IT специальности БГУ или БГУИР

k_ja_ra

Well-known member
Нац.тэхнапарк у БДУ на фпмі (і мехмат, адпаведна) без іспытаў браць не будуць. Гэта сёння на дні адч.дзвярэй сказалі. Я, праўда, так і не зразумела, чаму. Задворны сказаў, таму што нац.парк, маўляў, можа паступаць толькі на спецыяльнасці профіля "Тэхніка і тэхналогіі", а ў бду такіх няма. Але ў спісе спецак, на якія яны могуць ісці, згодна з адпаведнай пастановай, ёсць абсалютна ўсе спецкі мехмата і фпмі, я правярала) Цікавае кіно... Значыць, апроч спіса спецыяльнасцяў, ёсць яшчэ нейкія дадатковыя ўказюлькі наконт саміх універаў.
У БДУІР нац.парк бяруць. Там прам асобная старонка для іх з раз'ясненнямі, што і як.
 

GingerBread

Well-known member
Нац.тэхнапарк у БДУ на фпмі (і мехмат, адпаведна) без іспытаў браць не будуць. Гэта сёння на дні адч.дзвярэй сказалі. Я, праўда, так і не зразумела, чаму. Задворны сказаў, таму што нац.парк, маўляў, можа паступаць толькі на спецыяльнасці профіля "Тэхніка і тэхналогіі", а ў бду такіх няма. Але ў спісе спецак, на якія яны могуць ісці, згодна з адпаведнай пастановай, ёсць абсалютна ўсе спецкі мехмата і фпмі, я правярала) Цікавае кіно... Значыць, апроч спіса спецыяльнасцяў, ёсць яшчэ нейкія дадатковыя ўказюлькі наконт саміх універаў.
У БДУІР нац.парк бяруць. Там прам асобная старонка для іх з раз'ясненнямі, што і як.
Задворный и Ко считает, что двигает вперед науку, а не вот это вот все, что про индустрию..
И 25 лет ничего не изменяется.
 

k_ja_ra

Well-known member
@GingerBread, я не думаю, што пытаннем "браць не браць выпускнікоў тэхнапарка" дый іншымі момантамі, звязанымі з цікавасцю/нецікавацю да індустрыі, кіруе Задворны. Ён адказаў на зададзенае пытанне, усяго толькі. А так ён і не хавае, што сам матэматык-матэматык, чым і займаецца, зрэшты.

Дарэчы, а чаго Недзьведзя знялі, ведае хто? Ці чаму сам сышоў? Ён не дэкан ужо, прычым зусім нядаўна - з лістапада

п.с. мэтавага навучання ў БДУ на мат.факах таксама няма, да слова. Можа раптам каму важна. То бок з ільготнікаў там будуць толькі алімпіяднікі і ліцэісты
 

GingerBread

Well-known member
@GingerBread, я не думаю, што пытаннем "браць не браць выпускнікоў тэхнапарка" дый іншымі момантамі, звязанымі з цікавасцю/нецікавацю да індустрыі, кіруе Задворны. Ён адказаў на зададзенае пытанне, усяго толькі. А так ён і не хавае, што сам матэматык-матэматык, чым і займаецца, зрэшты.

Дарэчы, а чаго Недзьведзя знялі, ведае хто? Ці чаму сам сышоў? Ён не дэкан ужо, прычым зусім нядаўна - з лістапада

п.с. мэтавага навучання ў БДУ на мат.факах таксама няма, да слова. Можа раптам каму важна. То бок з ільготнікаў там будуць толькі алімпіяднікі і ліцэісты
Ну какой он математик? Он же вроде ни одного курса теоретического не читал никогда, только типа организатор..
 

k_ja_ra

Well-known member
Ну какой он математик? Он же вроде ни одного курса теоретического не читал никогда, только типа организатор..
які - не ведаю, але ўжо дакладна не ён праграмы па інфарматыцы і іншых праграмаваннях фарміруе. А матэматыка ў індустрыі, як разумею, у прынцыпе не трэба.
Асабіста я задаволеная, што нацпарк на фпмі не бяруць. Я ўвогуле не разумею, што гэта за кантора, і з якога перапугу адтуль масава можна без іспытаў паступаць
 

GingerBread

Well-known member
які - не ведаю, але ўжо дакладна не ён праграмы па інфарматыцы і іншых праграмаваннях фарміруе. А матэматыка ў індустрыі, як разумею, у прынцыпе не трэба.
Асабіста я задаволеная, што нацпарк на фпмі не бяруць. Я ўвогуле не разумею, што гэта за кантора, і з якога перапугу адтуль масава можна без іспытаў паступаць
Ну вот конкретно математик - никакой. про программы как раз ФПМИ и мог пытаться их формировать, тем более готовя учителей математики-информатики, но чего-то не хватило… хотя как-то смоли презенташку с критикой школьной программы наваять

а математика вполне себе надо, есть ведь разные задачи. Кому-то умножения матриц хватит, а всякие модные data science и ML под собой серьезную математику предполагают. Тем более ФПМИ это прикладные темы, статистика, оптимизация, методы управления, актуарии.
 

GingerBread

Well-known member
які - не ведаю, але ўжо дакладна не ён праграмы па інфарматыцы і іншых праграмаваннях фарміруе. А матэматыка ў індустрыі, як разумею, у прынцыпе не трэба.
Асабіста я задаволеная, што нацпарк на фпмі не бяруць. Я ўвогуле не разумею, што гэта за кантора, і з якога перапугу адтуль масава можна без іспытаў паступаць
Технопарк в бНТУ размещается и они наверное программы делают. Крестник был в технопарке, ему очень понравилось. но программа действительно инженерная, а не математика информатика.
но брать без экзаменов в нашей реальности не стоит, а вот сколько-то доп баллов может и полезно было.
 

k_ja_ra

Well-known member
Крестник был в технопарке, ему очень понравилось
яшчэ б. Пабалдзець падчас навучальнага года з равеснікамі і аднадумцамі, забясплатна, як разумею - чым кепска? Я б таксама не адмовілася) Але тыя ж алімпіяднікі свае льготы потам і крывёю гадамі зарабляюць. А тут ...ну такое сабе. І зноў жа, колькасць! Міністр пра 400 чэлаў сказаў. 400! Вы сабе яўляеце гэту колькасць?? Ну паглядзім, можа па факце іх і не будзе столькі, але гучыць досыць уражальна.
Дад.балы - пагаджуся. Але ў нас няма сістэмы дадатковых балаў
 

GingerBread

Well-known member
яшчэ б. Пабалдзець падчас навучальнага года з равеснікамі і аднадумцамі, забясплатна, як разумею - чым кепска? Я б таксама не адмовілася) Але тыя ж алімпіяднікі свае льготы потам і крывёю гадамі зарабляюць. А тут ...ну такое сабе. І зноў жа, колькасць! Міністр пра 400 чэлаў сказаў. 400! Вы сабе яўляеце гэту колькасць?? Ну паглядзім, можа па факце іх і не будзе столькі, але гучыць досыць уражальна.
Дад.балы - пагаджуся. Але ў нас няма сістэмы дадатковых балаў
Для политеха 400 человек погоды не делают. Но в наших реалиях идея все равно мягко скажем странная.
 

k_ja_ra

Well-known member
Чаму для паліцеха?
Існуе спіс спецыяльнасцыў, на якія выпускнікоў нацпарка залічваюць. Там у тым ліку спецыяльнасці інфарматыка, матэматыка і камп.навукі, прыкладная інфарматыка, камп.матэматыка і г.д. Гэтыя спецыяльнасці да паліцеха ніякага дачынення не маюць.
Раз’ясненняў наконт таго, што не ўсе ўніверы на гэтыя спецыяльнасці прымаюць, я не бачыла. Таму і здзівілася словам Задворнага.
 

Караул

уплыла
Да, в бнту , к примеру, поит 30 человек. Фпми сколько? Хотя тут писали, что туда брать не будут.
 

k_ja_ra

Well-known member
Спадарыні, хто абазнаны і ў тэме.
Дзе ў нас вучаць па напрамку ’навука аб даных’ (Data science)?
 

GingerBread

Well-known member
Спадарыні, хто абазнаны і ў тэме.
Дзе ў нас вучаць па напрамку ’навука аб даных’ (Data science)?
здаецца магістратура ў Рафікаў
і была ШАД ад Яндекса на ФПМІ

але ж усе на базе матана, алгебры і тэрвераў ня самых простых.
і трэба глядзець колькі тых Data science спец патрэбна зараз і будзе далей
 

GingerBread

Well-known member
Якая спецка з бду-шных, па-вашаму, пад гэта лепей пасуе?
фармальна прыкладная матэматыка на ФПМІ, можна яшчэ глянуць што там на мехмаце, але гняздо тэрвераў ФПМІ.
але тэрвер спецыфічная галіна, але цікавая.
 

dipav

Active member
Добрый день... от сто-мильенов-лет назад присоединившегося к форуму читателя))
Добавлю пару слов про ТЕхнопарк
1- не всех выпускникв, а только получивших рекомендацию Совета ТП, могут принять вне конкурса
2- там несколько направлений, и только два, навскидку, относятся к физмату
3- тех, кто не просто общется и кайфует-лайтует, берут на заметку и дают нормальную исследавательскую нагрузку : по итогам сентябрьской смены ( инфомационная безопасность) сын с декабря 2022 официально занимается с преподавателем 3р в неделю по 4 часа на 3 месяца, в итоге будет иметь как соавтор печатную статью в сборнике международной конференции... и даже при этом он не оч то рассчитвает на рекомендацию (п.1)
 

dipav

Active member
у Задворного сын занимался в прошлом году по субботней программе а-ля общественный университет.. вылетело название
он хороший педагог-психолог, развивает скилы общения, открывает детей, но, думаю, правила поступления будут писать иные
и ТП вполне может пролоббировать льготы и в другие вузы... либо оставить некторых детей только для своего вуза
 

GingerBread

Well-known member
Добрый день... от сто-мильенов-лет назад присоединившегося к форуму читателя))
Добавлю пару слов про ТЕхнопарк
1- не всех выпускникв, а только получивших рекомендацию Совета ТП, могут принять вне конкурса
2- там несколько направлений, и только два, навскидку, относятся к физмату
3- тех, кто не просто общется и кайфует-лайтует, берут на заметку и дают нормальную исследавательскую нагрузку : по итогам сентябрьской смены ( инфомационная безопасность) сын с декабря 2022 официально занимается с преподавателем 3р в неделю по 4 часа на 3 месяца, в итоге будет иметь как соавтор печатную статью в сборнике международной конференции... и даже при этом он не оч то рассчитвает на рекомендацию (п.1)
дзетка малайчынка, хаця неяк странна што студэнтаў няма на супрацу.
такое як раз за межамі ў матывацыйных лістах любяць.

P.s. І ў гэтай галіне галоўнае не спорціць CV.
 
Сверху