Математика в школе!

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

k_ja_ra

Well-known member
День - 12 часов.
Во! і Ре так сказалі
Капец проста...

А тры дні - гэта колькі гадзінаў? - ты ў настаўніцы не спыталася?

Я ўжо маўчу, што ёсць працоўны дзень, светлавы (световой) дзень і г.д.
Вызначэння, што дзень - гэта частка сутак, роўная 12 гадзінам, у сваім жыцці не сустракала...Асабліва ў курсе мат-кі.

Можа хто падзеліцца адпаведнай спасылкай?
 

ТиЛи

аву забрали:( буду такая!
Мат-кі школьнай...
нафиг такая математика, это не матиматика вовсе
ну логика
теория вероятности
еще там чего.... но где тут математика день 12 часов, 3 дня 72 -- очень забавно
 

Mahima

переименовалась:)
Отстаньте от дня:))) День - условно половина суток. Это только я так всегда считала? Ну понятно же, что здесь допущения есть...но, ИМХО, не то место, где надо так уж придираться.

С точки зрения первоклассника уравнение х+2=1 не имеет решения. Но ведь имеет...
А сутки тоже бывают солнечные и звездные, а дни в дни равноденствия и просто так...а на экваторе и за полярным кругом вообще все иначе...
Ну не надо чрезмерно заглубляться там, где не надо. ИМХО.
 

k_ja_ra

Well-known member
Катерина, я з табой вельмі згодная...Калі гаворка пра літ-ру, прыкладам.
Але ў мат-цы як можа так атрымлівацца? Што ў задачы №15, дзень - гэта 12 гадзін, а ў задачы №16 гаворка ўжо пра 2 дні, і значыць дзень = гэта 24 гадзіны.

Я, праўда, не разумею.... І ў мяне ступар у гэтым месцы...

"Дзень і яшчэ 5 гадзін". Па мне=29 гадзін.
А вось "скончыўся дзень і наступіла ноч" - гэта можа і 12 гадзін у тым дні было, я не супраць.))
 

k_ja_ra

Well-known member
Каця, яшчэ раз. Дзе напісана, што дзень - гэта 12 гадзін? Няма такой адзінкі часу.

Іншымі словамі, ты прабач, але я з табой тут
в первом случае все корректно
катэгарычна не згодная.
 

kolesnikova

New member
дзень - гэта частка сутак, роўная 12 гадзінам,

ў задачы №15, дзень - гэта 12 гадзін, а ў задачы №16 гаворка ўжо пра 2 дні, і значыць дзень = гэта 24 гадзіны.
:crazy:

С точки зрения первоклассника уравнение х+2=1 не имеет решения. Но ведь имеет...
почему не імеет решенія? они все равно и в 1 иво 2 классе решают примеры с пропусками. почему туда не поставить любой буквенный символ? лично мне не понятно.

все равно деть в голове прводит операцию по переносу известных в одну сторону, а неизвестных в другую. зачем такие сложности?
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
цяжкасьці ёсьць, ці не у матэматыцы? Вы ж як раз у пачатку сярэдняй школы калі не памыляюся.

почему не імеет решенія? они все равно и в 1 иво 2 классе решают примеры с пропусками.
сэнс ня ў пропусках. А ў тым, што ў адказе атрымаецца адмоўная лічба, а гэтага ў пачатковай школе не вывучаюць.

Дзе напісана, што дзень - гэта 12 гадзін?
дык вось я ў вас і пытаюся.... Ну не памятаю я гэтага(( Я не спрачаюся, але як па мне, то гэта такая "неканкрэтная" адзінка вымярэньня...
Ці вось прыклад: 30 дзён*1 месяц. Ставіць знак роўнасьці?
 

Mahima

переименовалась:)
катэгарычна не згодная.
а во втором? Что два дня - это 24 часа - согласна? Это по-твоему корректно?
Еще раз о МОЕМ представлении о словоупотреблении: день - это половина суток в моем понимании. Ночь - вторая половина. Условно.
почему не імеет решенія? они все равно и в 1 иво 2 классе решают примеры с пропусками. почему туда не поставить любой буквенный символ? лично мне не понятно.
ой, ясно...буквенный символ...
Девочки, я, видимо, проста как пробка местами. Или тупа.
сэнс ня ў пропусках. А ў тым, што ў адказе атрымаецца адмоўная лічба, а гэтага ў пачатковай школе не вывучаюць.
да, как-то так я и хотела донести. Что есть некоторые допущения и издержки возраста что ли..

Насчет дня. Когда пишут слова ДОЛГОТА ДНЯ - вам это о чем-нибюдь говорит? Это 24 часа по-вашему?

Значения слова ДЕНЬ http://poiskslov.com/word/%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C/
Чтобы уж совсем было ясно. Это в том числе часть суток. Понятно, что строго 12 часов его долгота только дважды в год, но е-мое...
Ладно...
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
ДОЛГОТА ДНЯ - вам это о чем-нибюдь говорит? Это 24 часа по-вашему?
Ну.... так яна ж можа быць і 6 (умоўна) гадзін і 24 гадзіны......
В пределах полярных кругов долгота дня летом может превышать 24 часа (полярный день), а на полюсах день длится полгода.
 

Mahima

переименовалась:)
Я поняла про неточность.

Ну.... так яна ж можа быць і 6 (умоўна) гадзін і 24 гадзіны......
УСЛОВНО! Так я об этом и говорю - о допущении, что ночь и день - две половины суток. Ну давайте еще в задачах будем указывать, в каком именно месте земного шара происходит действие. А то ведь напиши, что рабочий работал два дня, а найдется кто-то, кто скажет - а неточно, вдруг дни полярные и т.п.
Ай..
 

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Карацей, ладна... Выйду з бальнічнага, пайду пабірацца наконт метадычкі)))))

Так я об этом и говорю - о допущении
нешта я заўсёды лічыла, што матэматыка - гэта дакладная навука.
Не спрачаюся... пытаюся разабрацца...
 

Mahima

переименовалась:)

katia-ka

Kitoks Pasaulis
Катерина, аааааааааааа... раз мы пайшлі ў Вікі, то
День — промежуток времени от восхода до заката Солнца. Так же слово может быть употреблено в значении сутки
Ну дзе тут пра 12 гадзін??
 

Катя_Катина

Well-known member
Когда пишут слова ДОЛГОТА ДНЯ - вам это о чем-нибюдь говорит?
говорит, что пишущий не ладах с русским языком :). у дня есть продолжительность. а долгота и широта - это координаты.
а задача... а что в ответе?
 

k_ja_ra

Well-known member
Еще раз о МОЕМ представлении о словоупотреблении: день - это половина суток в моем понимании. Ночь - вторая половина. Условно.
Тут згодная. ВНЕ мат-кі..

Кацярына, паслухай, калі гаворка пра "машыну, якая за дзень праехала 200 км, колькі праедзе за 2 дні?" - мне фіялетава колькі гадзін у дні. Але тут жа дакладнае заданне!
Што больш: адзін дзень+5 гадзін ці 18 гадзін?

Якая ўжо тут умоўнасць?
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху