Беларусь - Позитив

juniko

self-made woman
Всех с праздником! Зайчику 21 год - совершеннолетие.
За это время инфляция составила 1 546 935 112,8%
Один миллиард процентов?
32be44f6f625122bf802c7b2078019d7.jpg
 

juniko

self-made woman
имя-как-имя, зато как активно размножаются :) Даже в бумажном виде :)
 

Mrs_yanf

Well-known member
Нешта даўно не было пазiтыву:)
Беларускiя студэнткі-дызайнеры абаранілі дыпломны праект па абноўленні інтэр'ера фарнага касцёла ў Наваградку
Чытаць цалкам http://nn.by/?c=ar&i=111537
 

Zoryana

Well-known member
Падзяляю твае сімпатыі да гэтага мястэчка.)
Интересное будет мероприятие в Молодечно - городе Солнца. Симпатизирующим должно понравиться :)
Урачыстасці, прысвечаныя 625-годдзю Маладзечна, адбудуцца 6 ліпеня. Геаграфія святкавання ахопіць храмы горада, гарадскія парк і стадыён, амфітэатр, плошчы Старое Места і Цэнтральная.
Аб праграме культурна-масавых і відовішчных мерапрыемстваў, прысвечаных 625-годдзю Маладзечна, Край.бай расказалі ў Палацы культуры Маладзечна.
У 8.00 святкаванне Дня горада адкрыюць святочныя набажэнствы ў гарадскіх храмах. У гэты ж час на вадаёмах парку пачнецца свята рыбакоў “Лавіся, рыбка”.
У 10.30 на плошчы Старое Места ля помніка Вяшчальніку (Глашатаю) пачатак свята будзе абвешчаны ў час тэатралізаванай кампазіцыі “Табе, мой горад, прысвячаем свята!”. Вяшчальнікі ў гістарычных касцюмах запросяць гараджан і гасцей на святкаванне.
У 11.00 у храмах Маладзечна загучаць званы.
З 11.00 да 15.00 на плошчы Старое Места раскінецца “Местачковы кірмаш”, дзе, як і на сапраўдным кірмашы, у наведвальнікаў будзе магчымасць не толькі ўбачыць і набыць вырабы народных рамёстваў, сувеніры, прадукцыю прадпрыемстваў горада і раёна, але і паслухаць гарманістаў, баяністаў, прыпеўкі.
На Цэнтральнай плошчы з 11.00 да 20.00 будзе працаваць “Горад майстроў” – выстава народных промыслаў, дэкаратыўна-прыкладнога і выяўленчага мастацтва пад адкрытым небам. На плошчы будзе арганізавана і спартыўная пляцоўка.
Валанцёры запросяць жыхароў горада і гасцей да ўдзелу ў акцыях “Моладзь – за чысціню горада” і “Мы любім свой горад”. Як патлумачылі Край.бай у аддзеле ідэалагічнай работы райвыканкама, удзельнікі акцыі “Мы любім свой горад” атрымаюць на памяць аб свяце каляндарыкі, магніцікі, іншую сувенірную прадукцыю з рэкламай прадпрыемстваў горада і раёна.
“Гандлёвае падвор’е” на Цэнтральнай плошчы будзе працаваць з 11.00 да 23.00.
У цэнтральнай раённай бібліятэцы імя Максіма Багдановіча з 11.00 да 13.00 майстроў і аматараў паэтычнага слова збярэ паэтычная пляцоўка “Табе, любы горад, прысвячаем!”.
Дзіцячая гульнёвая пляцоўка “Маладзечна – мой горад дзяцінства” будзе працаваць з 12.00 да 18.00.
Наведвальнікі парку змогуць стаць сведкамі ўрачыстай цырымоніі рэгістрацыі шлюбу “Совет да любовь”, якая пачнецца ў 12.00 у ратондзе.
Урачыстае мерапрыемства “Гонар і слава Маладзечна” пачнецца ў амфітэатры ў 13.00. Будуць ушанаваныя ганаровыя грамадзяне раёна і лепшыя кіраўнікі прадпрыемстваў, падрыхтаваная канцэртная праграма.
Выстава кулінарнага майстэрства прадстаўнікоў нацыянальных дыяспар “Кулінарныя дзівосы” будзе працаваць для наведвальнікаў у гарадскім парку з 14.30.
У 15.00 на гарадскім стадыёне адбудзецца сяброўская сустрэча па жаночаму футболу.
У 16.00 фестываль-конкурс “Свята саксафона” збярэ ў амфітэатры юных музыкантаў і аматараў музыкі.
З 20.00 да 21.00 у гарадскім парку будзе ладзіцца тэатралізаваны фальклорны абрад “Маладзечанскае Купалле-2013”.
У 21.00 у амфітэатры пачнецца святочны канцэрт “Лепшы горад зямлі”. Удзельнікамі стануць лаўрэаты конкурсу “Свята саксафона”, вядучыя калектывы і выканаўцы Маладзечна і Маладзечанскага раёна.
У 23.00 Дзень горада завяршыць святочны феерверк.
http://kraj.by/belarus/news/sobitiy...rshitstsa-svyata-salyutam-pragrama-2013-06-20
 

Velca

Ангел. Летает. Кусается.
Пасля чарговай паездкі ў Маладзечна, дамовіліся з мужам, што на пенсіі паедзем туды жыць.)
Падзяляю твае сімпатыі да гэтага мястэчка.)
Что там красивого-хорошего?
 

Nulka

Member
а я яшчэ раз парэкламую Купалле ў Менску

24 чэрвеня спяваем разам купальскія песні, водзім карагоды,
святкуем дзень народзінаў Янкі Купалы!!!

Распачне свята ў 20.30 акцыя "Спеўнае поле". Заспяваць купальскія песьні ва унісон са спявачкамі гуртоў Guda і Горынь можа кожны ахвотны.

А 21.00 свята працягнецца абрадавымі песнямі, карагодамі і танцамі, колькі хопіць сіл.

Месца: музей Я.Купалы (Купалаўскі сквер насупраць цырка),
пачатак 20.30.
падрабязней пра іншыя мерапрыемствы музея ў гэты дзень можна даведацца на іх старонцы : http://kupala-museum.by/?p=2244
 

Solar

Well-known member
Velca, ціха, спакойна, зелена. Маленькі дагледжаны гарадок з поўнай інфраструктурай.
Прыгожая пешаходная вуліца ў цэнтры. Парк. Сімпатычная плошча з фантанам(каб яшчэ помнік Леніну знесці - увогуле прыгажосць бы была ) ) Акуратныя дамочкі, прыгожыя касцёлы.
Супермаркеты, рынак. Усё побач. Машынаў няма, людзей таксама.
Карацей, паўтараюся за Магдай я.)))

Я б і сёння у падобным гарадку жыла, каб не праца і дзеці.)
Стамляюць натоўпы, заторы і адсутнасць паветра, чым дыхаць.

А! Забылася. Назвы вуліц не ў прыклад нашым: Вялікі гасцінец, Віленская і пад.
Вока цешыць, карацей. )
Только вот количество алкоголиков и наркоманов великовато. Проездом этого не увидишь...
Муж из Молодечно, ездит к родителям. Из одноклассников не пьют только те, кто уехал из Молодечно.
У свекров 3-комнатная квартира, так что на пенсии мы тоже там можем жить...:)
 

Magda

Well-known member
Только вот количество алкоголиков и наркоманов великовато. Проездом этого не увидишь...
Эта проблема РБ целом.
Муж из Молодечно, ездит к родителям.
У нас на работе парень ездит к родителям на Юго-Запад. На первом этаже квартира, где варят дурь. Вокруг массово тусуются наркоманы.
Уже много лет. Никто ничего сделать не может.
Ну а про алкашей. Это стеб вообще. Я даже навскидку не могу назвать район Минска, где их поменьше.
 

Goldenflow

Well-known member
Magda, Что значит не могут сделать . Кто то жаловался?
У нас в соседнем доме таки посадили повара, хотя у него отчим большойчеловек в милиции. Не помогло. Хотя отмазывал отчим его довольно долго.
Хотя вполне допускаю что милиция в доле с поварами.
 

Magda

Well-known member
Magda, Что значит не могут сделать . Кто то жаловался?
По словам сотрудника их и сажали уж, и квартиру несколько раз ОМОН захватывал, но воз и ныне там. Мне такое было слышать дико, но и не верить ему у меня причин нету.
 

Solar

Well-known member
Девочки, так я ж не спорю.
Просто не всегда увидишь реальную жизнь проездом, прогулявшись по парку и центральным улицам, сходив в новый супермаркет и аквапарк. Вы написали, что Молодечно прямо оазис. Но он такой же, как и вся страна, где многие пьют (и много пьют). И много пьет молодежь, к сожалению...
 

Zoryana

Well-known member
А вось невялікі гарадок без МТЗ, натоўпаў і затораў, кшталту Маладзечна - чаму б і не?
Я бы на пенсии переехала в городок типа Молодечно только тогда, когда есть свой круг общения - дети, родственники, друзья и пр. При всех своих провинциальных прелестях скучно в Молодечно, даже на пенсии скучно. Там есть кое-какие кружки для пенсионеров: клуб при ДК "Адпачынак", хор ветеранов в ДКЖ. Но в целом, возможности для активной пенсионной жизни минских пенсионеров и молодечненских не сопоставимы, ИМХО. Да и по уровню медицинского облсуживания Молодечно заметно уступает. Лично знаю многих пенсионеров, которые в случае необходимости всеми правдами и неправдами стремились попасть на лечение в Минск или Боровляны (областную).
Ну, это с моей точки зрения. Поэтому я бы без необходимости не меняла бы Минск на Молодечно. Хотя... в жизни все бывает. Как говорится: "Если хочешь насмешить Бога, расскажи ему о свои планах" :)
 

Magda

Well-known member
Как-то тема от позитива перешла к обси.. описанию негатива в РБ.
 

имя-как-имя

Well-known member
16-летний школьник из Могилева Евгений Павелко вышел в финал научного онлайн-конкурса Google Science Fair.
Он представил проект «Воздействие электрическим током на растения как способ повышения урожайности», передает «Радыё Свабода».
Евгений Павелко - один из 15 подростков из разных стран, чьи исследования жюри посчитало достойными награды. Их отобрали из 90 региональных финалистов. Проект белоруса имеет шанс получить главный приз конкурса - 50 тысяч долларов
 

juniko

self-made woman
В программе "Живые" на "Наше радио" было интервью и живой концерт в прямом эфире группы "Серебрянная свадьба". "Это было 2 часа настоящего позитива". - это слова ведущего, авторов смс-ок, всех слушающих....

архив передачи тут http://www.nashe.ru/archive/programs/release/?playlist=10694 в списке надо выбрать обязательно конкретно название
если выбрать стрелочку вниз возле даты и названия, то можно скачать мр3
04/07/13 Гость: Кабарэ-бэнд "Серебряная свадьба" скачать
 
Сверху