Школьная беседка - 13

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

k_ja_ra

Well-known member
Смотрите, сейчас существует вот такая возможность: на первом курсе дети в колледжах изучают базовую программу 10 и 11 класса. И сдают те же самые экзамены, что и в школе в 11 классе ( за две сессии + у большинства английский сдается в 1 семестре 2 курса). Если ребенок отчисляется через 1,5 года или больше, у него сданы все школьные экзамены, он может получить аттестат за 11 классов (да-да, официально, через запрос в управление образование (либо мин.обр), которое "прикрепляет" ребенка к какой нибудь школе , и ему там выписывают аттестат об общем среднем образовании).
нічёсе..ніколі пра такое не чула. Але калі такая схема існуе, і калі "прымацоўвае" да школы, то вось з той школай дзіцё і будзе здаваць ЦЭ, у чым праблема? і там потым выпішуць атэстат. Што мяняецца?
он может сдать только 3 ЦТ
я думаю, абмежаванне ў 3 ЦТ будзе толькі для 11-класнікаў бягучага года. А астатнія так і будуць здаваць максімум 4. Мне так здаецца
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
@FialCa, а не экстэрнат ў іх у такім выпадку?
Мая сястра у такой сітуацыі здавала экстэрнам. Так, адпраўлялі ў адмысловую школу і там яна ўсё прадметы здавала, каб атрымаць атэстат.
 

FialCa

Well-known member
то вось з той школай дзіцё і будзе здаваць ЦЭ
так вот сейчас ребенок ничего больше не сдает, он уже программу 10-11 класса прошел в колледже на 1 курсе и все школьные экзамены сдал тоже в колледже. Аттестат выписывают по документам из колледжа. А как будет со следующего года, вопрос... И что он будет сдавать в сессии, если школьные экзамены отменили...

Надо, наверно, в МинОбр написать писульку, спросить, что они там думают. (Новые учебные планы для школ сегодня приняли, чиканули инглиш)
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
прымацоўвае" да школы, то вось з той школай дзіцё і будзе здаваць ЦЭ, у чым праблема? і там потым выпішуць атэстат
Ну і такі да. Калі дзіця ведае, што будзе кідаць каледж праз 1.5 гады, то кідае, ідзе ў школу і здае з імі гэтае цт. Проста трэба граматна выбраць час, калі адлічвацца ў такім выпадку.
 

k_ja_ra

Well-known member
а ўвогуле прыкольная схема) ідзеш у каледж, там па лайту без 6 гадзін трудов вучыш усе прадметы за год, па лайту ж здаеш, потым кідаеш к чарцям, і маеш чыстых паўгода-год для падрыхтоўкі да цт без гемару.) Мне падабаецца)
 

FialCa

Well-known member
а не экстэрнат ў іх у такім выпадку?
да, заявление пишется "сдать экстернном". Но если в колледже ребенок сдавал успешно, то в школе уже не надо, перезачтут( у знакомой дочка бросила на 3м курсе, она мне это рассказала. и потом я ходила на день открытых дверей в колледж и спросила у директора, директор подтвердила. но никакой документации по этому поводу я не нашла)
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
а ўвогуле прыкольная схема) ідзеш у каледж, там па лайту без 6 гадзін трудов вучыш усе прадметы за год, па лайту ж здаеш, потым кідаеш к чарцям, і маеш чыстых паўгода-год для падрыхтоўкі да цт без гемару.) Мне падабаецца)
У мяне былі знаёмыя дзяўчынкі, якія пасьля 9 пайшлі л нейкі овейны каледж, правучыўся там неяк, зразумелі, ото Швецыі быць -гэта ўсім ня тое чаго ім хочацца і на наступны год вярнуліся ў 11 клас. То бок, ніхто ім за проста так атэстаты не выпісаў
 

FialCa

Well-known member
а ўвогуле прыкольная схема) ідзеш у каледж, там па лайту без 6 гадзін трудов вучыш усе прадметы за год, па лайту ж здаеш, потым кідаеш к чарцям, і маеш чыстых паўгода-год для падрыхтоўкі да цт без гемару.) Мне падабаецца)
все бы ничего, но английский сдают на 2ом курсе в 1ом семестре ))) и если сейчас отменили экзамены в школе, а в колледжах их оставят, не такой уж и лайт выходит, и временных затрат - те же 2 года )
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
да, заявление пишется "сдать экстернном". Но если в колледже ребенок сдавал успешно, то в школе уже не надо, перезачтут( у знакомой дочка бросила на 3м курсе, она мне это рассказала. и потом я ходила на день открытых дверей в колледж и спросила у директора, директор подтвердила. но никакой документации по этому поводу я не нашла)
Ну дык экстэрнат мае пэўныя тэрміны. Мяркую, што гэтае цт будзе супадаць з гэтымі тэрмінамі з наступнага года.
Хочаш здаць экстэрнам - падавай заяву не пазьней за n дзён да гэтых новых экзаменаў-цт.
 

ТиЛи

аву забрали:( буду такая!
а ўвогуле прыкольная схема) ідзеш у каледж, там па лайту без 6 гадзін трудов вучыш усе прадметы за год, па лайту ж здаеш, потым кідаеш к чарцям, і маеш чыстых паўгода-год для падрыхтоўкі да цт без гемару.) Мне падабаецца)
Каких трудов?. В 10м же уже трудов не.
Блин ничего непонятной стало совсем
Если дети сдадут 2 цэ и плюс ещё 3 цт, то это хороший вариант выбирать, какие подавать. Но тогда непонятно почему остальным останется можно 4
Ой.. короче как всегда просто только с формой и гимном
 

FialCa

Well-known member
В 10м же уже трудов не.
в базовых - 6 часов в неделю. не все учатся в профильных классах и гимназиях )
им день выделяют на эти труды. что-то типа упк получается. и в 11 классе они должны сдать экзамен!!! по этому упк. не сдал - к общим экзаменам не допускается
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
то в школе уже не надо, перезачтут
Нават калі ў якой школе і "перазалічвалі", то гэта мела права на існаваньне толькі пры адзінай форме экзаменаў. А як экзамен у форме цт яны не здавалі, то і перазаоічваць ім няма чаго. Таму ім трэба будзе прымаць рашэньне аб экстэрнаце ДА гэтага самага новага цт, імхо. Інакш яны не змогуць атрымаць атэстат.
 

k_ja_ra

Well-known member
так вот сейчас ребенок ничего больше не сдает
ну дык і школьнікі раней ЦЭ не здавалі.
Што да экзаменаў у сесію у каледжах, хутчэй за ўсё падгоняць пад школьныя стандарты. Раз у школах не будзе экзамена, магчыма, і ў каледжах адменяць. Хаця там сесія ж па-любому быць павінная. Прыдумаюць што-небудзь іншае для здачы, значыць. Напэўна
 

FialCa

Well-known member
Ну дык экстэрнат мае пэўныя тэрміны
да(до 25 апреля вроде), и если ты их пропустил, то проходишь мимо управления образования, сразу пишешь заявление в минобре. (подробнее не знаю, что там к чему. )
 

FialCa

Well-known member
@katia-ka, @k_ja_ra, да, я об этом и пишу. Нет равных испытаний. И теперь может эта схема вообще не будет работать (будет жаль). И Если по школам хоть что-то озвучивают с этими ЦЭ , отменой экзаменов, учебные планы вон выпустили, то по колледжам вообще не понятно, что будут дети сдавать
Набор школьных экзаменов в колледже типа обеспечивал получение общего среднего образования.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
да(до 25 апреля вроде), и если ты их пропустил, то проходишь мимо правления образования, сразу пишешь заявление в минобре. (подробнее не знаю, что там к чему. )
У мяне тут з хлопчыкамі і арміяй адразу асацыяцыя.
Раней яны маглі скончыць каледж і пайсьці ў ВНУ. Цяпер не могуць. Выбраў каледж замест ВНУ- ну пардон, сам захацеў
Так і тут. Калі ты хочаш кінуць каледж і атрымаць атэстат- падумай пра гэта да пэўнай даты. А калі ты яе праспаў, ну пардон.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
@FialCa, вы апісваецца абсалютна нешэраговую сітуацыю. Масава дзеці не кідаюць каледжы і не ідуць за атэстатам усё ж. А тыя, хто ідзе на такі крок, - той вывучыць нарматыўную базу і ўсё зробіць як след.
 

k_ja_ra

Well-known member
Если дети сдадут 2 цэ и плюс ещё 3 цт, то это хороший вариант выбирать, какие подавать.
ну як харошы? такі ж, які і быў для большасці, апроч матэматыкаў. Медыкі, напр, раней здавалі мова+біе+хім і + можна што яшчэ. І цяпер яны будуць мець тое ж, калі не лічыць абавязковага ЦЭ яшчэ плюс да гэтага.
А ўмоўныя матэматыкі наўрад ці ўсе 5 будуць здаваць. Нафіг? задзяўбешся рыхтавацца)
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху