідуальных дасягненнняў, што прадугледжвае рэалізацыю індывідуальнага падыходу ў адукацыйным працэсе, падтрымку высокай вучэбнай матывацыі вучняў і ўключае ў сябе лепшыя вынікі засваення вучнямі вучэбнай праграмы на канец навучальнага года.
Дадаткова інфармуем, што Міністэрствам адукацыі рэалізаваны эксперыментальны праект «Апрабацыя нормаў ацэнкі вынікаў вучэбнай дзейнасці вучняў па вучэбных прадметах агульнай сярэдняй і спецыяльнай адукацыі ў кантэксце кампетэнтнаснага падыходу». Па выніках апрабацыі будуць унесены змены ў падыходы, звязаныя з выстаўленнем адзнак за чвэрць і год.


3. Пра выніковыя адзнакі ў 11 класе (гадавая+экзамен):

Такім чынам, у выпадках выстаўлення гадавой адзнакі «9», экзаменацыйнай адзнакі «10/9», выніковая адзнака адпавядае 10 балам.
Сярэдняе арыфметычнае адзнакі за экзаменацыйную работу не вызначаецца.



п.с. і так, так жа як у 9-м класе, адзнакі 9, 10 за сам экзамен для медаля неабавязковыя, прынамсі ў Кодэксе пра гэта ні слова. Галоўнае, каб выніковая была 9 ці 10.
 

lakshmi

Well-known member
Дадаткова інфармуем, што Міністэрствам адукацыі рэалізаваны эксперыментальны праект «Апрабацыя нормаў ацэнкі вынікаў вучэбнай дзейнасці вучняў па вучэбных прадметах агульнай сярэдняй і спецыяльнай адукацыі ў кантэксце кампетэнтнаснага падыходу». Па выніках апрабацыі будуць унесены змены ў падыходы, звязаныя з выстаўленнем адзнак за чвэрць і год.
Это вот про что?
 

k_ja_ra

Well-known member
@lakshmi, не ведаю. Я пытала, па якім прынцыпе ўсё ж выстаўляецца гадавая, бо уся гэта беліберда пра дынаміку на канец года - вада вадой, а па факце хто як хаціт, так і ставіць. І пытала, чаму нельга падыход уніфікаваць, і пры палавінным бале ставіць гадавую на карысць вучня незалежна ад паслядоўнасці адзнак.
Вось яны і адказалі - вы шо??? як гэта уніфікаваць?? у нас жа індывідуальны падыход! І ўвогуле мы чагосьці там сабе апрабіруем...
 

eva-78

Well-known member
Кстати, мне дали ссылку в ютубе на совещание, после которого и поднялся весь сыр-бор с отметками. Кому интересно, можете послушать первоисточник. Я не слушала-)).
Ну вот, ссылку выложить не дает. Короче, на ютуб канале министерства образования
 

lakshmi

Well-known member
Кстати, мне дали ссылку в ютубе на совещание, после которого и поднялся весь сыр-бор с отметками. Кому интересно, можете послушать первоисточник. Я не слушала-)).
Ну вот, ссылку выложить не дает. Короче, на ютуб канале министерства образования
как найти? у меня не получается. можно в личку ссылку?
 

k_ja_ra

Well-known member
паслухала я.
Сказана літаральна наступнае там:
"В случаях, когда явно не прослеживается динамика учебных достижений учащихся на конец года, считаем целесообразным выставлять отметку, как среднее арифметическое отметок по четвертям с учетом правил округления. Речь идет о чем? 6677, или 6776, или 7766 - где здесь явная динамика? Поэтому предлагаем выставлять как среднее арифметическое, в данном случае округляем в пользу ребенка, получаем 6,5=7 баллов."

Але зноў жа... лічым мэтазгодным, прапануем... Напісаць жа празрыста і адназначна - гэта для слабакоў...
Але відэа для асабліва ўпоратых настаўнікаў я б захавала. ;)
 

lakshmi

Well-known member
паслухала я.
Сказана літаральна наступнае там:
"В случаях, когда явно не прослеживается динамика учебных достижений учащихся на конец года, считаем целесообразным выставлять отметку, как среднее арифметическое отметок по четвертям с учетом правил округления. Речь идет о чем? 6677, или 6776, или 7766 - где здесь явная динамика? Поэтому предлагаем выставлять как среднее арифметическое, в данном случае округляем в пользу ребенка, получаем 6,5=7 баллов."

Але зноў жа... лічым мэтазгодным, прапануем... Напісаць жа празрыста і адназначна - гэта для слабакоў...
Але відэа для асабліва ўпоратых настаўнікаў я б захавала. ;)
Ну вот у нас оказались именно упоротые ((
 

k_ja_ra

Well-known member
https://www.yo utube.com/watch?v=q8KSS9n11-0 (прабел прыбраць)
там апошнія 2-3 хвіліны відэа.

Ну вот у нас оказались именно упоротые ((
а каб ведаць раней пра гэта відэа, то можна б было праз класную ці адміністрацыю націснуць. Каб выконвалі уласныя "мэтазгоднасці".
 

lakshmi

Well-known member
Я о
https://www.yo utube.com/watch?v=q8KSS9n11-0 (прабел прыбраць)
там апошнія 2-3 хвіліны відэа.


а каб ведаць раней пра гэта відэа, то можна б было праз класную ці адміністрацыю націснуць. Каб выконвалі уласныя "мэтазгоднасці".
Я разговаривала с классной. Она мне рэзко так ответила: мы выставляем оценки по инструкции. Ничего менять не будем. точка.
 

кокча

Active member
паслухала я.
Сказана літаральна наступнае там:
"В случаях, когда явно не прослеживается динамика учебных достижений учащихся на конец года, считаем целесообразным выставлять отметку, как среднее арифметическое отметок по четвертям с учетом правил округления. Речь идет о чем? 6677, или 6776, или 7766 - где здесь явная динамика? Поэтому предлагаем выставлять как среднее арифметическое, в данном случае округляем в пользу ребенка, получаем 6,5=7 баллов."

Але зноў жа... лічым мэтазгодным, прапануем... Напісаць жа празрыста і адназначна - гэта для слабакоў...
Але відэа для асабліва ўпоратых настаўнікаў я б захавала. ;)
Прослушала и я.
Как они лихо завернули )))
Оказывается, все учителя целых 11 лет не понимали, что такое динамика и отметки выставляли не так, как было рекомендовано.
Ах да, видимо, все дело в том, что в рекомендациях не хватало слова "явная")) Явная динамика, мать их!
И вот дама с видео сейчас всем учителям поясняет, что все вы, дескать, ошибаетесь, в 7766 явной динамики-то нет! . То ли дело 7756. Тут то явная динамика ! Ой не могу)))
 
Последнее редактирование:

кокча

Active member
Я о

Я разговаривала с классной. Она мне рэзко так ответила: мы выставляем оценки по инструкции. Ничего менять не будем. точка.
И правильно ответила. Есть приказ , где написано , как выставляется годовая отметка. Будет другой приказ - будет другой подход к оцениванию
 

lakshmi

Well-known member
И правильно ответила. Есть приказ , где написано , как выставляется годовая отметка. Будет другой приказ - будет другой подход к оцениванию
Все годы нашей учебы так и выставляли. Мы в 10 классе, мне в принципе все равно. Но в 9 и 11 классе, это уже менее приятно. И это просто Мега несправедливо. Кто-то послушал видео и исправил детям оценки, а кто-то с такими же четвертными - нет.
 

k_ja_ra

Well-known member
Оказывается, все учителя целых 11 лет не понимали, что такое динамика и отметки выставляли не так, как было рекомендовано.
пры ўсёй павазе, 6677 ці 6776- гэта сапраўды ніякая не дынаміка, а пагрэшнасць. Добра, што хоць хтосьці нарэшце гэта агучыў прамым тэкстам, хай сабе і праз 11 год. Кепска, што не хапае моцы аформіць гэта пісьмова. Большай прасторы для злоўжыванняў з гэтай так званай "дынамікай" і ўявіць сабе складана.
Каб мне было прынцыпова і я ведала пра відэа (глядзела яго), нікуды б яны не дзеліся. Паставілі б так, як начальства мінадукацыі усея беларусі кажа. Лепшага аргумента, чым канкрэтныя словы ў эфіры, дый з прыкладам!!! і пажадаць складана.
 

Инна_2012

Well-known member
@k_ja_ra, ну и ответили бы вам, что это всего лишь рекомендации, не обязательные для исполнения)
В моем школьном детстве при 5544 -однозначно 4 за год. И 4 годовая и 5 на экзамене- итоговая 4
 

eva-78

Well-known member
После этого эфира в нашей школе от завуча были такие распоряжения:
ГОДОВЫЕ отметки выставляем следующим образом: 6677 год 7 7766 год 6 6767 год 7 7676 год 7 !!! 7667 год 7 6776 год 7.
А вот в гимназии, где учится моя дочь, имели в виду. Все 9 10 10 9 превратились в 9.
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху