Математика в школе!

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

_Тата_

Минск
ну вы ж самi пiсалi пра 93 бала з улiкам атэстату
это не я - это сын так считает))) я поделилась мнением поколения NEXT об уровне подготовки учителей)))
вот поэтому и знания школьников падают в геометрической прогрессии...

офф) я сравнивала на детях (7 ноября навеяло): старший еще знает что за праздник отмечается и кто такой Ленин, но настоящую фамилию уже не знает, а дочка не знает ни праздника, ни почему в ноябре Октябрьская революция, ни кто такой Ленин(((
учат в школе, учат в школе, учат в школе((((
наверно это не показатель и в мое детство может был и перекос, но так чтобы не учить вообще свою историю.... печаль...
 

k_ja_ra

Well-known member
Здесь уже только теорию вероятности привлекать наверное надо.
:) гэта задача-жарт. Яшчэ з дзяцінства майго. )


Я просто не в курсе в рамках отработки какой темы эта задача про куриц
Гэтая задача з зорачкай. Па маіх назіраннях часцей за ўсё задачкі з зорачкамі па-за тэмай як бы, то бок не звязаныя з якойсці пэўнай тэмай. А ўвогуле табліцу множання па сутнасці ледзь не цэлы год яны атрабатваюць. Ну і паступова задачкі ўскладняюцца, колькасць дзеянняў павялічваецца, на хуткасць ужо з'явіліся задачы. )

Але дзевы, у мяне добрая навіна. ))) Толькі прыйшла дадому, дзіця з парога дакладае: на апошнім уроку (дадатковая мат-ка), такі канчаткова прызналі 48 правільным адказам.)))))


Я вот не помню такой задачи
Ты магла проста не звярнуць на яе ўвагі, калі сам дзець не спытаўся. Бо падручнікі рэальна старыя ў нас. Мы - шостыя ўладальнікі. То бок твой па ім жа вучыўся.)


офф) я сравнивала на детях (7 ноября навеяло): старший еще знает что за праздник отмечается и кто такой Ленин, но настоящую фамилию уже не знает, а дочка не знает ни праздника, ни почему в ноябре Октябрьская революция, ни кто такой Ленин(((
учат в школе, учат в школе, учат в школе((((
наверно это не показатель и в мое детство может был и перекос, но так чтобы не учить вообще свою историю.... печаль...
Абмяркоўвалася ў "Нелепостях нашей жізні" в "Беседке" якраз. ))))
 
Последнее редактирование:

k_ja_ra

Well-known member
katia-ka, па гарызанталі, прыкладам, дні: 3,6,9,12. А па вертыкалі курыцы: 3,6,9,12. А ў скрыжаваннях - яйкі? Не?
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Последнее редактирование:

k_ja_ra

Well-known member
katia-ka, ясна, дзяк. Ідэя так, зразумелая. Але з выкананнем усё адно не згодная я. Бо там пра тое, што кожная з курыц па чарзе раз на тры дні яйка зносіла нічога не сказана.

А вось так, як я напісала (3,6,9,12) - файна, так. Дзяк за ідэю. Каб замацаваць, малой яшчэ табліцай гэтай пакажу. Дзеля нагляднасці. Бо недзе штосьці падобнае можа мы і пісалі, але каб уцямна неяк, тым больш каб яна сама паўтарыць здолела -не.

Бо варыянт дзеянняў:
12:3=4 - у колькі разоў павялічылася колькасць курыц
3*4=12 - столькі яек знеслі 12 кур за 3 дні.
зноў 12:3=4 - у колькі разоў павялічылася колькасць дзён
12*3=48 - столькі яек знеслі 12 кур за 12 дзён

па мне заблытаны і мала ўцямны.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Чеботаревская.
Толькі?
Я проста ўжо ня памятаю падручнікаў 3 кляса.
У нас так зараз у 4 клясе сярод аўтараў мой любімы Дрозд. Трэбы пагледзець, ці ёсьць там яго казырныя задачкі)))
 

k_ja_ra

Well-known member

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Дзіця пытаецца наконт заданьня па матэматыцы (трэба параўнаць велічыні) 1 дзень - гэта як лічыць? 24 гадзіны? 12 гадзін?? (там заданьне кшталту 1 дзень 5 гадзін * 18 гадзін) Нешта я не памятаю, каб такая матэматычная адзінка была... Суткі -так, зразумела. А дзень???
 

k_ja_ra

Well-known member
Катерина, та-а-а-ак? а гэта дзе такое напісана?
Прайшло 2 дні = прайшло 24 гадзіны?
 

Mahima

переименовалась:)
Ой, ну вот тут я бы уже проще была:)) сутки = день+ночь, и усе.
 

k_ja_ra

Well-known member
Катерина, не дзеля спрэчкі. Але яшчэ ёсць раніца і вечар. І цалкам сабе афіцыйна. :) Дык калі што бывае і колькі па часе доўжыцца?
 

Mahima

переименовалась:)
Катерина, не дзеля спрэчкі..
отстань от ребенков:))) есть еще много чего, о чем им нужно будет узнать позднее:) Понимание сложности мира нарастает постепенно, ИМХО.
Вот числа, к примеру. Не дают же сразу в первом классе понятие рациональных чисел, даже о натуральных не говорят. И как-то справляются:)))

Хотя, может ты и права в своем требовании четкости...Но это не к нашей школе..
 

kolesnikova

New member
старший еще знает что за праздник отмечается и кто такой Ленин, но настоящую фамилию уже не знает, а дочка не знает ни праздника, ни почему в ноябре Октябрьская революция, ни кто такой Ленин(((
еслі для вас это так важно - расскажите ему. На сколько я понимаю в началке октябрьскую революцию не проходят. И слава Богу!

Кьяра, Катерина,"день". "сутки" - насмешили.
Прайшло 2 дні = прайшло 24 гадзіны?
:crazy:


Дзіця пытаецца наконт заданьня па матэматыцы (трэба параўнаць велічыні) 1 дзень - гэта як лічыць? 24 гадзіны? 12 гадзін?? (там заданьне кшталту 1 дзень 5 гадзін * 18 гадзін) Нешта я не памятаю, каб такая матэматычная адзінка была... Суткі -так, зразумела. А дзень???
скорее всего эта задача из той же серии, что и задачи с Y (c X решать нельзя, а с Y можно). А какой это класс? У нас во втором вроде уже вводітся понятіе сутки.

Я была в шоке. когда узнала. что дети с иксами начинают решать задачи только в 7 классе.

А про решение задач с помощью неравенств- я ваще молчу. Ведь с неравенством гораздо проще зачастую решить задачу и все очень наглядно. Дык нет - надо мучить бедных детей.
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
А какой это класс?
4

Я была в шоке. когда узнала. что дети с иксами начинают решать задачи только в 7 классе.
ага. І самыя цяжкія ў пляне матэматыцы для бацькоў (і для дзяцей, пэўна,але мне менавіта бацькі скардзіліся) з'яўляецца менавіта 5-6 клас, калі трэба "па дзеяньня" рашыць задачку, якая на раз-два рашаецца прах Х.
Катерина, а як вам матэматыка?

Во! і Ре так сказалі))))))
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху