Популярные имена или как назвать малыша - 6

Marisol

Active member
Мы еще хотим такие имена подобрать,вернее такое имя,которое ,если ре поедет за границу и будет там жить, не будут каверкать. А смогут легко выговорить.
У меня тоже одним из пунктов была интернациональность. В итоге выбирала между Стефой и Мартой, и таки выбрала Стефу:)))
 

k_ja_ra

Well-known member
Мне тоже не понять... У нас родственники назвали девочку Апполинарией, но дома зовут Полей, Полюшкой. Я думаю, Апполинарией ее никто и не будет звать
А калі называюць Анастасіей, але дома завуць Насцей, Насцюшай, разумееце?
 

rabinowicz

не дождётесь!
У меня тоже одним из пунктов была интернациональность. В итоге выбирала между Стефой и Мартой, и таки выбрала Стефу:)))

А мы выбрали Марту :)
Но меня прикалывает ситуация с именем младшей. Имя не интернациональное совсем, но именно иностранцам чаще всего оно оказывается знакомо. Любят русскую литературу заграницей :)))
 

Медвежка

Well-known member
А калі называюць Анастасіей, але дома завуць Насцей, Насцюшай, разумееце?
разумею :) чаму не? Анастасiя i ёсць Анастасiя. Гаворка шла пра тое, што Апалiнарыю родныя клiчуць Поля, Полюшка. Дык чаму было адразу не назваць Палiнай? Тым больш, што нi разу я не чула ад iх скарачэнняу менавiта ад Апалiнарыi, кшталту Апалiнарушка и г.д.
 

Marisol

Active member
А мы выбрали Марту
Я до последнего думала:) но моя деточка внепланово родилась в марте, плюс с ее отчеством Стефания мягче, чем Марта.
мне это девчачье имечко очень нра))) Красивое имя у вашей дочки,Катя)
Спасибо:) мне и мужской вариант нравится, у подруги племянник - Стефан, классно звучит.
А мою племянницу зовут Аделька, ИМХО, тоже зачетное имечко:)))
 

k_ja_ra

Well-known member
Анастасiя i ёсць Анастасiя. Гаворка шла пра тое, што Апалiнарыю родныя клiчуць Поля, Полюшка.
Прабачце, але працягваю не разумець логікі. Насця - скарочанае ад Анастасіі. Поля - ад Апалінарыі. У чым розніца?
Вы часта чуеце, каб кагосьці Анастасіей, а не Насцей называлі? Ну...апроч афіцыйнага імя-імя па бацьку?
Тое ж з Апалінарыей, не?
 

Медвежка

Well-known member
Кьяра, калi б нейкую Анастасiю родныя звалi Стася, мяне б таксама здзiвiла, чаму яе назвалi Анастасiя, а не Станiслава. Так i тут -- калi iмя па пашпарце нiяк не ужываецца, а ужываецца варыянт распаусюджанага, дык навошта было гэтак называць? Выключна каб выпендрыцца? Падабаецца iмя Поля, чаму не назваць Палiнай? Пры умове, што iмя Апалiнарыя не ужываецца дома нiяк
 

Шококо

Active member
калi б нейкую Анастасiю родныя звалi Стася, мяне б таксама здзiвiла
а ведь есть такое сокращение Анастасии - Стася. Тут даже как-то более явно прослеживается такое сокращение, чем в имени Станислава... ИМХО

А как Вам Саша от Александры? тем паче Шура?
 

k_ja_ra

Well-known member
калi б нейкую Анастасiю родныя звалi Стася
А дарэчы і завуць.)
Ведаю, як мінімум, 2-х такіх.)
Але рэч нават не ў гэтым.
Вы разважаеце катэгорыямі "распаўсюджанае /нераспаўсюджанае", якія маюць прывязку выключна да а) часу і б) супольнасці. А калі ад гэтай стэрэатыпнасці ці прывязкі адыйсці, ланцужок "Анастасія-Насця" нічым ад ланцужка "Апалінарыя-Поля" не адрозніваецца. Але першаму даецца права на існаванне, а другому не. Дзіўна, не знаходзіце?
Роўна як Поля мае такое ж дачыненне да Паліны, як і да Апалінарыі. Але першы варыянт дапушчальны чамусьці, а другі - выклікае неразуменне.)
Не называюць Апалінарыяй дома? Вышэй вунь Станіславам называць не хацелі, маўляў, доўга. І? З гэтага вынікае, што са Станіславам, як імем, нешта не так? І калі хлопца завуць Стас, то за якім фігам і называлі Станіславам?

Карацей, не разумею "неразумення" вашага. :)
 

rabinowicz

не дождётесь!
Медвежка, из вики :
Поли́на — женское имя французского происхождения (Pauline), производное от мужского имени Поль (Paul); таким образом происходит от латинского paulus («маленький», «малыш»).
Поли́на — разговорная форма имени Аполлинария, что значит «Солнечная». Происходит от имени древнегреческого бога солнца Аполлона.
А то мне ваше недоумение непонятно :)))
 

miss_fluffy

разведываю
Девочки, у кого сыновей Данилами зовут,какие они мальчишки Данилки?
 

Ivetta

Active member
miss_fluffy, за всех Даников не отвечу, но мой упёёёёртый))))) до ужаса(( не знаю то ли это имя, то ли то что он козерог
у самой имя очень редкое, поэтому сына назвала очень популярным :)
 
Сверху