Математика в школе!

Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.

Goldenflow

Well-known member
ну 28 - это правильный ответ при условии, что мастер и ученик делают предложенное количество деталей в день. но в условии задачи про это - ни слова. За какое время мстер сделал 42 детали? за час? за день? за год? неполное условие.

Давай еще додумаем что ученик за неделю насобачился детали делать и обогнал учителя)))
 

имя-как-имя

Well-known member
Дый пляваць на настаўніцу, прабачаюся...Я тут чыста інтарэсы свае і дзіцяці гляджу. Што карысней у дадзенай нашай сітуацыі...Калі нешта падобнае і на кантрольнай можа трапіцца. Ісці стэрэатыпам і рашыць? Ці бачыць, думаць і НЕ рашыць?

Схіляюся да другога...
Не, ну калі для дачкі не будзе трагедыяй (тут, мабыць, па сваёй мяркую, у нас цяжкі выпадак: увесь здаровы пафігізм, відаць, старэйшаму дастаўся, а дачка занадта ўвагі надае меркаванню аб ёй настаўніцы, карацей, там працаваць і працаваць, цэліна непаханая) атрымаць дрэнную адзнаку і паслухаць пра тое, што ўсе дзеці як дзеці, адна яна зразумелае не разумее - тады да, адназначна пляваць.

Давай еще додумаем что ученик за неделю насобачился детали делать и обогнал учителя)))
:)))
— Готово, мастер! Все 4 запорол!
— Я ж тебе только 3 давал!
— А я и образец запорол!
 

Goldenflow

Well-known member
И не понимают как раз не дети, а очень умные родители))) которые копают вглубь там где не требуется
 

k_ja_ra

Well-known member
Давай еще додумаем что ученик за неделю насобачился детали делать и обогнал учителя
Не, ну з насабачыўся можа і занадта, так. :) Але пагадзіцеся, пра адзін дзень мы, як гэта цяпер модна казаць, чытаем выключна з кантэкста. ) Што небяспечна і прывучае да няўважлівага стаўлення да умоваў задачы. Дадумваць, "мець на ўвазе" штосьці, пра што дакладна не сказана...

Відавочна, што ў дадзеным выпадку словы "за день" на самым пачатку задачы абавязковыя....

То бок, не пытанне, рашыла, дык рашыла. Але б па мне, было б здорава, каб дзіця заўважыла: а за які час зрабілі? але ладна, прымем, што за дзень.

Ці я многа хачу ад дзіцяці ў 3-м класе?

Ну чаму? ))) Разумеюць. Проста звяртаюць увагу. Пакуль сваю. Але трэба такі і дзіцяці.


Дарэчы, мая чаго прыйшла праверыць? ) Парывалася іншым спосабам рашыць. Памножыць спачатку 42 і 38 на 7, а потым розніцу знайсці. Але яе спыніла тое, што неяк не атрымліваецца такія лікі перамножыць пакуль. :))) Таму абрала лягчэйшы спосаб. :)))
 
Последнее редактирование:

Goldenflow

Well-known member
Многа

Вопрос в студию. Кто знаком с диаграммами Венна? Малому 8 лет в третьем классе, пытаюсь донести до ребенка. То ли лыжи не едут, то ли.... Ребенок тупит конкретно. Или я плохой объясняльщик или еще рано, или просто неспособный. Написано что книжка для 3-6 класса. Добивать дальше или отложить пока?
 
Последнее редактирование:

Аник

New member
у Петерсон они в 3 классе. нормально идут
можно начинать с образа "мешок, в котором...", поле, лес, дом, коробка, озеро с рыбами и прочими
и брать мешки и складывать в них разные элементы и т.п.

пересечение проще с обручами
объединение - легко
 

Solar

Well-known member
Задача (дословно, учебник 3-й кл., с.35):
Мастер сделал 42 детали, а ученик 38. На сколько больше деталей сделает мастер, чем ученик, за 7 дней?
Дочка вчера тоже эту задачу делала. У нас учебник на бел. мове, мы ж в 4 гимназии. В условии написано, что делали 42 и 38 деталей за один день!
 
Последнее редактирование:

k_ja_ra

Well-known member
Solar, :) Бел. мова рулюе! ;)

Можа і так...Проста дзеці з аднаго боку не зашораныя тым, што называецца "па змаўчанні" (ну ціпа, калі б было за гадзіну, прыкладам, то сказана б было, колькі гадзін у дзень яны працавалі), але з другога - не чакаюць, відаць, і падвоху, як мы, дарослыя, часам...
 
Последнее редактирование:

k_ja_ra

Well-known member
Solar, ну значыць, перакладчыкі таксама не вельмі замарочваюцца карэктнасцю зместа...Гугл-перакладчык, відаць, рулюе...(
 

k_ja_ra

Well-known member
Катерина, верыш, я ўсё ж яшчэ задумалася на тэму: "ужо не бачыць" ці "яшчэ не бачыць"?...Можа сапраўды і не павінны яны на гэтай, лічы пачатковай, стадыі, так "сканіраваць" карэктнасць? Можа сапраўды я чапляюся?

Я сёння раніцаю яшчэ раз спыталася: "а чаму ты вырашыла, што за дзень?" Адказ: "а як? і далей ва ўмовах пра дні" (за 7 дзён)... І яна як бы мае рацыю...

п.с. што адказнасці са складальнікаў падручніка, ІМХО, не знімае...
 

punto

Active member
Ребенок тупит конкретно. Или я плохой объясняльщик или еще рано, или просто неспособный.
или что-то было упущено раньше.
Скажем нарезать фигурок из бумаги-картона-полиэтилена, треугольники-квадраты-кружки, красны-синие-зеленые.

И начать с задачи классификации.
потом, когда он их расклассифицирует -- попробуйте придумать задачу на эту именно классификацию.
те пусть ОН придумает. :declare:

Через пру раз должно проскочить. Кстати, особо циничные задачи могут приводится к системе уравнений. что шокирует детвору, не прокачанную по скилу "математическая наглость" :)

Этот скил надо качать обязательно.
 
Последнее редактирование:

Mahima

переименовалась:)
Кьяра, и, кстати, там тоже напоминается об одинаковой производительности труда.
 

k_ja_ra

Well-known member
Катерина, так. Але (можа я проста яшчэ не вельмі ў тэме) хіба заўжды робіцца падобная прыпіска? Што прадуктыўнасць працы прымаць як аднолькавую/пастаянную? Чёта наўскідку не памятаю такога, але звярну ўвагу...Так жа як не ўдакладняецца наконт хуткасці, што яна не мяняецца (па змаўчанні прымаецца, што яна пастаянная), ці аб'ёма вады ці чагосьці яшчэ, які ўліваецца/выліваецца за гадзіну...

Я на іншае звярнула ўвагу ў тым посце...))) Там дзіця 7 дзён залішнімі ва ўмовах палічыла...Такі не ўсе аднолькава чытаюць гэтую задачу, значыць. :) Кожны СВАЁ дадумвае...

Дый ладна...столькі ўвагі банальнай абдрукоўцы... :)
 

Goldenflow

Well-known member
у Петерсон они в 3 классе. нормально идут
можно начинать с образа "мешок, в котором...", поле, лес, дом, коробка, озеро с рыбами и прочими
и брать мешки и складывать в них разные элементы и т.п.

пересечение проще с обручами
объединение - легко

Ясно, возьму тогда Петерсон. Может там лучше объясняется чем в той книге. Когда про девочек- мальчиков. Собак- млекопитающих он понимает концепцию. Когда идет задача с конкретными цифрами- все, стопор.
 
Статус
В этой теме нельзя размещать новые ответы.
Сверху