История Беларуси

Magda

Well-known member
По следам сообщений в соседней теме:
Почему, вспоминая БССР, говорят только о потере земель. Вспоминают только потерю Вильнюса? А присоединение Западной Беларуси?
И неужели действительно кто-то бы хотел, чтобы в текущей ситуации Вильнюс был частью РБ?

Если что, я 100 летие создание БССР не праздную, как впрочем и день образования БНР.
И то, и это часть нашей истории :).
 

voluntas

New member
По следам сообщений в соседней теме:
Почему, вспоминая БССР, говорят только о потере земель.

Чаму ж "толькі"?) Па-мойму, пра згубленыя тэрыторыі ўзгадваць якраз ускосна. Ёсць значна больш глабальныя тэмы для абмекавання. Нажаль.
 

Magda

Well-known member
voluntas, вопрос был конкретно о "потере земель" в противоположность "приобретению земель". Не помню уже, кто про это вспомнил. Вот конкретно мне интересно сегодня про этот узкий аспект.
 

k_ja_ra

Well-known member
Почему, вспоминая БССР, говорят только о потере земель. Вспоминают только потерю Вильнюса? А присоединение Западной Беларуси?
дык а аддаў Заходнюю Беларусь хто?

И неужели действительно кто-то бы хотел, чтобы в текущей ситуации Вильнюс был частью РБ?
гэта складанае пытанне. З аднаго боку, добра, што Вільня засталася такой, як ёсць. Бо не факт, што хвалёны Машэраў не зрабіў бы з ёй тое ж, што з мінскай нямігай. А з другога - ну хай бы тады і яшчэ палову, а то і 2/3 аддалі, правільна? хоць бы жылі аддадзеныя тэрыторыя як людзі. Так? А лепей бы і ўвогуле ўсё аддалі, і ну яе, гэтую Беларусь?
 

Magda

Well-known member
гэта складанае пытанне.
Т.е. для тебя тут нет однозначности?

k_ja_ra, ты считаешь Бельгия потеряла независимость в ЕС?

Перекраивание было, веками, это так...Сожалеть об этом сейчас? Нет.. мне как то не близко. Интересно, у других по другому?
 

voluntas

New member
voluntas, вопрос был конкретно о "потере земель" в противоположность "приобретению земель". Не помню уже, кто про это вспомнил. Вот конкретно мне интересно сегодня про этот узкий аспект.

Першай, здаецца, я ўзгадала пра абрэзаныя тэрыторыі. Было гэта ў кантэксце "стварэнне БССР - свята, таму што Беларусь у сучасных межах". Умоўна кажучы, калі б на мой надзел прыйшлі дзядзькі і крамсанулі тэрыторыю на карысць левых, правых і верхніх суседзяў, я бы наўрад ці "дзень абразання" лічыла святам. Думаю, Вы таксама)
 

Magda

Well-known member
voluntas, я не спрашивала о причинах, мне интересно то, что я спросила. :)
 

k_ja_ra

Well-known member
Т.е. для тебя тут нет однозначности?
няма, так.
Роўна як з БССР. Я, прыкладам, нязгодная з тэзай, што не рассралялі, каб не было БССР. Расстралялі б, толькі ў РСФСР.
То бок стварэнне нацыянальнай рэспублікі ў тых аставінах - плюс, сам факт савецкага саюза з яго рэжымам і таго, што БНР не ўстаяла - мінус.
Вяртанне заходняй беларусі Беларусі - плюс. Тое, што на тыя землі прыйшоў ўсё той жа савецкі рэжым - мінус. І г.д.
 

k_ja_ra

Well-known member
ты считаешь Бельгия потеряла независимость в ЕС?
прабач, не зразумела пытання. У Бельгіі штосьці асаблівае з ЕС? Не такое, як у іншых краін-чальцоў? І якая тут паралель з Вільняй?
 

voluntas

New member
Проиграли в войне. А не подарили. Как то так для меня.

У якой вайне? Хто прайграў?

voluntas, я не спрашивала о причинах, мне интересно то, что я спросила. :)

Ок) Тады я проста ўдакладніла пра "згадваюць увесь час". Не ўвесь, а канкрэтна пры такой пастаноўцы пытання.
 

k_ja_ra

Well-known member
Проиграли в войне. А не подарили. Как то так для меня.
Хто? РСФСР? Прайграла ў вайне беларускія тэрыторыі? Наколькі памятаю (хай гісторыкі паправяць), пры заключэнні дамовы нават прадстаўнікоў беларускіх не было. Якая ж тут самастойная краіна/дзяржава, стварэнне якой варта лічыць стварэннем незалежнай беларусі, як пісалі ў суседняй тэме?
 

Magda

Well-known member
прабач, не зразумела пытання.
ВОобще я спросила именно то, что сформулировала.
Мне сложно может объяснить. :) Но у них по сути нет границ, ну и формально они, конечно, принимают решения в ЕС тоже. Но по сути в виду своего размера не очень сильно.
 

Magda

Well-known member
Хто? РСФСР? Прайграла ў вайне беларускія тэрыторыі?
Для меня была советская россия, наследница российской империи, в состав которой входила белорруские территории, была война между советской россией и польше. польша выиграла, к ней отошла западная беларусь и украина.
у всех какая то другая версия?
 

k_ja_ra

Well-known member
Но по сути в виду своего размере не очень сильно.
а, цяпер зразумела. Ну гэта крыху рознае, не знаходзіш? Аб'яднацца па сваім жаданні з эн іншых дзяржаў у пэўны звяз з нейкімі дакладнымі мэтамі ці быць захопленым ці падзеленым паміж іншымі суседнімі краінамі. І межы ў іх ёсць.) Проста яны адкрытыя. Не бачу нічога агульнага з тым, што абмяркоўвалася вышэй.)

Для меня была советская россия, наследница российской империи, в состав которой входила белорруские территории,
вооооось.) А людзі кажуць БССР, і краіна - папярэдніца сучаснай Беларусі.)
 

k_ja_ra

Well-known member
Я спросила тебя прямой вопрос.
не, я не лічу, што Бельгія страціла незалежнасць.
не поняла. да ладно.
я, як і ты, лічу, што БССР - гэта Расія, якая і распараджалася. як хацела сваімі (хоць нібыта і названымі беларускімі) землямі. Хацела - аддвала, хацела забірала назад. То бок што агульнага ў БССР з сучаснай Беларуссю, як краінай і дзяржавай - сказаць складана. БССР - гэта не набыццё незалежнасці, а чарговая страта яе пасля няўдалага лёсу БНР. Але такі лепей, чым проста РСФСР. Бо ў апошнім выпадку быць бы нам зараз беларускім аўтаномным вокругам Расеюшкі...
А людзі ў суседняй тэме якраз стварэнне БССР лічаць стварэннем нашай дзяржавы. Штосьці кшталту пачатку яе гісторыі. Аб тым і дыскусія. Нібыта.)

Перекраивание было, веками, это так...Сожалеть об этом сейчас? Нет.. мне как то не близко.
то бок дарма Украіна наконт Крыма парыцца? Перакраілі і ладна?
І сёння, калі (я тэарэзую) Расія раптам адцяпае ў нас Віцебскую вобласць, то і ну яго - чаго шкадаваць? Ці як?
 

Magda

Well-known member
А людзі ў суседняй тэме якраз стварэнне БССР лічаць стварэннем нашай дзяржавы.
Может быть кто так и считает.
В любом случае БССР часть нашей истории. Неоднозначная, уж безусловно.
 
Сверху