Русский язык

Mrs_yanf

Well-known member
я заўжды лічыла, што кануць у Лету - гэта знікнуць, сысці ў нябыт, фізічна, а не з памяці. Памяць якраз можа і застацца.
Не, менавіта з памяці. Лета - гэта рака забыцця ў старажытнагрэчаскай міфалогіі, душы памерлых павінны былі адпіць вады з гэтай ракі і ад гэтага трацілі памяць пра мінулае жыццё і пра саміх сябе. Другое значэнне, калі такое ёсць у Вікіслоўніку, узнікла ад непісьменнасці і дрэннага ведання грэчаскіх міфаў складальніка допісу
 

k_ja_ra

Well-known member
Не, менавіта з памяці.
тады выраз супярэчыць сам сабе. Калі штосьці знікла нават з памяці, пра яго нельга сказаць, што яно канула ў Лету. Яго проста няма, і ніхто аб ім ужо нават не ведае, раз не памятае. Няма пра што гаварыць. А раз кажуць - значыць, яго няма, а памяць аб ім такі ёсць, яго згадваюць.
Дый супярэчнасці з міфам не бачу. Гэта памерлыя гублялі памяць, выпіўшы з Леты, як вы пішаце (я-то ў міфах не моцная), а пра іх саміх з чаго б усім забыцца?
 

k_ja_ra

Well-known member
Усё ж філалогія - гэта штосьці страшнае.
Глянула тэксты выпускных экзаменаў і чарговы раз пайшла адукоўвацца - чытаць правілы пастаноўкі двухкроп'я. Людзі, ну як можна вось да гэтага ўсяго ставіцца??

Двоеточие ставится между двумя предложениями, не соединенными посредством союзов, если в первом предложении такими глаголами, как видеть, смотреть, слышать, знать, чувствовать и т. п., делается предупреждение, что далее последует изложение какого-нибудь факта или какое-нибудь описание, например:
Я знаю: в вашем сердце есть и гордость, и прямая честь.

Но (без оттенка предупреждения):
Слышу, земля задрожала.
Ну вынас жа мозга, а?
Хто?? вырашае, ёсць адценне ці няма? Растлумачце мне,бесталковай, чым адрозніваюцца два гэтыя сказы? Гэта ж здзекаванне, не? Калі ўжо гэтыя ідыёцкія правілы спрасцяцца і ўніфікуюцца? Ці проста стане дапусцімым ставіць любы знак з трох: , :, - . Я ўжо маўчу, што яшчэ ж ёсць ;

РРРР. Як не разумела гэтага ніколі, так і працягваю не разумець. Філалогія - зло. Адназначна.:)
 
Последнее редактирование:

Tatinka

Member
про двоеточие нас учительница русского в 1989 учила, что если вместо двуточия подходит словосочетание ''а именно'', то смело его ставьте :acute:
 

Happy

Я такая скорая на помощь
Команда форума
Админ
Что именно знаю)
 

k_ja_ra

Well-known member
А іменно - толькі адзін з эн выпадкаў, на жаль. Каб так усё проста было, дык нікога б не калаціла ад філілогіі.

Сёлета на экзамене было, напрыклад:

Берегісь, человек: скорпіон очень опасен.
 

Parole

Well-known member

k_ja_ra

Well-known member
а тире здесь нельзя ставить?
Вы ў мяне пытаеце? :)
Я ўвогуле не ўяўяляю, гэта як трэба ўмець чытаць думкі, каб ведаць гэта папярэджанне ці не, хуткая змена дзеянняў (ці падзей?) ці не і г.д. А потым яшчэ здзіўляюцца, што народ што толькі ў адных і тых жа словах не чытае.
Піва нет, карацей.

не зря гуманитарии правят миром.
гэта так. І законы яны ж пішуць... і нарматыўку ўсю.
 

Magda

Well-known member
Какие там гуманитарии
самые обычные. Все руководство - представители гуманитарного образования. Во всех странах. За крайне редким исключением.

И когда физматы (дети обычно) позволяют себе смешки по поводу не физматовцев - это просто от плохого знания реальной ситуации в мире :))
 
Сверху