Математика в школе!

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

katia-ka

Kitoks Pasaulis
что пишущий не ладах с русским языком
чаму? як-раз такі тэрмін "долгота дня" існуе.
Материал из Википедии — свободной энциклопедии
Долгота дня — промежуток времени между восходом Солнца и его заходом, в течение которого Солнце видно над горизонтом.
 

Mahima

переименовалась:)
А разделение часов только на 12 частей тоже просто так?
Ну дзе тут пра 12 гадзін??
устала. УСЛОВНО.
Я ж пра гэта і кажу. А з твайго "дзень=12 гадзін" так і атрымліваецца...
нормально...из моего...Ну не ты ли говоришь, что два дня = двое суток?
Я лично разделяю контекст. Как и словарь. День - это и часть суток , и целые сутки. Понятно, что с этой точки зрения задача неточна. Но это же, е-мое, мелкие, у которых день - это часть суток стопудово. Исключая гениев начитанных:)))
говорит, что пишущий не ладах с русским языком
во всех календарях именно долгота дня, если я правильно помню.
 

k_ja_ra

Well-known member
Ну давайте еще в задачах будем указывать, в каком именно месте земного шара происходит действие. А то ведь напиши, что рабочий работал два дня, а найдется кто-то, кто скажет - а неточно, вдруг дни полярные и т.п.
Перадзёргіваеш.

Но это же, е-мое, мелкие, у которых день - это часть суток стопудово
Прабач! Для іх якраз дзень - гэта суткі!
- мама! колькі дзён да свята засталося?

Мая дарэчы пытаецца часта: "мама, а сча дзень ці вечар ужо?"

І? Адкуль 12 гадзін у дні, калі яшчэ і раніца і вечар маюцца?
 

Mahima

переименовалась:)
В Италии в день зимнего солнцестояния ночные часы равнялись по длине дневным летним, ночные летние дневным зимним. В летнее солнцестояние светлое время суток в Италии длится около 15 часов, в наших широтах 17 часов 33 минуты. Зимний день в Риме был на четверть часа короче нашего, а летний на столько же длиннее.
Караульная служба в римских легионах шла так, что ночной караул сменялся каждые три часа и это время, которое он стоял называлось стражей (vigilia лат. – бдение). Две смены были до полуночи, две остальные - после полуночи. Понятно, что летние караулы были короче зимних. Например, 16 августа солнце заходит в 7 час. 11 мин., с этого момента начинается первая стража, в 9 час. 36 мин. вечера – вторая, в полочь – третья, в 2 часа 24 мин. пополуночи - четвертая; она оканчивается с восходом Солнца в 4 часа 49 мин.
В книге Tristia, что значит «Скорби», у Осипа Мандельштама есть такие стихи:
Я изучил науку расставанья
В простоволосых жалобах ночных.
Жуют волы, и длится ожиданье –
Последний час вигилий городских. Деление как дня, так и ночи на 12 часов перешло в Средневековье.
http://www.chronos.msu.ru/RREPORTS/gansvind_vremya_kak_tsikl.htm

Кстати, много интересного узнала:)))
Перадзёргіваеш.
ну почему же? Математика - наука точная. И чтобы язык в ней точно употребился, чтобы во всех значениях слова было корректно, и география чтобы совпала, и вообще...
Или она за свое точная?

Прабач! Для іх якраз дзень - гэта суткі!
- мама! колькі дзён да свята засталося?
не прабачу:) Потому что у них, как и у меня, слово ДЕНЬ может означать как светлое время суток, так и сутки в целом - в звисимости от контекста.
 

k_ja_ra

Well-known member
Катерина, ок. Я б зрабіла, як 24 гадзіны. Звярнуўшы ўвагу дачкі на тое, што мы прымаем тут дзень у значэнні "суткі" з той простай логікі, што вызначыць працягласць дня, як часткі сутак, фактычна немагчыма, і што 7 дзён - гэта тыдзень, а не палова яго.

І хай паспрабавалі б палічыць гэта за памылку. :))))
 

Катя_Катина

Well-known member
во всех календарях именно долгота дня, если я правильно помню.
ого? пойду почитаю... для меня всю жизнь была продолжительность....

угу. беру свои слова взад. Катерина, сорри.
 

Mahima

переименовалась:)
Я б зрабіла, як 24 гадзіны. Звярнуўшы ўвагу дачкі на тое, што мы прымаем тут дзень у значэнні "суткі" з той простай логікі, што вызначыць працягласць дня фактычна немагчыма, і што 7 дзён - гэта тыдзень, а не палова яго.
некорректно. Неделя - это семь суток. Месяц - это 30 суток. Если уж совсем-пресовсем корректно.
Я бы рассказала о сутках, об условности деления их пополам и взяла бы 12 часов. А сейчас так еще бы и экскурс в историю могла бы дать:)))
тут дзень у значэнні "суткі"
сутки тоже разные бывают, кстати:))))

угу. беру свои слова взад. Катерина, сорри.
да ниче:)) я ж календари не пишу:)))
 
Последнее редактирование:

Orion

Созвездие
Кьяра, абсолютно согласна с Катерина :) математика на столько точная наука что имеет такое понятие как допущение :) для первого класса допущения одни, для 5 другие, для высшей математики третьи :) и даже, не поверите, есть такие которые посчитать точно вообще невозможно, а лишь с определенной вероятностью :)
 

k_ja_ra

Well-known member
Патаму што ў задачы з рабочымі, якія зрабілі дэталі за 2 дні, неістотная абсалютна працягласць самога дня. Дзень як умоўная адзінка тут. Істотна колькі зробяць за такіх 4 дні, прыкладам.

Тут жа (у гэтым прыкладзе Каці-кі) прынцыпова, колькі ДАКЛАДНА доўжыцца дзень, каб правільна адказаць на заданне. Таму гаворка павінна б была ісці толькі пра ДАКЛАДНЫЯ адзінкі: хвіліны, гадзіны, суткі (ды ладна табе наконт лунных :))) ).


Месяц - это 30 суток.
Не факт. )

Катерина, я дапускаю твой варыянт логікі, але калі свой я магу аргументаваць, твой мне было б агрументаваць у разы складаней. Таму, калі абіраць, я б спынілася на сваім рашэнні.
Але ў ідэале, асабліва мяркуючы па заданню
Ці вось прыклад: 30 дзён*1 месяц. Ставіць знак роўнасьці?
тут трэба б было адказваць некалькімі варыянтамі: больш, чым 18 гадзін, калі прымаем дзень, як суткі, менш, чым 18 гадзін, калі прымаем дзень. як частку сутак, не большую за 12 гадзін (бо можа быць ўмоўна і 6, а не 12, калі суткі на раніцу, дзень, вечар і ноч дзеляцца)


Orion, дзеці ў 10 год акрамя дня і ночы ведаюць раніцу і вечар. Іх разглядаць будзем?

Наконт дапушчэнняў згодная. Але, ІМХО, тут не той выпадак.


=====
п.с. дала задачу малой, 9 год, 3-ці клас. (без каментароў, шчыра, проста напісала на аркушыку:
"1 день +5 часов 18 часов" і сказала паставіць больш , менш ці роўна)
Пару сек падумаўшы, яна паставіла знак больш.
Пытаюся:
- ты ў дні колькі гадзін палічыла?
- 24, а што?

Ноў коментс.

Гэта я да дапушчэнняў.)
 
Последнее редактирование:

katia-ka

Kitoks Pasaulis
ну й каб дабіць сабе тапкам, я глянула табліцу на фарзацы падручніка, якой павінны вучні карыстацца, калі падзабыліся) І што я бачу. Адзінкі часу прадстаўлены так:
1 хьвіліна =..
1 гадзіна =..
1 суткі = ..
1 год =..
1 стагодьдзе =..
І ніякіх табе дзён і месяцаў.... А заданьні з іх выкарыстаньнем ёсьць....
 

Orion

Созвездие
Orion, дзеці ў 10 год акрамя дня і ночы ведаюць раніцу і вечар. Іх разглядаць будзем?
разглядать надо только контекст задачи.. извините не знаю где искать ту над который вы спорите..
 

k_ja_ra

Well-known member
Orion,
Дзіця пытаецца наконт заданьня па матэматыцы (трэба параўнаць велічыні) 1 дзень - гэта як лічыць? 24 гадзіны? 12 гадзін?? (там заданьне кшталту 1 дзень 5 гадзін * 18 гадзін) Нешта я не памятаю, каб такая матэматычная адзінка была... Суткі -так, зразумела. А дзень???

п.с.
Orion, калі можна, а не ведаючы кантэксту, у чым тады Вы пагаджаліся з Кацярынай? а? ;)
 

Orion

Созвездие
Orion,
katia-ka написал(а):
Дзіця пытаецца наконт заданьня па матэматыцы (трэба параўнаць велічыні) 1 дзень - гэта як лічыць? 24 гадзіны? 12 гадзін?? (там заданьне кшталту 1 дзень 5 гадзін * 18 гадзін) Нешта я не памятаю, каб такая матэматычная адзінка была... Суткі -так, зразумела. А дзень???
а тут есть подвох в виде ответа? потому что в этом контексте я воспринимаю день это сутки..
Orion, калі можна, а не ведаючы кантэксту, у чым тады Вы пагаджаліся з Кацярынай? а?
согласилась с тем что в математике при обучении на разном уровне применяются разные условные допущения.. сама с этим постоянно сталкиваюсь проверяя уроки.. мне так и хочется решить задачу проще, но я понимаю что этого они еще не знают..
 

k_ja_ra

Well-known member
потому что в этом контексте я воспринимаю день это сутки..
:) Дык мы наконт гэтага якраз і дыскутавалі.) Не болей за тое.

а тут есть подвох в виде ответа?
Настаўніца сына аўтаркі пытання сказала, што тут дзень=12 гадзін. )
 

Orion

Созвездие
Настаўніца сына аўтаркі пытання сказала, што тут дзень=12 гадзін. )
значит возможно кроме текста задачи был еще другой контекст.. например на уроке учитель об этом сказал.. или они такую задачу решали именно с этим значением.. в общем для дискуссии не достаточно данных :)
 

k_ja_ra

Well-known member
Orion, першапачаткова было проста пытанне (цытата вышэй). І меркаванні раздзяліліся ўжо на гэтай стадыі. ) Адказ настаўніка выклікаў толькі новы віток дыскусіі.)

Сутнасць жа ў тым, што якая б гаворка не ішла на ўроку, і якія б задачы не даваліся раней, адзінкі часу "дзень", роўнай 12 гадзінам, у мат-цы існаваць не можа. ІМХО.

У мастацкай літ-ры - дзеля Бога.
 

Orion

Созвездие
Сутнасць жа ў тым, што якая б гаворка не ішла на ўроку, і якія б задачы не даваліся раней, адзінкі часу "дзень", роўнай 12 гадзінам, у мат-цы існаваць не можа.
ну а мое имхо что может :) в задаче где там мастер какой-нить выпиливает 300 деталей в день речь же не про сутки :)
 

k_ja_ra

Well-known member
Orion, пра дэталі праходзілі ўжо.)))) Там дзень - умоўная адзінка часу. Магло быць Х часу. Там неістотна, колькі гадзін у ім, у дні. Істотныя 300 дэталяў у гэты дзень.

У задачы з параўнаннем, пра якую мы тут вядзем, колькасць гадзін у гэтым "дні" істотная.) Іначай намагчыма рашыць неравенства.)

І чаму не 6 гадзін у "дні" тады ўжо? Раніца і вечар маюць такое ж хаджэнне, як і ноч з днём.)
 

Orion

Созвездие
Кьяра, в задаче со сравнением если стоит сравнить 1 день 5 часов и 22 часа, то день это сутки, а если стоит сравнить 1 день 5 часов и 1 сутки 3 часа, то день это 12.. чистая логика..
 

k_ja_ra

Well-known member
Orion, калі памятаеце, было дакладнае заданне, без "еслі".)))

І я паўтару пытанне, чаму 12? чаму не 6?
Вось я дакладна ведаю (і дзіця таксама), і гэта на кожным сшытку напісана, што 1дм=10см. А адкуль дзіця ведае, што дзень - гэта 12 гадзін? Наўскідку? Ні-вап-рос. Для ўроку Чалавек і свет. :))
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху